Reede, 8. november 2024
i-TRIL ideeauto, mida Toyota 2017. aasta Genfi autonäitusel esmaesitles, pakub terviknägemuse tuleviku linnasõidukitest. Särtsakas kolmekohaline sõiduk on võimeline sõitmisele lisaks juhi ja kaasreisijatega intelligentselt suhtlema ning kohanduma ümbritsevate oludega.

Tulevik tundub kauge ja kohati mõistmatuna. Autonäituste kontekstis räägitakse rohkem lähiajal turule jõudvatest mudelitest ja vähem ideeautodest. Või õigemini, neist räägitakse siis, kui näidatakse seninägematut disaini, enneolematut võimsust või mõnd jaburat tehnoinnovatsiooni. Tervikpilti tulevikusõidukitest see aga kätte ei anna.

Toyota kolmekohaline elektriline ideeauto i-TRIL on ideeautode seas tore erand, sest pakub välja terviknägemuse autost, mis 2030. aastal (hiljemalt) meie linnades sõitma hakkab.

Toyota on i-TRIL tulevikuauto loomisel teinud kõvasti taustatööd ning võtnud funktsionaalsuse aluseks päriselu mitte “teeme nagu tavaliselt” või “paneme sajaga ulmet” – strateegia.

PRANTSUSE DISAIN, JAAPANI INSENERITÖÖ

i-TRIL on loodud Toyota Motors Europe’i ja tootja Prantsusmaal, Nizzas asuva disainistuudio ED² koostöös. Lihtsustatult öeldes on jaapani insenerid ja prantsuse disainerid pannud pead kokku, jälginud linnainimeste käitumist, mõelnud nende vajadustele ja ehitanud ideeauto, mis lähtub päris elust.

Elektrimootoriga varustatud ja vaid 600 kg kaaluva i-TRILi pikkus on umbes 2830 mm ja kõrgus 1460 mm. Auto rööbe ees on 1200 mm ja taga 600 mm ning tagasilla ja salongi vahel on liides, mis võimaldab keret ja esirattaid kallutada samal ajal kui mootoriga tagarattad jäävad kogu aeg teepinnaga risti.

i-TRIL on kompaktne: esimesed rattad ja poritiivad on kere põhikorpusest selgelt eraldi, et hõlbustada esirataste ja kere kallutamist. Auto sõitjateruum paikneb kompaktses kookonitaolises keskosas, millel puuduvad vööjoon ning uksekäepidemed.

i-TRIL kompaktauto tiibuksed on kinnitatud hingede abil kaldus A-piilarite külge, et uste avanemisala oleks võimalikult suur ja sõitjateruumi sisenemine oleks lihtne isegi tagaistmel reisijatele. Uste konstruktsioon on ruumisäästlik,  diagonaalselt tõusvad uksed ei vaja kitsastes parkimistingimustes tavalistest autoustest rohkem ruumi.

SÕIDAB ISE, AGA AHVATLEB JUHTIMA

Keskkonnasõbralik i-TRIL peaks olema A- ja B- segmendi (väike- ja väike-keskklassi) autoostjate rõõm: sõiduulatust rohkem kui 200 kilomeetrit ühe laadimisega, robotjuhitav kuid disainitud nii, et omanik tahaks suurema osa ajast ise sõita.

Igasugused juhtnupud, käigukang, näidikupaneelid i-TRILi kontseptsioonis puuduvad. “Inimene roolis” – sõiduviisi puhul edastab lakooniline esiklaasinäidik juhile kogu vajamineva teabe. Kogu suhtlus toimub hääljuhtimisega ning mõttetöö on i-TRILi tehisintellekti kanda.

AKTIIVKALLUTUSE TEHNOLOOGIA

Sarnaselt nelja aasta tagusele i-Road kontseptsioonile, on ka i-TRILil peal tehnoloogia, mida Toyota kutsub “Active Lean’iks”, eesti keeles aktiivkallutuse tehnoloogia.

See süsteem kontrollib auto kallet ning tagab mugava sõidu vastavalt teeoludele. Tagumised pööravad rattad ja esivedrustuses peituvad mootorid võimaldasid autol i-Road’i testrajal sooritada täispöörde kolme meetriga.

This slideshow requires JavaScript.

“MÕTLEVAD” REHVID

Rehvitootja Goodyear inspireerus i-TRIL aktiivkallutuse süsteemist ning disainis sõidukile spetsiaalsed kaasa mõtlevad rehvid, mis kannavad nime CityCube.

Spetsiaalselt Toyota erinõuetele vastavad CityCube rehvid on kerged ja väikese veeretakistusega, mis on oluline omadus tuleviku elektrisõidukite jaoks. Rehvisooned on madalamad, tagades pikema läbisõidu ning madalama mürataseme.

Inspiratsiooni saadi mootorrattarehvide konstruktsioonist. CityCube rehvidel on eristuv kontuurikuju ja rehvid on eri mõõtu – ees on kõrge ja kitsama ning taga laiema asümeetrilise konstruktsiooniga kummid.

Tänu täiustatud sensortehnoloogiale ja unikaalsele turvisemustrile on CityCube võimeline tuvastama erinevaid teeolusid ja edastama saadud andmed sõiduki kokkupõrke ennetamise süsteemidele.

Esirataste kõrgem ja kitsam kuju aitab tõsta sõiduohutust ja kõrvaldab vett suuremate tagarataste teelt, tagades nii parema pidamise. Asümmeetriliste tagarataste tugev siseosa aitab kaasa manööverdamise stabiilsusele.

Goodyear on lisanud ideerehvile ka hologrammtekstuuri põnevate värvidega rehviküljel, mis annab rehvile köitva välisilme.

Allikad ja meedia: Toyota, Goodyear

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.