Reede, 20. detsember 2024
Kuidas osta kasutatud Teslat nii, et poolega petta ei saaks? Elektriauto ostmine pole keeruline, aga kui tundub, et mõni asi jääb selgusetuks, võiks abi küsida näiteks Eesti teslaomanikelt, kes iga uut teslafänni rõõmuga tervitavad.

Lugeja saatis lingi auto24 kasutatud Tesla S85 müügikuulutusega ning küsis, kuidas saab müüja väita, et T S85 võimsus tehnilises passis on 69 kW kui selle elektriajami võimsus on 283 kW?

Tal on kahtlus, et tegu on mingi peene pettusega. Uurisime “teise käe” Tesla ostunippe paarilt Eesti teslaomanikult, kel juba mitmes sama marki auto kasutuses.

Ka Teslale tuleb teha taustakontroll!

Esimene reegel mistahes kasutatud auto ostmisel on teha taustakontroll. Üldinfo, millal auto on registrisse kantud ja kas sel on tehtud korralised ülevaatused ning kehtiv kindlustus, saab Maanteeameti e-teeninduse kaudu, sisestades sõiduki registreerimisnumbri. Sealt on ka näha sõiduki läbisõit, mida saab võrrelda müüja nimetatuga.

Teise sammuna tuleks Liikluskindlustuse Fondi lehelt uurida, kas sõiduk, mille ostu kaalutakse, on osalenud avariides: taas tuleb sisestada vaid registreerimisnumber.

Kui midagi jääb kahtlaseks, tuleks Maanteeameti andmebaasis teha päring VIN-koodi alusel. Sellega saab täpsemat infot näiteks tehnoülevaatuste kohta, hinnangu auto mehaanilistele osadele, korduvülevaatuste (kui neid on) ajaloo ja kõik omanikuvahetused ning veel hulgaliselt teavet. Kui auto VIN-koodi müüjalt ei saa, tasuks tehing eos katki jätta.

Miks tehnilise passi järgi on Model S “lahja”?

Konkreetne auto, mille kuulutus on portaalis üleval, on Eestisse 2014. aastal Hollandist toodud ja tehnilises passis on selle võimsuseks märgitud tõepoolest 69 kW. LKF infost nähtub, et avariides sõiduk osalenud ei ole.

Mootori jõudluse ja passis kirjasoleva võimsuse vahe tuleneb e-autode võimsuse määramise metoodikast: tehnilisse passi läheb kirja 30 minuti keskmine võimsus. Euroopa Liidus on vastav kokkulepe, et auto passi pannnakse kirja 30 minuti võimsus ja elektrimootorite arv ning nende võimsuste summa (alates 2017. aastast).

Tesla võimsamate mudelite hetkevõimsus võib küündida 400 kW-ni ja rohkemgi, aga sellist võimsust ei saa püsivalt arendada. (Ka tavaautode puhul räägitakse “võimsus kuni” kW-st). Seega ei ole tegu pettusega ja kindlustusmakseid arvestatakse antud mudeli puhul 69 kW võimsuse järgi.

Millise generatsiooni Model S-i osta?

Kasutatud Model S ostmise eelduseks on eri generatsioonide üksikasjadega kursis olemine. I põlvkonna Tesla Model S, mida toodeti enne 2015. aastat veeresid need liinilt autopiloodita ja väga lihtsas varustuses.

Kuna tegu oli täiesti uue mudeliga, siis alguses võis sellel esineda (ja esineski!) lastehaigusi. Kogenud teslaomanikud soovitavad enne I generatsiooni Model S ostmist üheksa korda mõelda, siis nõu küsida ja siis veel mõelda.

Esimeste Model S-ide omanikud on kõige rohkem kurtnudki autopiloodi ja mugavuslisade puudumise üle, ka istmete ergonoomika jätab soovida ning esinenud on lihtsamaid koostevigu.

Tasub guugeldada analoogse Tesla Model S (antud juhul S85) kasutajakogemust ja -reitinguid, vaadata kuidas sel on TÜV-aruannetes läinud. Youtube’ist leiab juba esimese päringu peale kümneid videoid.

Kuidas maksta auto eest õiglast hinda?

Kui kasutajakogemuse otsimiseks juba läks, tuleks kuulata ja lugeda ka, kui palju Model S aastatega oma väärtust on kaotanud: sõltuvalt generatsioonist ja spetsifikatsioonidest võib hind olla kukkunud märkimisväärselt.

Kuna aga omanikul on vabaturu tingimustes õigus küsida oma armsa e-auto eest hinda, mida ta õigeks peab, tulebki ostjal teha omakorda kodutööd ja veenduda, et kasutatud Tesla eest õiglast hinda maksta.

Eestis liigub “teise käe” Teslasid vähe ning hinnavõrdlust on keeruline teha. Teslaomanikud soovitavad lahti võtta kas mobile.de või autoscout24.com portaali ja seal kuulutusi järjest läbi lapata ja võrrelda.

Nii selgubki, et lugeja poolt saadetud kuulutuses näha oleva Model S85 õiglane hind võiks jääda koos käibemaksuga alla 36 000 euro. Kui tõesti on soov just seda autot osta, peaks müüjaga läbirääkimistele asuma. Ehk on abi ka tehtud kodutööst ja sarnaste mudelite hinnavõrdlusest.

Kas osta hoopis uus Model 3?

2019. aastal oli üle maailma üks ostetumaid elektriautosid Tesla Model 3, tootja esimene “rahvaauto”. Teslaomanikelt kuulemegi, et 5-6-aasta vanuse Model S ostmise asemel võiks sama raha panna uue Model 3 alla.

Hind on paari aasta vanuse heas varustuses Model S-ga võrreldav, aga turva- ja mugavusvarustus kaasaegsem ning toetusmeetmega ostes saaks firma 5000 ja eraisik 4000 eurot auto odavamalt.

Kas saan palgata ostunõustaja ja mis see maksab?

Kui kogu eelnev uuri-küsi-kahtle-mõtle veel-protsess ei tundu mitte lõbusa vaid tülikana, siis jah, Eestiski saab Tesla ostmisel tellida appi professionaalse nõustaja, kes aitab auto valida, hinnata ja tehingu vormistada.

Uut Teslat ostes maksab see teenus umbes 300 €+km, kasutatud autode puhul rakendatakse tunnitasu või lepitakse eraldi kokku paketi maksumus. Sõltuvalt protsessi keerukusest ja ajakulust tuleks mõnesaja euroga arvestada.

Nõustaja leidmiseks tuleks otsida FB-s üles kas kohalik Tesla-kogukond või Elektriautod Eestis grupp ning inimestega suhelda.

“Teise käe” Tesla ostmisele kuluv aeg on samasugune kui sisepõlemismootoriga autole kuluv. Kui protsessi käigus on saanud selgeks, et mõistlik oleks osta uus Tesla, siis tuleb end ette valmistada pikemaks ooteajaks.

Model 3 saab tellida kas otse tesla.com lehe kaudu, märkides regiooniks Euroopa, “other countries/Estonia”, edasi on kõik tavapärane: vali mudel, komplekteeri, maksa, oota, too või lase Hollandist ära tuua.

Eraisikul on võimalus auto peaaegu uuena osta ka Euroopast otse – sel juhul tuleb läbi teha ülalnimetatud kuulutuste lappamise töö või paluda asjatundlikku ostuabi. Mobile.de-s on 9. jaanuaril valida 59 Model 3 vahel.

Suurt vahet, kas osta otse Teslast või Euroopast, ei ole. Ooteaeg on ühtviisi 3-4 kuud. Uue Model 3 rooli võib istuda tõenäoliselt aprillikuus.

Teslaomaniku jaoks on vajalik teadmine, et lähim Tesla-teenindus asub Soomes. Kuna Tesla on loobunud iga-aastase tehnohoolduse nõudest, ei peaks seegi olema ületamatu raskus, käia vajadusel remondis üle lahe. Väiksemaid töid  – näiteks piduriklotse vahetada – on võimalik teha muidugi ka Eestis.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.