Teisipäev, 23. aprill 2024
Eesti päritolu kompaktne L7E kategooria elektriauto EEV (Energy Efficient Vehicle) jõuab saabuval suvel tavaliikluse katsefaasi, esimesed seeriaautod valmivad kava kohaselt 2025. esimesel poolaastal.

Rahvusvaheline inseneride ja disainerite meeskond on töötanud juba ligi kaks aastat, et anda sõidukile silmatorkav välimus ja varustada see eristuvate tehniliste lahendustega. “Suurte autotootjatega võrreldes peame maksimaalselt ära kasutama kõike uuenduslikku, olema kiiremad ja paindlikumad. Aga nii konkurentsitihedas sektoris edu saavutamiseks peab häid argumente olema rohkem kui üks,” rõhutab üks projekti eestvedajatest Virgo Veiman, kelle sõnul kasutab EEV enam kui kahe kolmandiku ulatuses seeriatootmises olevaid autodetaile, millele lisatakse originaalsete lahenduste kaudu omapoolne lisandväärtus.

“Kogu projekt on siiani kenasti edasi liikunud ja praegu töötame selle nimel, et juba sel aastal saaksime esimesed EEV märki kandvad autod panna proovile igapäevases liikluses,” kinnitab EEV meeskonna juhtivinsener, varem ka Porsche Le Mansi elektriajami prototüübi tehnilist arendust juhtinud Marcus Kraus.

EEV Eesti elektriauto

“EEV tugevused on disain, kvaliteetne sisu, keskkonnasõbralikud ja taaskasutatavad materjalid. Usume, et ennekõike kõnetab uus elektriauto aktiivset keskkonnast hoolivat linnainimest, kusjuures tehnilised parameetrid lubavad EEV rooli istuda juba alates 16. eluaastast,” kirjeldab Kraus, kelle sõnul on seni suurim väljakutse – viia auto mass alla 450 kilogrammi – tänaseks edukalt seljatatud. Tehnilised näitajad on järgnevad:

  • Pikkus: 3313 mm
  • Laius: 1746 mm
  • Kõrgus (mm): 1270 mm
  • Kaal: vähem kui 450 kg
  • Sõiduulatus: rohkem kui 300 km
  • Võimsus: 15 kW
  • Maksimaalne kiirus: 90 km/h
  • Istekohti: 2

“Tunneme igal sammul projektile siirast pöidlahoidmist ja arvestatavat koostööhuvi on näidanud üles juba mitmed Euroopa äriettevõtted. Näeme, et EEV sobib suurepäraselt näiteks “sõiduampsudeks” – olgu siis kullerite töövahendi kui lühirendiautona,” räägib Virgo Veiman, kelle sõnul on tänaseks ka poolsada eraisikust ostuhuvilist ennast juba ootelehele kirja pannud.

EEV Eesti elektriauto

“Usume, et esimesed soovijad saavad päris oma EEV rooli istuda juba 2025. aasta alguses. Täna näeme turul reaalset nõudlust, mistõttu ei taha me ka päevagi kaotada ja kõik arenduse lõppfaasi olulisemad tegevused on paralleelselt töös,” võtab Veiman kokku projekti hetkeseisu ja kinnitab, et ka raha taha asi ei jää: “Hoiame kogu protsessi tempo kõrge ja vajadusel oleme valmis tootmise käivitamisega seotud investeeringute jaoks ka raha kaasama,” lisab Veiman.

EEV enam kui kaks aastat kestnud arendust on siiani vedanud ja finantseerinud eduka Eesti preemiumklassi autode täisteenusrenti pakkuva ettevõtte JMV Motors omanikud Jaak Laiksoo ja Virgo Veiman. Kahekohalise sõiduki arendamise juures on pandud väga suurt rõhku disainile, tehnilisele võimekusele ja materjalide taaskasutamisele.

Fotod: EEV

KOMMENTEERI SIIN