Laupäev, 23. november 2024
Tallinna raad proovib uue trammiliini ehitusega kaasnevasse liiklussegadikku positiivseid noote tuua ning lubab juba 9 kuu pärast esimese PESA Twist trammiga testisõite alustada.

Tallinna linna ja poola rongi- ning trammiehitaja PESA-ga sõlmitud lepingu järgi on 2024. aasta kolmandast kvartalist alates oodata pealinna trammirööbastele kuni 23 uut PESA Twist trammi. Need hakkavad sõitma ka uutel Vanasadama trammiliinidel.

9 kuu pärast ehk 2024. aasta alguses alustatakse testisõitudega: välimuse ja sisustuse üksikasjad on nüüd kooskõlastatud ning tootja saab tööga alustada. Lepingu maksumus on 52 miljonit eurot.

PESA tehas asub Bydgoszczis ning on tarninud rohkem kui 800 trammi Euroopa linnadesse: nende tooteid saab kasutada näiteks Varssavi, Wrocławi, Gdański, Krakówi, Sofia, Moskva, Kiievi, Cluji linnades. Töös on Bydgoszczile 64 trammi – tootja kodulinnas sõidetakse ikka omatoodanguga!

3-sektsiooniline ligi 30-meetrine Twist

Poola tootja PESA on oma trammid nimetanud võistlustantsukaardi järgi: enne Twisti olid Swing ja Jazz ning Ida-Euroopa turgudele on suunatud samuti madala põhjaga kuid veidi matsakam Fokstrot, mis on kasutusel näiteks Moskvas ja Kiievis.

Tallinn saab 23 3-sektsioonilist 28,56-meetri pikkust Twist-trammi, mis mahutavad kuni 309 (raadi andmeil 300) reisijat, kellest 65 saavad ka istuma.

Twist arendab kiirust kuni 50 km/h. Madala põhjaga trammidel on nelja ukse asemel viis. Puuetega inimestele on loodud lihtsam juurdepääs. Trammid vastavad kõrgematele kehtivatele turvanõuetele.

Twistide pardal on kaasaegne info-ja piletimüügisüsteem ning reisijate elektroonilise loendamise seade. Kõik trammid saavad ka videovalve. Nii juhikabiin kui ka sõitjateruum saavad konditsioneeri ja põrandakütte.

This slideshow requires JavaScript.

Puha rohelised ja rekupeerivad

Moodsale ajale kohaselt on rööbassõidukid ühendatud värkvõrku, mis võimaldab reaalajas teha diagnostikat, see lihtsustab mehaanikute ja trammijuhi tööd, kes saavad vastu võtta õige (remondi)otsuse. Tootja garantii on 48 kuud kõigile trammidele.

Paigaldatav prioriteedisüsteem võimaldab trammil läbida ristmikke eelisjärjekorras, lisandub kaugdiagnostika võimalus.

Sarnaselt teistele pealinna trammidele ja trollidele hakkavad ka Twistid sõitma taastuvenergial, ja sõidul saab kasutada rekuperatsiooni ehk pidurdusenergia tagastamist kontaktvõrku. See peaks andma elektrisäästu.

Esialgu tuleb linlastel ja linna külalistel valmis olla ebamugavuseks, sest transpordivõrk on Vanasadama liini ehituse tõttu täiesti segi löödud. Uus trammiliin peaks valmima 2023. aasta lõpuks.

TLT teenindab igapäevaselt Tallinnas inimesi 72 bussi-, 4 trolli- ja 4 trammiliinil, millel sõidab tööpäeva tipptundidel 441 bussi, 32 trolli ning 47 trammi. Eelnevatel aastatel on Tallinnasse hangitud 20 uut CAF trammi ning renoveeritud või ümber ehitatud KT4 ja KT6 tüüpi tramme.

Fotod: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.