Pariisis ja Hamburgis võib hea õnne korral sattuda sõitma vesiniktaksoga. Prantslaste HYPE ning sakslaste CleverShuttle said äsja kätte uued Toyota Mirai vesinikautod ning tahavad tegevust laiendada teistesse Euroopa suurlinnadesse. Ent “vesiniku koidikul” on vaja ühiskondlikku lepet, et tehnoloogia saaks areneda ja levida.
Toyota Mirai pole ainus vesinikauto maailmas ent see on oma sõiduomadustelt ja kasutuse lihtsuselt üks paremaid. Seega pole imestada, et ka taksofirmad otsustavad just Mirai kasuks: tänavu suvel tarnis Toyota France 25 uut Miraid Pariisi taksofirmale HYPE, mis osutabki teenust vaid vesiniku jõul sõitvate autodega, augustis sai aga Hamburgis tegutsev CleverShuttle kätte oma esimesed 20 Miraid.
Vesinikautol on tavaautode ja ka pistikust laetavate elektriautode ees mitmeid eeliseid ent riikliku toeta vähemalt esialgu energiarevolutsiooni ei tee – sõiduki ülalpidamiskulud on küll soodsad, ent tehnoloogia “vesiniku koidikul” väga kallis.
PROJEKT ZEFER PRANTSUSMAAL
Pariisis tegutsev HYPE on esimene taksofirma maailmas, mille autopargis on ainult vesiniksõidukid. Neid on koos äsjalisandunud 25 Toyota Miraiga kokku juba 100. HYPE kavatseb aga oma teenust veel tänavu aasta lõpul laiendada ka Brüsselisse.
Prantsusmaal on vesinikkütus saanud tähelepanu ka valitsuse tasandil – välja on kuulutatud riiklik vesinikuprogramm, mille kesksel kohal on vesinikkütusega sõidukid ja nende leviku soodustamine nii äri – kui eraklientide seas.
Pariisis on nüüd üks maailma suurimaid vesiniktaksoparke. Vesiniku jõul sõitvad autod aitavad vähendada nii õhusaastet kui ka mürataset ning muudavad reisijate ja autojuhtide elu mugavamaks. Uus sõidujagamisteenus aitab pariislastel saada tuttavaks vesinikkütuse eelistega igapäevaelu transpordilahenduste kaudu.
Tegemist ei ole eraldiseisva initsiatiiviga, vaid osana projektist nimetusega ZEFER, mis saab toetust Euroopa Liidu uurimis- ja innovatsiooniprogrammist Horizon 2020 ning projektidest Hydrogen Europe ja Hydrogen Europe Research.
Projekti ZEFER nimetus on lühend sõnadest „Zero Emission Fleet vehicles for European Roll-out” ehk saastevabade sõidukiparkide laiendamine üle Euroopa. Projekt toob Pariisis, Londoni ja Brüsselis tänavatele 180 vesinikkütuseelemendiga sõidukit, mis võetakse kasutusele nii taksode, politseisõidukite kui ka rendiautodena, igas linnas 60 sõidukit.
Kasutusalad on valitud selle alusel, et seda tüüpi autod sõidavad iga päev pikki vahemaid, vajavad sagedast tankimist ja nende peamine kasutuskeskkond on suurlinnad, kus saastevabad vesinikautod saavad kõige rohkem kaasa aidata parema õhukvaliteedi saavutamisele.
Toyota France´i presidendi ja tegevjuhi Didier Gambart’ i sõnul on nad koos HYPE’i ja taristupartneri Air Liquide’iga rajamas vesinikuühiskonda.
SAKSAMAA SOOSIB VESINIKKÜTUSEID
Ka Hamburgi tänavatel võib nüüdsest kohata vesiniktaksosid. Augusti viimasel nädalal astus Saksamaa suuruselt teine linn vesinikkütuseliigasse. Esimesed 20 Toyota Miraid 35-st anti sõidujagamisfirma CleverShuttle käsutusse. Nii sündis maailma suurim ühe operaatori poolt hallatav vesiniksõidukipark.
CleverShuttle pakub Hamburgis transporditeenust ainult Toyota Miraidega. Teenuse sihtgrupiks on peamiselt rongireisijad, kes vajavad transporti, millega rongijaama ja sealt ära saaks.
Äpilahendus võimaldab reisijaid sama marsruudi alusel ka rühmitada, tulemuseks on seetõttu väga soodsad hinnad, mis on tavataksodest kuni 40 protsenti odavam.
Teine etapp saab valmis vahetult enne Oktoberfesti, kui Clevershuttle paneb 15 Toyota Miraid sõitma ka Münchenis. See tähendab, et õllefestivali külastajad pääsevad raudteejaamast festivalialale saastevabalt.
Toyota Deutschland GmbH president ja tegevjuht Tom Fux kinnitas, et Miraide üleandmine CleverShuttle Hamburgi autoparki on ettevõtte jaoks märgiline sündmus. Plaanis on tuua igapäevakasutusse järjest enam vesiniksõidukeid.
Saksamaa valitsuse transpordivaldkonna eestkõneleja Enak Ferlemann näeb kütuseelemendi tehnoloogias ja vesinikkütuses tulevikku – need pakuvad elujõulist alternatiivi ja täiendust elektrisõidukitele.
Viimaste kuude jooksul on avalikus kasutuses olevate vesinikkütusetanklate arv kahekordistunud, mis aitab kasvatada autojuhtide usaldust vesinikkütuse kui elujõulise alternatiivi vastu.
Toyota algatus Environmental Challenge 2050 on suunatud sõidukite keskkonnamõjude vähendamisele, selle lõpp-eesmärk on saavutada kogu maailmas üleminek süsinikuheitmeid tekitavatelt sõidukitelt vesinikkütusel transpordivahendeile.
Maailma teedel veereb juba üle 6000 Mirai, aastaks 2020 on kavas müüa 30 000 kütuseelemendiga sõidukit.
Materjalide põhjal: Lena Murd. Kaanepilt: Andres Kruus