Esmaspäev, 15. juuli 2024
Märtsikuu viimasel nädalal sõlmisid Toyota ja Haima Automobile koostöölepingu, eesmärgiga võimestada vesinikutehnoloogia arengut sõiduautode segmendis. 2025. aastaks loodab Hiina väiketootja koostöös jaapani autohiiuga tuua teedele 2000 vesinikuautot. Baasmudeliks saab ruumikas Haima 7x.
Haima Automobile ja Toyota Motorsi Hiina investeerimisgrupi esindajad allkirjastasid koostöölepingu

Hiina autotootja Haima Automobile teatas, et on sõlminud Toyota kohaliku haruga lepingu kütuseelemendiga sõiduautode koostootmise alustamiseks Hiinas.

Toyota Motor China Investment tarnib Haimale olemasolevad komponendid ja tehnoloogia, sh Toyota Mirai teise generatsiooni kütuseelemendi, aitab tehnoloogia kohandada Haima 7x baasmudelile ning seda testida. Hiina tootja panustab omalt poolt vesiniku tootmise- ja varustusvõrgu arendusse ja täiustamisse.

Katsepolügoonina võetakse kasutusele Haima Automobile`i koduprovints Hainan. Haikous asuv Haima tehas häälestatakse vesinikuautode tootmiseks veel tänavu, eesmärgiga valmistada aasta lõpuks 200 sõidukit.

2025. aastaks peab valmima 2000 sõiduautot, mis on mõeldud Hiina turule. Kui plaan õnnestub ning Hiinas saavutavad vesinikuautod piisava turuosa, soovivad ettevõtted kasu lõigata Hainani vabakaubandussadama nulltariifiga impordipoliitikast ning alustada Haima Fuel Cell sõiduautode ekspordiga.

This slideshow requires JavaScript.

Toyotale on Haima Automobile`iga koostöö esimene sõiduautode segmendis, alates 2019. aastast on tehtud koostööd vähemalt nelja Hiina riikliku tarbesõidukite tootjaga, kellele on vajalikku tehnoloogiat tarnitud ning jaapanlaste vesinikuelemendiga bussid ja veokid ei ole Hiina teedel enam suur uudis.

Toyota Motors on järk-järgult suurendanud strateegilisi investeeringuid Hiinasse, jaapanlased tahavad jõuda vesinikusõidukite segmendis Hiinas esikohale. Kuna nii olulisi investeeringuid vesinikutehnoloogiatesse pole teadaolevalt ükski teine suur autotootja teinud, võib arvata, et Toyota oma eesmärgi ka saavutab.

Haima Automobile on asutatud 1988. aastal ja on üks paljudest kohalikest väiketootjatest. 2022. aasta müük oli tunamullusega võrreldes 17,4 protsendiga langustrendis, kaubaks läks kõigest 24 392 sõiduautot. Seega on Haima jaoks tähtis leida uusi nišše läbilöömiseks ning Toyotaga leping on justkui taeva kingitus.

Niisiis on sihikule võetud 7-kohaline mahtuniversaal 7X, millest on juba olemas täiselektriline versioon ning mis veel sel aastal peaks suutma liikuda ka vesiniku jõul. Esialgu Hainani provintsis, aga seejärel kõikjal Hiinas kus on olemas vesinikutanklad. Jälgime põnevusega lähiaastate uudiseid.

Haima AM vesiniku tootmisjaam Hainani provintsis

Fotod: Haima Automobile pressiteenistus

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN