Toyota arenduskeskus ehk TRI sai hakkama isejuhtiva driftiauto loomisega, mis suudab ümber takistuste kontrollitud külglibisemist hoida.
Kuigi maailma esimene isejuhtiv drift kõlab kui turundustrikk, on sellisel ettevõtmisel ka helgemad tagamaad ning Toyota võtab seda väga tõsiselt. Katseautoks olnud Toyota Supral on ühendatud palju tarku tehnoloogiaid, sealhulgas TRI “mittelineaarne ennustav juhtimine”, mis võimaldab sõiduki juhitavuse säilitada ka äärmuslikes oludes.
Tihti tuleb ette olukordi, kus pidamine kaob – seda nii libedates kui kohati ka kuivades oludes. Kui Toyotal õnnestub oma juhiabidele “selgeks õpetada”, kuidas sellistes olukordades sekkuda, on tulemuseks loomulikult turvalisemad sõidukid.
“Meie eesmärk on inimesi täiendada, mitte neid asendada,” sõnas TRI inimkeskse sõiduuuringute osakonna juhataja Avinash Balachandran. “Selle projekti raames on meie sihiks laiendada vahemikku, milles auto on juhitav, andes mingis mõttes juhile professionaalse võidusõitja instinktid ja refleksid, võimaldades liiklejatel terveks jääda ka kõige ohtlikumates olukordades.”
Projekti raames tegi Toyota koostööd Stanfordi ülikooli, tuuningu- ja võidusõidufirma GReddy ja driftilegend Ken Gushiga. TRI sõnul ongi projekti eesmärk võimaldada igale juhile Ken Gushi oskused ja võime säilitada juhitavus igas olukorras.
TRI uurija Jonathan Goh sõnas, et libedates oludes võib professionaalne juht tihti otsustada erinevatel kaalutlustel kurvi külglibisedes läbida, kuid enamus juhte ei suuda seda. “Just seetõttu arendame oma tarkvara, et see suudaks takistusi tuvastada ja neist mööda driftida.”
Katseautona kasutatud viienda põlvkonna Toyota Supra on modifitseeritud sarnaselt professionaalses driftis kasutatud masinatele. Tarkvaral on kontroll roolinurga, pedaalide surve, käigu ja iga ratta individuaalse pidurdamise üle. Tarkvara arvutab 20 korda sekundis trajektoori hoidmiseks vajalikud korrektuurid ja viib need sisse.
Meedia: Toyota