Elektrisõidukite juhtmevabast laadimisest on tükk aega räägitud. Teadaolevalt testib Toyota Jaapanis induktsioonlaadimispunkte. Talvistes tingimustes ei ole seni ükski tootja veel seda tehnoloogiat avalikult katsetanud. Scania on seega esimene julge, kes hübriidbusside induktsioonlaadimist talvistes tingimustes katsetab.
Euroopa Liit võtab üks teise järel vastu seadusi, mis annavad tulevikus eelise elektriajamiga liiklusvahenditele. Aastaks 2025 peaks Euroopa linnapildist vähemalt neljandiku moodustama elektrisõidukid. Oleks ju loogiline, et sõiduvahenditega koos arenevad ka laadimissüsteemid ning pisitasa asendab juhtmetega mässamise induktsioonlaadimine.
Scania on esimene, kes liinibusside induktsioonlaadimist testib Põhjala talvistes oludes. Algust tehti projektiga tänavu sügisel Rootsis, Scania kodulinnas, Södertäljes. Inseneridel on suur lootus, et eelseisev talv õnnistab Rootsi linnakest piisavalt miinuskraadide, jää ja lumega – varasemalt on pakast ju sealkandis olnud!
Hübriidajamiga liinibussi laetakse kogu teekonna vältel peatustes viibimise ajal. Seitsme minuti jooksul pakitakse akusse piisavalt energiat, et järgmised 10 kilomeetrit saab buss muretult elektri jõul sõita.
Varasemalt ei ole induktsioonlaadimist nii ekstreemsetes (loe peaaegu nagu Eestis, vaid natuke soojem, ja äkki tuleb talve moodi asi ka…) ilmastikuoludes testitud. Juhtmeta laadimisala peab tõestama oma töökindlust miinuskraadides, lume ja jääga kaetuna.
Bussi laadimine toimub märkamatult ja hääletult – buss keerab peatuses olevale laadimisjaamale ning jääb sinna seitsmeks minutiks. Bussid, mida Scania selles eksperimendis kasutab, on hübriidajamiga: akusid laetakse ka rekuperatsiooniga (pidurdusenergia tagasilaadimine), lisaks on bussidel peal abijõuallikas, mis kasutab fossiilkütust.
Selle testimise eesmärk on astuda samm lähemale keskkonnasõbraliku ja müravaba ühistranspordi kasutuselevõtule. Lisaks Scaniale osalevad projektis veel Stokholmi linnas ühistransporditeenust osutav ettevõte SL, energiaettevõte Vattenfall, Södertälje vald ja Rootsi Kuninglik tehnoloogiainstituut.
Põhjamaadele – mille hulka ka Eesti end loeb – annab Scania eksperiment suurt lootust, et hübriidajamiga ning ka pelgalt elektrimootori jõul edasi liikuvad ühistranspordivahendid tulevad peagi laiemalt kasutusse. Seni on elektribusside kasutuselevõttu piiranud akude pikk laadimistsükkel.
Muidugi on olemas ka trollid, aga nende liinide pikendamiseks või uute rajamiseks on vaja ehitada välja eraldi elektrivõrk. Kui aga tahta linnatansporti säästlikult ja paindlikult planeerida, peaks eksisteerima võimalus päeva peale bussiliine ümber tõsta sinna, kus neid parasjagu kõige rohkem vajatakse.
Teepinnal paiknevad induktsioonlaadijad, kus busse ja tulevikus ehk ka marsruutbusse, taksosid ja jagamismajanduses osalevaid isesõitvaid autosid lihtsalt energiaga toita saaks, hõlbustaksid nii linnaliikluse planeerimist kui edasist keskkonnasäästlike transpordivahendite kasutuselevõttu.
Allikas ja meedia: tootja
Scania R ja S seeria veokid ehk tulevik, see pole ainult lennukite päralt