Reede, 19. aprill 2024
Alates Peugeot Type 1 loomisest 1889. aastal on Peugeot’ mudelite valgustuslahendused järjepidevalt tehnoloogiliste uuendustega kaasas käinud ning ühendanud silmapaistva disaini kaasaegse funktsionaalsusega. Nii on see ka uue 308 puhul.

Aja jooksul on autode esi- ja tagatuledest saanud üks olulisemaid disaini võtmeelemente. Algselt teenisid tuled peamiselt ohutuse eesmärke (valgustus, suuna näitamine), kuid tänaseks on tuledest saanud nn „signatuur“, mille järgi bränd või konkreetne mudel silmapilkselt ära tunda.

Peugeot 308

Tänapäevaste esitulede valgustusvõimsus ja kuju muutus täielikult 2012. aastal tänu laialdaselt levima hakanud LED-tehnoloogiale. Oma võimsuse ja kompaktsusega pakuvad LED-id disaineritele valgustuselementide loomisel varasemast palju rohkem mänguruumi. Tulede kuju ja suurust ei dikteeri enam halogeen- või ksenoontulede piiratud võimalused.

Ei maksa unustada, et LED-tulede kasutusiga on halogeenidest 10-15 korda pikem, lisaks on need ka väikese energiakuluga. Uus Peugeot 308 kannab brändile omast „lõvi kihva“ valgustussignatuuri ja LED-tuled on baasvarustuses kõikidel versioonidel.

GT ja GT Pack varustuses on kasutusel täielikult kohanduvad maatriks-LED-esituled Peugeot Matrix LED, mis koosnevad kolmest elemendist: päeva-, lähi- ja kaugtuledest. Päeval sõites on kasutusel kihvakujuline LED-valgus, lähituledes kasutatakse neljast LED-ist koosnevat süsteemi ja kaugtulede maatriksmoodul koosneb kahekümnest LED-ist.

Peugeot 308

Need kakskümmend moodulit lülitavad end automaatselt sisse ja välja, reguleerides eraldiseisvalt oma valgustugevust sõltuvalt välistingimustest. Esiklaasi ülaosas paiknev kaamera analüüsib pidevalt keskkonda, kohandades maatriksis LED-ide intensiivsust. Valgusvihk kohaneb automaatselt ja tagab optimaalse valgustuse, ilma et kaugtulesid oleks vaja välja lülitada.

Öösel teisele sõidukile lähenedes (näiteks möödasõidul või teise auto taga sõites) analüüsib ja jälgib uus 308 teise sõiduki liikumist ning tuvastatud auto läheduses lülitatakse välja need kaugtulede osad, mis teise sõiduki juhti pimestavad. Tekib nii öelda varjutunnel, mis tagab maksimaalse valgustuse ilma kaasliiklejat pimestamata.

Lisaks optimaalse valgustuse tagamisele lülitub 308 tänu Peugeot Matrix LED-tehnoloogiale automaatselt ümber ka oludesse sobivale valgustusrežiimile:

  • Linnarežiim: lähituled lülitatakse sisse niipea kui sõiduk liigub kiirusel 0-50 km/h.
  • Kaugtulede režiim: kiirusel 50-110 km/h lülitatakse esituled kaugtuledele.
  • Kiirteerežiim: kui sõita kiirusega üle 110 km/h vähemalt 5 sekundit, muudavad esilaternad kaugtulede nurka (+0,4%), et valgustada kaugemale. Niipea kui sõiduk liigub rohkem kuni 5 sekundit kiirusel alla 90 km/h, tuuakse valgusvihk algasendisse.

Pildid: Peugeot

KOMMENTEERI SIIN