Mis oleks üks uhke Saksa autotootja ilma Teslale kuklasse hingamata? BMW ei kavatse jääda seda välja selgitama ning lajatab omakorda oma elektrilis-hübriidse sportautoga – saame tuttavaks, uus i8 Spyder.
BMW tegevjuht Harald Krueger ütles Saksa ajalehele Handelsblatt, et lähitulevikus jõuab tootmisse i8 Spyder. BMW M1 liini jätkava pistikuhübriidi Spyder-versiooni on korduvalt edasi lükatud, kuigi Pekingi autoshowl oli näha, et auto on peaaegu valmis ja auto disainis polnud midagi kummalist või lahendamatut, seega oli üllatav, et BMW lükkas projektiga edasiliikumist kolme aasta jagu edasi.
Ideeautona olid i8 Spyderil eemaldatavad katusepaneelid ja ümberdisainitud b-piilar ja tagumine turvakaar, samal ajal säilitades kupee uksehingemehhanismid. Mootorit ja elektrimootorit varjav kere oli samuti sisuliselt kupee omaga sarnane, kuigi teatud elemendid olid kindlasti erinevad, et mahutada eemaldatavat katuseosa.
Seeriatootmisse minev i8 Spyder peaks eelduslikult säilitama oma jõuallika, kuigi ei saa välistada suuremat akut, kuna tehnoloogia on i8 esmaesitluse ajaga võrreldes edasi arenenud. Praegusel versioonil on 1,5-liitrine turbobensiinimootor koos kahe elektrimootoriga ja 7,1 kWh liitiumioonakuga. Ajam suudab kombineeritult väljastada 357 hj, mis võimaldab jõuda nullist sajani kõigest 4,4 sekundiga.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ja, Helga, ja! Tähendab… khm. Kas on tõesti saabumas aeg, kui elektriautod ei ole enam igavad ja/või koledad? See oleks ju küll imeline. Jälgime juba sportliku huviga, kes järgmisena oma sortimenti rikastama hakkab, kas äkki järgmine STI või Evo võiks olla elektriauto?
[dropcap]KÜLALISKOMM [/dropcap]Mario Kadastik, Eesti Elektriautode ja Tesla kogukonna üks liidreid, vaatab võimalike konkurentide ponnistusi pika pilguga ja kommenteerib i8 Spyderi uudist seekord nii teravalt, et patt oleks seda jagamata jätta (tõsi, teeb seda i8 kogemuse pealt, sest Spyder on esialgu veel suur saladus):
“Artikli pealkirjas on Tesla, aga kõige väärastunum võrdlus, mida ma olen näinud, on võrrelda i8 ja Model S-i. Nende ainuke seos on see, et neli ratast on. i8 elektrisõidu raadius on keskmise jalutamise distants päevas, baasmudel maksab poolteist korda täislastis Model S hinna. Selle asemel, et osta i8, võiks võtta täislastis P90D koos Ludicrous Mode<‘ga, saada 400 km elektrilist sõiduraadiust ja 2,8 sekundiga sajani. Viis istekohta ja palju ruumi, muust heast rääkimata.
i8 7 kWh akupakk on sama suur kui see, mida Tesla nimetab range upgrade’ks, mille võib osta mõnetuhande euro eest ja mis annab juurde 25-30 km sõiduulatust. Tahaks teada, mida teeb i8 20-30 km pärast, kui aku tühi on? Siis jääb ta ilmselt ka VW Passatile joonelt võtmisel jalgu…
Palun, lepime kokku, et mingi elektriga liikuv asi, mis ei mahuta 5 inimest ja sõida elektriga üle 300 km, ei ole ühegi nurga alt Tesla konkurent. Kiirendagu, kui kiiresti tahab ja käigu uksed ette, taha või külje peale.”
[dropcap]! [/dropcap]Erinevus (r)(n)ikastab ja tegelikult on see päris tore, et on ühed, kellele meeldib Tesla, ja teised, kellele i8. Kahjuks ei täpsusta meie külaliskommentaator küll, miks 1,5 liitrine turbobensiinimootor Passatile jalgu peaks jääma. Üks on kindel, me kõik oleme selles mängus loodetavalt võitjate poolel, seal, kus toimub innovatsioon, võetakse kasutusele uusi materjale ja tehnoloogiaid ning vähendatakse keskkonnamõju. Noh, kasumit ilmselt ikka oodatakse ka…
Allikas: Automotive News Europe, fotod: BMW