Laupäev, 15. juuni 2024
Eesti elektriautode turule siseneb mõne päeva pärast uus tulija, Hyundai Kona Electric ehk populaarse krossoveri särtsakas versioon. Auto akupakk on üsna muljetavaldav – 64kWh, hind aga ühe peamise konkurendiga võrreldes täiesti mõistlik.

Särtsakas Hyundai Kona Electric, mille esmaesitlus toimus tänavukevadisel Genfi autonäitusel ( vaimukas “Millega vastad, Tesla?” kampaania), sai lõpuks hinnasildi külge. Kona Electricu hind algab 39 900 eurost, mis on mõni tuhat kallim Nissan Leafi odavaimast, Acenta varustuses versioonist (35 900 €).

KAKS KÕVA TEGIJAT

Leafi aku on 40kWh Kona 64kWh vastu, Eesti oludes tähendab see umbes 100 -150 km sõiduraadiuse erinevust. Kona Electric peaks eri andmetel läbima tavakasutuses ühe laadimisega 470-500 km, samas Leaf suudab headel teedel ühe soojaga isegi 300 km minna.

Kona Electricul on kiireks laadimiseks CCS laadimisstandard ning aeglaselt saab seda vahelduvvooluga laadida ka Type2 pistikust, Leafi saab aga põhimõtteliselt tsurgata igasse ELMO vääritult vananevasse posti ning suhteliselt kiiresti aku täis tõmmata.

Et olla täpne: ka Kona Electricut saab ELMO postist laadida ent aeglaselt, kodulaadimisega võrdsel kiirusel, maksimaalselt 7,2kW ehk 32A, sest auto ei võta vastu 3-faasilist voolu.

Ent 500 km sõiduraadiust peaks olema piisav, et üldse mitte kodust väljaspool autot laadida. Valdavalt kasutavad elektriautosid suburbias või linnas elavad kodanikud, kes pikki reise üleliia planeerimatult ette ei võta.

TULEB KA LAHJEM KONA

8. oktoobril Eestis müügile tulevad Kona versioonid on kõik suurema mahutavusega 64kWh akuga. Hobuseid kokku lugedes saab neid 204 hj, ehk siis tegu on üsna erksa särtsukaga, mis “nullist sajani” 7,6 sekundiga läheb. Uuel nädalal saavad avalikuks ka eri mugavuspakettide hinnad.

Ent ka korralikele liiklejatele on häid uudiseid, 2019. aastal peaksid müügile jõudma lahjema, “vaid” 39,2kWh akupakiga Kona elektriautod, mis ühe laadimisega suudavad läbida umbes 300 km ning mis sajani kiirendavad 9,3 sekundiga.

KAKS VARUSTUSTASET

Eestis on Hyundai Kona Electric saadaval kahes varustustuses – Comfort ning Style. Comfort varustusega autol on võtmevaba sisenemine, targa võtmepuldi süsteem, 7-tolline värviline puutetundlik ekraan, digitaalne juhtpaneel, tagumine parkimisabi, kohanduv püsikiiruse hoidja ja aku soojendaja.

Style varustustasemel on Kona Electricul 8-tolline värviline puutetundlik ekraan, KRELL-helisüsteem, leed kaug- ja lähituled, elektriliselt reguleeritavad ja soojendusega esiistmed, tuuleklaasi näidik ja pikk nimekiri ohutusabisid.

Kona elektriautole saab valida seitsmes moodsas värvitoonis kuue ning loomulikult ei puudu ka kontrastne katusevärv. Kõik muu, mis selle auto juures toredat– omanäolised tuled ja naksakas noortepärane välimus – ei kao ka kuskile.

TEHNILISED ANDMED

WLTP mõõtmiste põhjal on 64 kWh akupakiga Kona ametlikuks sõiduraadiuseks 482 km ühe laadimisega. 7,2kW laadimisjaamas kulub aku laadimisele 9h 35min, 50kW laadimisjaamas laetakse 80% auto akust 75 minuti jooksul ja laadimine 100kW jaamas kestab 54 minutit.

Hyundai annab kogu oma mudelivalikule 7-aastase läbisõidupiiranguta garantii. Akule on 8-aastane või kuni 200 000 km garantii.

2020. aastaks plaanib Hyundai Euroopas turule tuua 14 uut ökoautot. Viis neist on hübriidid, neli pistikhübriidi, neli elektriautot ja üks kütuseelemendiga auto.

Allikas: maaletooja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN