Toyota on enesereklaamiga kitsi: infot jagatakse siis, kui asjad on tehtud. Oktoobris on Jaapani autotootja üllatanud mitme ootamatu uudisega. Brüsseli innovatsioonikonverentsil avalikustati isejuhtivate sõidukite programm, Ateenas toimunud tippkohtumisel tehti aga algust võrdse kohtlemise mobiilsuskavaga.
Kogu autotööstus liigub tänapäeval elektri- ja hübriidajamite ning isejuhtivate liiklusvahendite suunas. Jaapani suurim autotootja on otsustanud tehnoloogilise võidujooksu asemel valida unikaalse tee, ja luua kõigile kahejalgsetele võrdsed võimalused innovatsioonist kasusaamisel.
See, et Toyotal on olemas linnaliiklusse sobiv elektrisõiduk i-ROAD, ei ole üllatus – me saime selle kolmerattalisega Ateenas sõita.
Aga see, et jaapanlaste intelligentne isejuhtiv auto pole enam mägede taga, on paras uudispomm. Ka selle uudispommiga olen ma sõitnud, Brüsselis.
Tokyo autonäitusel paneb Toyota välja rea ideemudeleid ja prototüüpe, mis peaksid andma aimu, kui kaugele on jõutud tehisintellekti ja keskkonnasõbralike ajamite arendamisega. Paralleelselt tehnoinnovatsiooniga käib töö mõtteviisi muutusega: pealtnäha võimatu peab saama võimalikuks.
Programmi “liikumisvabadus kõigile” juhtmõtteks on “Start Your Impossible” ning see julgustab inimesi jutustama internetis oma lugu, nagu tegid seda Ateenas (para)olümpiamängude sporditalendid. Lugudest omakorda sünnivad uued insenertehnilised lahendused, mis teevad võimatu võimalikuks.
Toyota on esimene Olümpiamängude partner, kes on deklareerinud, et sõltumata rassist, soost, vanusest ja füüsilistest võimetest on kõik inimesed võrdsed. Toyota on teadaolevalt esimene, kes toetab võrdselt nii “tava”- kui paraolümpia atleete, ka Eestis.
Isejuhtiv, hübriid-, vesinik- või elektriajamil (lähi)tulevikusõiduk, mis kannab Toyota nime, on kahtlemata paras üllatus.
Tegelik eesmärk – luua intelligentsed abilised, mis aitavad liikuma need, kes sellest siiani vaid unistanud – on midagi, millest me ühel päeval räägime kui normaalsusest. Keegi peab olema pioneer.
Ateenas esindasid meie riiki kuulsad maratonikolmikud, Liina, Lily ja Leela Luik, kes rääkisid kohaletulnutele oma “võimatu sai võimalikuks” – loo.
TÄIESTI TEISTSUGUNE ISEJUHTIV SÕIDUK
Toyota “kaasa mõtlevad” tehnoloogiad on juba jõudnud Jaapani autotootja sõiduautodele: kasutusel on turvaabid, mis suudavad ennetada linnakiirusel tagant otsasõitu, tuvastada jalakäija, hoida sõidusuunda jpm.
Loomulikult on see alles algus. Nagu öeldud, Toyota ei anna ühtegi uudist välja enne, kui pole sada protsenti kindel tehnika töökindluses.
Brüsselis nägid valitud ajakirjanikud esimest korda Lexus LS-l põhinevat Toyota isejuhtiva auto prototüüpi ning said võimaluse inseneridelt detaile uurida.
Toyota on tasa ja targu arendanud prototüübi sinnani, et see suudab inimese sekkumiseta sõita läbi keeruka testiraja, imiteerides sealjuures nii linna- kui maanteekiirusi, tuvastada eri suundadest liikuvad objektid ja ennetada liiklussituatsiooni, välistades kokkupõrkekursi.
Eesmärgis, aastaks 2020 luua olukord, kus Toyota sõidukid suudaksid vältida inimohvreid, pole justkui midagi erilist – Volvoga eesotsas on mitmed tootjad deklareerinud, et lähiaja liiklus peab muutuma 100% turvaliseks.
Siiski on Toyota valinud täiesti uudse lähenemisnurga: inimene – nimetagem teda tinglikult juhiks või auto liikumise eest vastutavaks isikuks – ja sõiduk on pidevas kommunikatsioonis, jälgides koos liiklusolukorda ning osaledes “tarkade” liiklusvahendite võrgustikus.
Nutikas mõtteviis! On päris kindel, et veel mõnda aega ei muutu seadusandluses see punkt, kus kõige eest mis juhtub – olgu istumise all kas või isejuhtiv auto või kosmoselaevaga võrdset ulmeelamust pakkuv intelligentne ratastool – vastutab inimene. Masina ja inimese koostöös saab aga mõnegi totra olukorra ära päästa.
TEE VÕIMATU TEOKS
Ateenas toimunud mobiilsusteemalisel tippkohtumisel algatas äsja oma 80ndat sünnipäeva tähistanud Toyota suurejoonelise „Start Your Impossible” – kampaania.
Parasportlasi, tavaatleete ja laiemas perspektiivis kõiki entusiaste ühendav ülemaailmne projekt lähtub ideest, et liikumisvabadus on inimõigus.
Miks just Ateena? Siin toimusid esimesed moodsad olümpiamängud ning paremat kohta sõpruse, võrdsuse ja võimaluste rõhutamiseks on raske välja mõelda.
Ürituse juurde kuulus reaalajas vestlus Akio Toyodaga ning erinevad arutelud Toyota täitevasepresidendi Didier Leroy, globaalsete arvamusliidrite ning olümpia- ja paraolümpiamängude sportlastega.
Üritusel käsitleti erinevaid liikumisega seotud teemasid sotsiaalsetest, füüsilise heaolu ja spordiga seotud vaatenurkadest ning tuleviku transpordilahendusi tehnoloogiliste arenduste ja uuringute kaudu.
AKIO TOYODA: SEE ON TEEKOND PAREMA ISEENDANI
Ajal, mil tehnoloogia areneb peadpööritava kiirusega, annab „Start Your Impossible” sõnumi jätkusuutliku ja kaasava ühiskonna võimalikkusest.
Toyota käilakuju, president Akio Toyoda rääkis telesilla kaudu kõigile kohalolijatele, kui oluline on mõista, et meie planeedil elades on oluline teatud põhimõtetest kinni pidamine.
Akio Toyoda usub, et liikumine ei tähenda üksiti autosõitu, vaid on teekond parema iseendani, ületades raskusi ja püüeldes unistusteni. “„Start Your Impossible” peegeldab neid väärtusi ja rõhutab meie eesmärki pakkuda liikumisvabadust kõigile. Soovime seda mõtteviisi jagada kõigi osanike ja ka klientidega, et saaksime selle ülesandega tegeleda koos,” ütles Akio Toyoda.
80 aastat tagasi alustas Toyota kangastelgede tootmisest. Põlvest põlve on Toyota juhid ja töötajad tulnud välja uuendustega, mis piltlikult öeldes on maailma muutnud. Või kas keegi julgeb öelda, et 20-aastane Toyota Prius, Kõigi Hübriidide Ema, ei oma autotööstuse ajaloos võtmekohta?
Ettevõtte jaoks on alternatiivsed jõuseadmed, juhita autod, transpordilahendused teenusena ja robootika olulised võimalused, et pakkuda liikumislahendusi ja arendada ettevõtet edasi.
Selle kõige juures ei unustata kõige tähtsamat: inimest. Algusaegadest peale on Toyota toetanud sporti ja haridust.
Olümpia- ja paraolümpiamängude üleilmse partnerina on Jaapani autotootja eesmärk julgustada jätkusuutliku ning rahumeelse ühiskonna loomist. Tehnoloogia ja sport on rakendatud diskrimineerimisest vaba sootsiumi ülesehitamisele.
„Toyota on kogu oma ajaloo vältel muutnud võimatu võimalikuks uuenduslikkuse, kire ja võimalikkuse piiride pideva nihutamise abil. Meil tuleb tavapärased sõidukid seljataha jätta ja luua transpordivormid, mis saavad üle tänastest piirangutest ja lahendavad homsed probleemid,” rääkis Akio Toyoda telesilla vahendusel.
“Jagame seda unistust ja pideva täiustuse meelsust olümpia- ja paraolümpiamängude sportlastega, kes ületavad ennast iga päev. Loodan, et olümpia- ja paraolümpiamängud loovad kõigi jaoks, kes on Toyotaga seotud, võimaluse teha võimatu võimalikuks ja ületada oma piire.”
Eesti sensatsiooniline kolmik, maratoonarid Leila, Lily ja Liina Luik rääkisid tippkohtumisel, kuidas nemad on täitnud oma unistuse, osaleda kolmekesi olümpiamängudel.
Sporditrio lugu võeti Ateenas ovatsioonidega vastu ning intervjuud ootavate ajakirjanike järjekord ei lühenenud hetkekski – jah, võimatu on saanud võimalikuks, ja me kõik oleme selle tunnistajad.
ALUSTA OMA TEEKONDA, REGISTREERU INTERNETIS
„Start Your Impossible” programm hõlmab erinevaid lisaprogramme, mis on keskendunud töötajatele, edasimüüjatele ja tarbijatele, ning alustab koostööd sihtasutusega Toyota Mobility Foundation, mis rajati selleks, et tegeleda linnatranspordi probleemidega ja teha transpordilahendused kõigile kättesaadavaks.
Veebisaidil Mobility For All, mis on loodud algatust toetama, saavad toimuvaga end kursis hoida ka nägemis-, kuulmis-, liikumis- või kognitiivse puudega inimesed. Relay Your Challenge äpi kaudu saab aga iga soovija inspireeriva piirideta kogukonnaga liituda.
Allikas: Toyota. Meedia ja pildid: Toyota