Esmaspäev, 23. detsember 2024
Autotootja General Motors ja elektriautode kiirlaadijaid valmistav Delta Americas on otsustanud teha koostööd ja tuua turule superkiirlaadija, mis kümne minutiga suudab anda 300 km sõiduraadiuse jagu elektrit.

Ameerika autohiid General Motors tahab oma ampsu elektriautoturust ning saada muuhulgas superlaadijate turuliidriks. Koostöös Delta Americas’ inseneridega ollakse loomas prototüüpi superkiirlaadijale, mis suudaks kümne minutiga pakkida elektriautosse 300 km jagu särtsu.

Delta Americas lubab esimest töötavat XFC- jaama prototüüpi aastaks 2020. See ajakava sobib GM plaaniga, tuua aastaks 2023 turule 20 täiesti uut elektriauto mudelit.

10 minutiga 300 kilomeetrit oleks kõva samm edasi praeguse turuvalitseja Tesla superlaadija võimekusest, mis sama ajaga suudab laadida umbes 100 km sõiduraadiust. Porsche 350 kW kiirlaadija, mida peaksime lähiajal näha saama, suudab kümne minutiga laadida 200 km sõiduraadiust.

General Motorsi ja Delta Americas’ ühisalgatust toetab innukalt Ühendriikide energiaamet, mis loodab, et tulevane 400 kW laadimissüsteem lahendab suure osa tänastest elektriautode vähese leviku probleemidest.

Lähiaastatel kerkivad kiirlaadijad, nende standardid ja võimekus kindlasti päevakorda, sest olude sunnil on autotööstus astumas samme juhtme otsast särtsu imevate sõidukite masstootmise suunas.

Euroopa Liidus tundub, hakkab jää murduma ning pistikhübriide ja elektriautosid ostetakse rohkem juba ka võtmeturul, Saksamaal. Ameeriklased – kui Tesla ja Leaf kõrvale jätta – vaatavad aga suurema huviga vesinikautode poole.

TORE KÜLL, AGA…

Superkiirlaadija on tore küll, aga ei lahenda (vähemalt esialgu) küsimust, kuidas laadida igapäevaselt kodus näiteks Hyundai Kona või Jaguar I-Pace elektriautot, millele tootja on küll juhtmest laadimise ette näinud, aga teinud selle 1-faasiliseks (40 tundi, et aku täis saada, aitäh!).

Tänaval postist laadimine on alati kallim ja ka ebamugavam võimalusest kodus särtsukat kiiresti laadida. Praegu on valikus ikka vaid Tesla ja BMW, mil 3-faasiline inverter olemas.

Eesti Tesla-kogukonna eestvedaja Mario Kadastik tõdeb, et uue superkiirlaadijaga kerkib mitmeid küsimusi.

“Seal on mitu küsimust, jah. Esiteks, kuidas on saavutatud see 400kW – kas kõrge pingega nagu Porsche üritab teha (800V jne)? Kuna DC laadimisel käib kõik akupinge järgi, siis 800V 350kW laadija suudab 400V juures anda maksimaalselt 175kW jne.

Teiseks, kes seda kasutada suudaks on hea küsimus, kuna hetkel pole väga kellelgi akupakke mis nii suure võimsusega laadimist vastu võtaks. Ainult Porsche ütles mõni aeg tagasi Taycani tehnilised näitajad suurelt välja.

Porschel peaks olema 350kW laadimine, aga samas nende lubatud laadimise ajad jne ei lähe minu hinnangul kokku. Kui arvestada, mis akukeemiat jm on plaanitud kasutada, siis see tähendaks üüratuid C väärtuseid ning võib aku väga kiirelt lihtsalt tappa.

Esialgne hinnang on, et Porsche peaks nägema kümnetes protsentides degradeerumist juba mõne aastaga ja seetõttu on nad praegu ka kõvasti panustamas täiendustesse. Aga see kõik ongi kuulujuttude tasemel.

Tesla Model 3 uus akukeemia on võimeline suuremateks võimsusteks, seda on näha, et nad suudavad superlaadijates kauem 120kW laadida. Ehk siis minu hinnangul on Tesla midagi ette võtnud võimsuste veelgi suurendamiseks ja SC v3 peaks tooma suuremad võimsused. Seda pole veel avalikustatud.

Peale Porsche ei ole ühtegi teist, kes julgeks väita, et nii suurtel võimsustel on plaan laadida – Porsche Taycan teeb seda 800V-ga.”

Allikas: The Drive. Kaanepilt: General Motors

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.