Imeilus Amsterdam on linn, mida võib liialdamata nimetada Euroopa jalgrattapealinnaks. Siin on loendamatu hulk jalgrattureid ja on täiesti tavaline, et tipptunnil tuleb sadulas olles taluda jalgrattaummikuid. Amsterdami külastades on jätkuvalt kõige mõistlikum liikumisviis just kahel rattal: ratta rentimine on lihtne ning sadulas kulgedes saab osa ehedast jalgrattakultuurist.
Tõsi on, et rohkem kui kolmandik hollandlastest nimetab oma esmase ja peamise liikumisvahendina jalgratast. Tihti on hollandlasel kodus rohkem, kui üks kaherattaline. Amsterdamis liigub rattaga igapäevaselt ligi 40% elanikest ning vajadusel kasutab linnas jalgratast üle kahe kolmandiku inimestest.
Jalgrattateede ehitamise buum vallandus Hollandis veidi hiljem kui näiteks Ameerika Ühendriikides, 19. sajandi lõpukümnendil, aga aastaks 1911 oli hollandlastel juba rohkem jalgrattaid kui ühegi teise Euroopa riigi elanikel.
Ühena esimestest juurutasid hollandlased ka rattajagamise, ehk siis kodanik kesklinnas jagab sel ajal, kui ta ise ei sõida, lahkelt oma ratast kodanikuga, kel on vaja samal ajal sealkandis oma sõite teha.
Tänane reaalsus on võimas jalgrattateede võrgustik, mis on täiesti võrreldav (kui mitte etem) Hollandi autoteede võrgustikuga. Rattaga sõidetakse linnas ja maal, nädala sees ja nädalavahetusel.
Jalgrattaga liikumise populariseerimiseks ei ole ükski vahend teisest kehvem ning huumor on teatavasti üks kiiremini töötavaid lahendusi, et inimesi innustada midagi tegema.
Paar päeva tagasi avaldas hollandlasest “Jalgrattainstruktor” humoorika video, milles ta õpetab turiste Amsterdamis jalgrattal liikuma. “Paar päeva harjutamist ja sa sõidad nagu tõeline amsterdamlane,” lubab instruktor.
Tõsi, mitte igal inimesel ei ole huumorisoolikas ühtmoodi hästi välja arenenud, nii on kommentaatorid totaka olemisega Jalgrattainstruktorit nimetanud küll energiliseks kartulipommiks, psühhopaadiks, kõige kohutavama hollandi aktsendiga inglise keelt rääkivaks inimeseks jne.
Rahunegem. Humoorikat õpetust koos naermisest tulenevate kõhulihastega jagab tuntud telenägu, saatejuht ja naljamees Maxim Hartman, keda hollandlased väga armastavad. Sestap annavad kohalikud ka soovituse – ärge võtke nähtut ja iseend liiga tõsiselt, aga võtke tõsiselt võimalust, nautida Amsterdami jalgratta sadulast!
Vaadake videot ning lugege enne Amsterdami külastamist läbi allpool välja toodud ABC, mis on vajalik, et selles imekaunis linnas – mis enamasti asub allpool merepinda ning kus jalgratta järel teine liikumisvahend on loomulikult veekindel alus – jalgrattaga liikudes hakkama saada.
Sadula-ABC Amsterdamis:
- Jalgrattateed on maalitud punasega ja asuvad enamasti tänava paremas ääres. Kui märgitud teed ei ole, jälgi üldist voolu
- Jalgrattakiivri kandmine ei ole kohustuslik, aga on igal juhul soovitatav, sest jalgrattahullud hollandlased sõidavad kiiresti ja kohati täiesti süüdimatult. Liikluskultuur on pahadel päevadel sama vilets nagu Eestis, selle vahega, et fooritulesid eiratakse ja ristmikel kihutatakse suvaliselt kaherattalistel. Katmata peaga kogenematu turist võib end kiirelt haiglavoodist, viletsamal juhul kirstust leida
- Kehtib parema käe reegel, aga alati tuleb teed anda trammile
- Suunda näitab jalgrattur käeviipega või moodsamalt rattale kinnitatud suunatulega
- Jalgratturitele on Amsterdamis oma valgusfoorid. Kui neid ei ole, tuleb vaadata üldisi foore. Nagu öeldud, ratturid oma foore tihtipeale ei jälgi, seega tasub kogenematul sõitjal olla tähelepanelik
- Kitsastel tänavatel lastakse sõiduautod mööda, suuremad sõidukid hoiavad ratastega sama tempot
- Jalgrattateel võivad sõita ka rollerid ja mootorrattad
- Jalgrattateel peatumine ei ole soovitatav, mõistlik on sõita kõnnitee serva, aeglustada kiirust, võtta ratas käekõrvale ja jätkata kõnniteel
- Pimedas on kohustuslik kasutada jalgratta esi-ja tagatulesid. Politseil on silmad ja kõrvad ning rikkujaid karistatakse täie rauaga
- Jalgratast ei tasu jätta tähelepanuta ega lukustamata. Nii nagu Eestis hoolite oma autost, hoolige Hollandis jalgrattast
Otsi rohkem näpunäiteid Amsterdamis jalgrattaga liikumiseks siit.
Vaata siit, kuidas Amsterdamis jalgratast rentida.