Reede, 22. november 2024
22-aastane Eesti noormees, teadussõu Rakett69 II hooaja võitja, nüüdne Harvardi ülikooli tudeng Timothy Henry Charles Tamm kirjutas emotsiooni ajel pikamaalennul valmis pardalemineku simulaatori. Lihtne simulaator aitaks lennuettevõtetel kerge vaevaga optimeerida aega, mis kulub inimeste lennukisse “pakkimiseks”.

“Asutasin end ühel päeval koos Abby Lyonsi ja Julio César Méndez Cabreraga Nashville’ist tagasi lendama. Sel ajal kui seisime järjekorras ja ootasime pardaleminekut, meenus mulle kunagi Vox-kanalilt nähtud saatelõik, kus võrreldi erinevaid reisijate lennukisse paigutamise viise ja nende efektiivsust. Tuli välja, et meetod “tagumised read enne”, mida kasutab enamus lennufirmasid, on tegelikult üsna ebaefektiivne.”

Kuna kamraadidel oli sabas seistes aega, siis arutlesid nad omavahel pardalemineku teemal pikemalt ning Timothy, tõelise noorteadlasena, otsustas välja uurida, kui kehv või efektiivne on levinud tagarea-meetod alternatiivsete inimeste lennuki pardale laskmise viisidega võrreldes. Usalda, aga kontrolli!

Niipea, kui Timothyl õnnestus lennukisse pääseda, ei raisanud ta aega vaid istus oma kohale, otsis välja rüperaali ja kirjutas kiirelt valmis pardalemineku simulaatori, mis võiks aidata paljudel lennufirmadel oma äri vähema ajakuluga ajada.

“Pardaleminekut on võimalik simuleerida, valides lennuki tüübi, sisestades istmeridade arvu ning istmete paigutuse lennukis. Seejärel tuleb valida meetod, kuidas kujuteldavad reisijad lennukisse lastakse. Edasise töö teeb programm, mis arvutab välja, kui palju kulub ühel reisijal aega oma kohale jõudmiseks,” selgitab Timothy.

Praegu on Eesti noormehe välja mõeldud simulaatoriga võimalik läbi mängida Boeing 737, 747 ja Airbus a380 pardaleminekut. Need on kolm pikamaalendude levinumat lennukitüüpi.

VAATA VIDEOST, KUIDAS TIMOTHY LOODUD SIMULAATOR TÖÖTAB

Arvutiprogramm simuleerib reisijate liikumist täpselt nii ja selles järjekorras nagu see lennule minnes toimub: kõigepealt on reisija ootejärjekorras, siis liigub igaüks oma kohale, asetab pagasi pea kohal asuvasse panipaika, seejärel laseb kaasreisijad samas reas istuma või liigub ise akna juures või keskel olevale kohale ja istub sinna.

Simulaator arvutab välja ühe reisija õigele istekohale jõudmise ajakulu ja ühtlasi võrdleb, kui efektiivne üks või teine reisijate “pakkimismeetod” on.

Programm toetab kolme erinevat reisijate lennukisse suunamise viisi:
– suvalises järjekorras pardalelubamine
– tagaread enne, siis keskmised, siis esimesed istmeblokid
– esimesed read enne keskmisi ja tagumisi

Simuleerides erinevaid meetodeid, selgub, et kõige efektiivsem on inimeste suvaliselt lennukisse lubamine. Tagareast “pakkimist” alustades kulub pardaleminekuks 15% rohkem aega kui suvalises järjekorras reisijaid lainerisse lastes ning esimestest ridadest alustades on ajakulu koguni 30% suurem!

“Kõgie kurvem, et suurel osal kauglendudest, mida ma lendan, moodustab umbes kolmandiku lennukist esimene klass, järgmise kolmandiku äriklass ning viimane kolmandik on siis tavareisijate päralt. Kuna pardaleminek korraldatakse prioriteedi põhjal – esimene klass kõige ees – siis on selge, et esiotsast alustada on kõige halvem mõte üldse.”

Timothy Tamme loodud pardaleminemise simulaatorit saab katsetada siin

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Huh, tahaks rõõmust hõisata, et meie noored teadustähed on nutikad oma oskusi inimkonna hüvanguks rakendama! Lennujaamas ootamine on nagu üks lõputu piin: kõigepealt ootad lennukit, siis ootad väravat, siis ootad, millal lennukisse lastakse, siis ootad õhkutõusmist… Kõik võiks olla palju lihtsam!

Tõsi, selline suvalises järjekorras lennukisse rüselemine ei tundu ise asja sees olles kuigi efektiivsena, aga Timothyt tuleb uskuda: kui see säästab kolmandiku pardaleminekule kuluvast ajast, siis me kannatame ära!

Eesti lennuettevõte Nordica palub enne pardalemineku algust ette astuda äriklassi reisijatel ja lastega reisijatel, kes kohe, kui värav avaneb, kiiresti lennukile suunatakse ning edasi liiguvad kõik reisijad pardale elavas järjekorras. Näide sellest, kuidas lennukile minemist saab korraldada nii, et kõik on enam-vähem rahul.

Kes veel Timothyst kuulnud pole, saab temast siit lugeda ja pikemat tutvust teha Delfi Noorte Hääles 2016. aastal ilmunud intervjuu abiga. Kas teadsite, et Timi üks iidoleid on Elon Musk? Meie siin usume, et Tim on ise üks neist, kes Muskilt mantli ja Bransonilt saapad võtavad ja neid auga kannavad. Ikka inimkonna hüvanguks!

Noorte teadussõu Rakett69 on ETV eetris seitsmendat hooaega. 2017. aasta aprillis selgub, kes tänavu 10 000 – euro suuruse stipendiumi koju viib ning kes saab ükskõik, millisesse ülikooli, soovitud erialale eksamiteta sisse. Rakett on ETV eetris reedeti kell 20:30 ning täismahus järelevaadatav koos lisamaterjalidega siit.

VAATA TIMOTHYT INSPIREERINUD VOXi VIDEOT

Allikas: THC Tamm, pilt Pixabay

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.