Neljapäev, 28. märts 2024
Automüügi ekspert* Tanel Tiirik tegi kokkuvõtte, mis marki ja kui vanu kasutatud autosid mullu Eestisse toodi. Kokku osteti 2019. aastal sisse üle veerandsaja tuhande kasutatud auto, mida on vaid veidi vähem kui müüdi uusi autosid. Populaarseimad margid on BMW, Volvo ja Volkswagen.

2019 aastal imporditi Eestisse 25 325 M1 ning M1G kategooria sõidukit, mis 1285 autot rohkem kui 2018 aastal. Kuigi uute sõiduautode registreerimine on AMTELi andmetel viimastel aastatel olnud suurem kui sissetoodud autode hulk, siis re-eksporti arvesse võttes pilt muutub ning kasutatud autosid on ülekaalus.

Markide arvestuses registreeriti kõige rohkem BMW, Volvo, VW, Mercedese ning Audi logo kandvaid sõidukeid, kokku 15 445 tükki, mis moodustab uskumatud 61% kogu impordist. Eesti autoostjad on jätkuvalt saksa ja rootsi preemiumi usku!

Ühtlasi on see kinnitus sellest, et eesti autoostja eelistab brände, mis uuena paljudele kättesaamatuks jäävad. Toyota, mis uuena Eestist ostetud autode müügiedetabelit juba aastaid juhib, on ka sissetooduna populaarne: mullu imporditi Eestisse 823 seda marki kasutatud autot.

Sissetoodud markide TOP5
Mark Imporditud tk
BMW 3721
Volvo 3182
Volkswagen 3161
Mercedes-Benz 2801
Audi 2563
Kokku 15428
Sissetoodud mudelite TOP 3

Mudelite lõikes oli otse loomulikult number üks keskklassi kuuluv Volkswagen Passat, mida 2019. aastal osteti sisse kokku 1372 tükki.

Passateid on ka sõidukite registris kõige rohkem. Tõsi, nende keskmine vanus on jätkuvalt 16 aasta kandis, ning lisaks tuleb arvestada, et nii suur kogus Passateid tuleb kokku kõigi mudeliaastate peale.

Kõige populaarsemad Volkswagen Passatid on esmaselt registreeritud 2015. aastal (261 autot) ning 2016. aastal (217 autot) aastal, ehk eelistakse just viimast (natuke kasutatud) põlvkonda.

Passatile järgnesid BMW kolmas ja viies seeria. Mõlemad Baieri autotehase mudelid on hinnatud pisut sportlikumate preemiumklassi sõidukitena.

Ka BMW-d eelistati osta võimalikult “värskena”: mõlema mudeli eelmine generatsioon on alles hiljuti tootmisest maha läinud ja valikut on, sest Lääne-Euroopas vahetavad paljud just praegu neid uute vastu välja.

Eesti autoregistrisse sattus 2019. aastal ka nii mõnigi rariteet nagu Aston Martin (5 autot), Ferrari (8 iludust), McLaren (6 autot) ja Lamborghini (5 autot).

Eelistatud on uuemad autod

Allpool on välja toodud viis 2019. aastal kõige populaarsemat sisse ostetud kasutatud sõiduautode aastakäiku. Kõige rohkem osteti Eestisse 4- ja 5-aasta vanuseid sõidukeid.

Esmane registreerimise aasta Imporditud tk
2015 2199
2016 2086
2008 1844
2007 1792
2011 1457
Kokku 9378

.

Niisiis hirm, et Eestisse tuuakse mujalt ainult vanu diislironte, tundub aluseta. Statistika põhjal on popid importautode väljalaskeaastad, 2015 (2199 sõidukit) ning 2016 (2086 sõidukit). Osa ostjaid toob siiski ka autosid, mille vanus on 10 või rohkem aastat ehk siis 2009 ja vanemaid.

Selline segmenteerumine näitab, et kasutatud autosde turul otsitakse enamasti kahte tüüpi kasutatud sõidukeid: kas võimalikult uut (teise ringi autot) või soodsat (hind alla 10 000 euro).

Esimeste puhul on võimalik seda ka liisingusse võtta, teiste puhul aga osta need kohe välja või kasutada mõnd muud rahastamisvõimalust, mida pangad ei paku.

Hea on muidugi tõdeda, et kuni 5-aastaste autode import on peaaegu 30%, mis kindlasti vähendab meie autopargi keskmist vanust.

Uuemate autode import kasvab

Juba mitmendat aastat on tõusuteel on kuni kahe aasta vanuste kallima hinnaklassi autode sissevedu. Näiteks Land Rovereid on aasta vanusena imporditud pea samapalju kui uusi on müüdud.

Trendi aitavad levitada Eestis vähekasutatud autode müügiga tegelevad firmad, mis ongi spetsialiseerunud kindlat kaubamärki esindama ning suudavad toodetele pakkuda ka garantiid.

Ennustamine on küll tänamatu töö aga julgen prognoosida, et 2020. aastal tõuseb kasutatud autode import veelgi, sest karmistuvad normid uutele autodele tõstavad nende hinda.

Lääne-Euroopas omakorda on suurte autoparkide haldajatele tehtud läbi maksude selgeks, et tuleb vahetada välja ka paari aasta vanused autod veelgi keskkonnasäästlikumate vastu, mis suurendabki pakkumist meie tarbijale.

Kuna suurt nihet või muutust eelistatumate markide müügis Euroopas viimase paari aasta jooksul näha pole olnud – kui ehk Tesla välja arvata, mis noobelmarkidelt turuosa võtab – võiks eeldada, et meile (vähe)kasutatuna imporditud autode edetabel drastiliselt ei muutu.

Loe, kas kasutatud auto ostmine Euroopast on hea või halb mõte

Accelerista kaasautor Tanel Tiirik töötab Tartu firmas Carring uute ja kasutatud autode müügikonsultandina.

Kaanepilt: Passat 2010/Volkswageni pressiruum

KOMMENTEERI SIIN