Teisipäev, 10. september 2024
Tänavune talv vahetab oma maske kiiremini kui näitleja etenduse ajal. Selleks, et turvaliselt sihtkohta jõuda, peaksid libedasõiduvõtted olema “käe sees”. Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa soovitab ka kogenud autojuhil libedasõitu aastas korra harjutada. Eestis saab oskusi aastaringselt lihvida kuuel libedaväljakul.

LIBEDAVÄLJAKUTE ASUKOHAD JA KONTAKTID

Liiklejatel tuleb eriti tähelepanelik olla kõrvalmaanteedel, mille hooldetsükkel on võrreldes põhimaanteedega pikem. Linnast väljas võib leida jääd ja lund isegi soojakraadidega ning väike nullilähedane kõikumine tekitab niiskele teele “musta jää”.

Talvel liigeldes ei saa loota, et „äkki läheb õnneks“. Liiklejatel on kõige olulisem valida õige kiirus ning kasutada õigeid sõiduvõtteid. Paraku kipub libedus tulema iga kord suure üllatusena, tulemuseks kraavivajumised ja tõsisemad liiklusõnnetused.

Siinkohal on mõistlik meenutada, et enne autorooli istumist tasuks igal juhul kiigata portaali Tark Tee, märkida maha oma teekond ning vaadata järele, millised on sõiduolud.

LIBEDASÕITU VÕIKS IGAL AASTAL HARJUTADA
Tarmo Vanamõisa, kui tihti peaks kogenud autojuht libedasõitu harjutama ja millal oleks sobivaim aeg seda teha?

Enne libeda hooaja algust võiks juht kontrollitud ja ohutus keskkonnas ehk libedasõiduväljakul auto nii-öelda “käest ära lasta“, et saada libedatunnetus kätte.

Autokoolid pakuvad mitmeid kursuseid libedasõidu harjutamiseks. Harjutada saab aastaringselt nendel radadel, mis on vastava kattega. Autol, millega libedarajal sõidetakse, ei tohi olla naastrehve.

Kellega tuleks ühendust võtta kui on soov libedasõidu kursus läbida?

Esimesena soovitame tutvuda erinevate autokoolide kodulehtedega. Kui internetist otsida sõna „libedasõit“ järgi, siis leitakse väga palju erinevaid võimalusi.

Eestis on 6 ametlikku libedasõiduväljakut, mille üle Maanteeamet teostab järelevalvet. Mida see täpsemalt tähendab, mida teete, millal, kuidas?

Maanteeamet teostab libedasõiduväljakule järelevalvet siis, kui keegi klientidest avaldab pakutava teenuse osas rahulolematust, pahameelt või esitab kaebuse.

Kas on kavas libedasõiduväljakuid juurde rajada või piisab olemasolevatest?

Maanteeamet libedasõiduväljakuid ei raja. Seda teevad autokoolid. Kuna see rajamine ja hooldus on kulukas, siis kasutavad autokoolid radu omavahelise lepingu alusel.

Kas oskate välja tuua mõne numbri, kui palju inimesi aastas libedasõitu harjutamas käib?

Maanteeameti valduses ei ole libedasõiduväljakuid ning me ei korralda nende tegevust. Andmeid saaks libedasõiduväljaku omanikelt. Siiski esmase juhiloa vahetab juhiloaks aastas ca 12 000 inimest, kes kahe aasta jooksul peavad lõppastme koolituse raames libedakoolituse läbima.

UURIME JÄRELE, MIS KOOLITUS MAKSAB

Tegime netis päringu “libedasõit Tallinnas” ja esimesena avanes OÜ Autosõit libedasõiduväljaku kontakt Männikul. Sealsamas saab kohe teha päringu – valida kas 1-päevase ohutuse- ja libedasõidukursuse või võtta ainult praktilise libedasõidu õpe.

Lõppastmekoolitus, mis on nõutav kõigil B-kategooria juhiloa taotlejatel, maksab 165 eurot ja kursus toimub kokkuleppel. Loomulikult ei ole keelatud grupiga liituda vabatahtlikult kordusõppustele tulijatel.

Sama autokooli koolitus „praktiline libedasõit“ on mõeldud juhile, kes soovib oma sõiduoskust ja -vilumust täiendada ning proovida 45 minutit, kuidas saab ta hakkama libedal teel. Selle kursuse hind on 60 eurot. Kui mõelda, on see väga väike hind oskuste eest nõmedate teeoludega ellu jääda.

Kaanepilt: Veli V. Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.