Neljapäev, 25. juuli 2024
Neljapäeval, 21. septembril, kell 20:30 alustab ETV-s uus kümneosaline liiklussari Punane sekund. Tegu on märkimisväärse koostööprojektiga, mille sõnum on selge: me keegi ei tea, millal on saatuslik hetk. Õnnetuse ärahoidmiseks saame mõndagi teha – “punane sekund” hüüab tulles.

Liiklussaade Punane sekund toob arhiivist välja tõestisündinud raskete liiklusõnnetuste toimikud. Millised tegurid viisid ühe või teise saatusliku õnnetuseni, kas ja kuidas oleks saanud traagilisi tagajägi vältida? Kui meie käitumegi õigesti, võib vea teha kaasliikleja. Kas ennast saab kaitsta? Kuidas?

Sammhaaval taaslavastatakse rasked õnnetused ja mängitakse olukorrad läbi katsepolügoonil, liiklusohutusekspertide abiga arutletakse levinud ohuolukordade üle – kihutamine, kõrvalised tegevused roolis, lühike pikivahe, ohtlikud manöövrid, kambavaim, tervisehäired – “punane sekund” varitseb meid kõikjal.

TOEKAS TIIM ASJA KALLAL

Saade on sündinud toeka tiimi kohati ennastsalgava töö tulemusena. Autolehe ajakirjanikud Margus Pipar ja Kristjan Ojang koos maanteeameti ennetusmeeskonnaga töötasid läbi kilode kaupa arhiivimaterjale, et teha valik õnnetustest, mida taaslavastada ja mille põhjused prepareerida.

Režissöör Martin Korjus, toimetaja Kadriann Kibus, liiklusekspert Indrek Madar, produtsendid Kaspar Kaljas ja Veli V. Rajasaar jt. mõtlesid välja sobivaima saateformaadi, mis ekraanil vaatajaid ükskõikseks ei jätaks. Saate raamistab värske ja terav saatejuht Taavi Libe, kes iseenda kohta on öelnud, et ei pea end sugugi heaks autojuhiks, aga on õpivõimeline.

Soov ja oskus teiste vigadest õppida tuleb välja lühiintervjuudest, mida saate telgitaguste rünnakrühma liikmetega järjest tegime ning edaspidi teiega jagame.

Saate produtsent Kaspar Kaljas, kelle paljude tööde seast leiab Eesti parima teadussõu [wiki base=”ET”]Rakett 69[/wiki], ütleb, et “Punane sekund” on kõva äratus kõigile, kes igapäevaselt liikluses oma mugavustsoonis olesklevad, olles veendunud, et nendega kunagi midagi ju ei juhtu:

“Piisaks, kui me kõik enne rooli istumist või tänavale astumist teeksime kiire enesekontrolli ja oleksime “ärkvel” – olen sada protsenti kindel, et siis oleks tänav liiklemiseks kindlasti oluliselt turvalisem paik.”

TURVALINE LIIKLUS ON MEIE ÜHINE ASI

Ükski saade ei sünni mõttekaasluse ja toetuseta. Leidsime saate telgitagustest ka hea tuttava – Info Auto turundusdirektori Tiit Lillipuu, tänu kellele on “Punase sekundi” võttetiimil mõndagi liikumist punktist A punkti B kergem teha.

2015. aastal oli Tiit üks neist, kes toetas tugevalt turvalise sõidu lühiklippide ideed. Maanteeameti ja Info Auto ning ositi tänase liiklussaate meeskonna ühistööna  sündis sari Roolis vastutan mina.

Tiit Lillipuu sõnab, et enamuse moodsate autode turvalisuse standardid on üldiselt tõstetud nii kõrgele, et vajadusel tasandab sõiduk inimese tehtud rumala otsuse ning õnnetuse korral kaitseb sõitjaid maksimaalselt. Kõige olulisemaks lüliks sõidukis on ja jääb ikkagi rooli ja tooli vahel istuv juht.

“Meile on turvalisuse-teema läbi aegade väga oluline olnud. Info-Auto esindatavad automargid – Volvo ja Ford – panustavad mõlemad väga tõsiselt autode aktiiv- ja passiivturvalisuse innovatsiooni ja eks anname meiegi jõudumööda oma osa nende teemade tulipunktis hoidmiseks,” räägib Lillipuu, kes suvepuhkuse leidis end mõnelgi korral telesaate tegijatele “tagalat” tegemas.

“Punane sekund” valmib maanteeameti ja ERR ühisrahastuse toel, toodab Paprika-Latino, režissöör Martin Korjus, toimetaja Kadriann Kibus, saatejuht Taavi Libe (ERR). Eetris neljapäeviti kell 20:30.

Vaata siit intervjuud saatejuht Taavi Libega

KOMMENTEERI SIIN