Esmaspäev, 15. aprill 2024
Kuigi autoturul on täna nõudlus suurem kui pakkumine, määrab sõiduki hinda jätkuvalt nii selle mark, vanus, läbisõit, kuid ka see, kas sõidukit on regulaarselt hooldatud. Kuidas tagada auto kasutusperioodi jooksul selle kõrgemat järelturuväärtust ning mis roll on margiesindustel hinnataseme kujundamisel, selgitab Elke kasutatud autode ekspert Henrik Henk.

Elke kasutatud autode eksperdi Henrik Henki sõnul on kasutatud auto müümisel korralik hooldusajalugu äärmiselt oluline, sest see mõjutab nii auto üldist seisukorda kui ka järelturuväärtust.

„Arvatakse, et garantii lõppedes ei tasu enam margiesinduses hoolduses käia ning seetõttu valitakse alternatiivne teenusepakkuja, kelle puhul ei saa aga olla kindel, et remonditöid tehakse originaalvaruosadega ja tootja standardite kohaselt. Tihti jäävad mujal tegemata ka mõningad olulised tootja poolt ette nähtud hooldustoimingud, mis võivad tulevikus suuremaid rikkeid esile kutsuda. Seega on hoolduste sisu kohati väga erinev,“ selgitas Henk ning lisas, et tegelikult on margiesinduses hoolduse jätkamine mõistlik, sest see mõjutab otseselt ka sõiduki järelturuhinda,“ selgitas Henk.

„Kuna kasutatud sõiduki hind järelturul sõltub erinevatest teguritest, alates väljanägemisest ja varustustasemest kuni tehnilise seisundini, võib korrektne hooldusajalugu sõidukite hinda mõjutada lausa 10%,“ arvas Henk.

„Osa autoomanikke käib garantii lõppedes iga kord erinevas autoteeninduses, millest heal juhul mõni on kindlale margile spetsialiseerunud. Sellised hooldusraamatu kanded on auto ostjale pigem kahtlased ning võivad oluliselt ka tehingut mõjutada,“ nentis Henk.

Kallim hind ei pea alati paika

Elke kasutatud autode eksperdi sõnul arvatakse tihti ekslikult, et ametlikus margiesinduses teostatud garantiijärgne hooldus on oluliselt kulukam, kuid see ei pea paika, sest lisaks tunnihinnale tuleks vaadata ka tööle kuluvat aega, mis võib esinduses olla kohati poole lühem.

„Margiesinduses töötavad tehase poolt koolitatud ühele kindlale autole keskenduvad spetsialistid, mistõttu on nad ka rohkem kursis eri mudelite eripäradega. Sellest tingituna teevad nad tööd ka palju kiiremini kui tehnikud, kes erinevaid automarke hooldavad. Samuti on margiesindusel olemas hea varuosade ladu, mis lühendab sõiduki remondile kuluvat aega,“ selgitas Henk ning lisas, et levinumad hooldus- ja remonditööd on Elkes tihti sarnaste hindadega mis alternatiivsetes töökodades.

„Tootjatehase poolt koolitatud ja vilunud ühele margile spetsialiseerunud mehaanikud oskavad oma kogemuse põhjal märgata ka detaile, mis võivad tulevikus rikkeid põhjustada ning suuremaid kulutusi kaasa tuua. Kui juba rohujuure tasandil probleemile jaole saab, siis on ka remondikulud tulevikus väiksemad või lausa olemata,“ sõnas Henk.

Foto: Toyota Eesti

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN