Esmaspäev, 15. juuli 2024
Lena Murd käis Austrias lähemat tutvust tegemas hitt-linnamaasturi Honda CR-V tuttuue põlvkonna eri mudelivariantidega. Tehnika on läinud keerulisemaks ent selle kasutamine lihtsamaks. Üks on selge: nagu ennevanasti nii ka nüüd on Honda CR-V suurkonkurent kõigile sama segmendi sõidukitele.

Linnamaasturiskeptitsism on tänapäeval omamoodi ketserlus, mille eest on tuleriidal arvatavasti soe koht juba ootamas. Seega oleks tervislikum säherdusest kahtlasest kombest vabaneda või õppida sellega elama. Sest äkki kujutabki mõiste “auto” tänapäeval juba midagi muud kui meie, autofännid ja autoajakirjanikud, õigeks pidama oleme harjunud?

Kui need moekad sõiduvahendid hoolikalt läbi proovida, saaks ehk lõpuks aru, miks miljonid mõistlikud inimesed kogu planeedil endale nüüd just selliseid autosid ihkavad. Veelgi parem, kui saab lähemalt tutvust teha enimmüüdava SUV-ga maailmas. Niisiis, meeldiv tutvuda, uus Honda CR-V!

[toggle title=”HONDA CR-V TEHNILISED NÄITAJAD” load=”hide”]Mootor: 1498 cm3
Võimsus: FWD: 127 kW/173 hj, AWD: 142 kW/193 hj
Pöördemoment: FWD: 220 Nm, AWD: 243 Nm
Käigukast: 6-käiguline manuaal, CVT variaator

Tippkiirus: manuaal FWD: 210km/h,
AWD: 208km/h, CVT AWD: 200km/h

Kiirendus 0–100 km/h: manuaal FWD: 9.2-9.3s,
AWD: 9.3-9.8s, CVT AWD: 10,0s

Mõõtmed (pikkus/laius/kõrgus):
4600/1820/FWD:1679, AWD:1689 mm
Teljevahe: FWD 2662 mm, AWD 2663 mm

Kliirens: FWD 191 mm, AWD 201 mm
Tühimass: 1665–1705 kg

Kütusekulu: kombineeritud
manuaal FWD: 6.3l/100km
AWD: 6.6l/100km, CVT AWD: 7.1l/100km
Garantii: 3 aastat või 100 000 km
[/toggle]

CR-V on Eestis Honda bestseller ja kuulub keskmise suurusega linnamaasturite hulgas edukate seltskonda. Kas mudeliuuendus toob kaasa ka olulise muudatuse konkurentsisituatsioonis, saab näha vast millalgi kevadepoole, sest uue CR-V müük algab alles oktoobris.

Esimese põlvkonna CR-V nägi ilmavalgust aastal 1995 ja tänaseks on seda maailmas müüdud 9,7 miljonit. Ka Euroopa vaates on CR-V Honda jaoks oluline mudel, moodustades enam kui kolmandiku müügimahust. Lühend CR-V on lahtiseletatult “Comfortable Runabout Vehicle” ja siia ehk ongi kätketud selle mudeli edu salakood – sõiduk, millega saab mõnusalt kõikjal hakkama.

Uue Honda CR-V proovisõidupäev Austrias Tirooli mägedes ning Saksamaa kiirteedel võimaldas läbi proovida värske mudeliaasta kogu valiku.

ASKEETLIK MOOTORIVALIK

Esimene üllatus oligi mootorivalik, mis on askeetlikult konkreetne – vaid 1,5 l VTEC turbo bensiinimootor. Diislit enam ei ole ega tule, küll aga on peatselt lisandumas hübriid.

Nii nagu tänapäeval kombeks, on ka Honda võtnud kindla suuna elektrifitseerimisele – aastaks 2025 peaks ⅔ kogu mudelivalikust olema elektriline.

Diislitapuajastu mõju on tõenäoliselt valusam nendes maades, kus tarbimiseelistused rohkem diisli poole kaldunud. Harjumused pidavat teadupärast visalt surema. Eestis sellega muret vähem, selles sõidukiklassis langeb valik pigem kombinatsioonile bensiin-automaat.

Uue CR-V 1.5-liitrine turbomootor on sama, mis uuel Honda Civicul, kuid spetsiaalselt kohandatud turboülelaaduriga. Võrreldes senise põlvkonna CR-V bensiinimootoritega on tegemist oluliselt säästlikuma ja tänapäevasema jõuallikaga.

Valida saab kas 6-käigulise manuaalkäigukastiga esi- või nelikveolise või CVT-automaatkäigukastiga nelikveolise variandi.

Käsi-käigukasti puhul on mootori võimsus 173 hj (127 kW) ja pöördemoment 220 Nm, CVT puhul aga 193 hj (142 kW) ja 243 Nm.

Tehniliste andmete järgi peaks küll käsikastil olema parem kiirendus ja tippkiirus võrreldes automaadiga: kiirendus 0 – 100 km/h: 9,2 s (10,0) ja tippkiirus 210 km/h (200), aga automaadil on päriselus rohkem jumet ja need ekstra hobused on igati asjalikul viisil rakkesse seatud.

Automaat tähendab CVT- ehk variaatorkäigukasti, mis aga eelarvamusi purustavalt osutus üldse mitte kummivenitavaks, vaid hoopis igati meeldivalt koostööaltiks.

Lausa niivõrd, et veendunud manuaalieelistaja peab siinkohal tunnistama: olles proovinud mõlemat, on CR-V jaoks vaieldamatult sobivaim just variaatorkäigukastiga versioon. Mugavus pealekauba.

honda cr-v

FUNKTSIONAALSUS

Honda CR-V üldilme on muutunud jõulisemaks ja reisijateruum elegantsemaks, kuid oluliselt rohkem uuendusi on funktsionaalsemal poolel.

Kliirens on võrreldes eelmise mudeliga lisaks saanud 3,5 cm, mis on märkimisväärne ja positiivne muutus, nelikveolisel on see nüüd lausa 20,1 cm. Teljevahe on kasvanud samuti 3 cm võrra, mis koos lühemate ülenditega annab tulemuseks parema stabiilsuse, aga ka rohkem salongiruumi.

Kabiiniruumi efektiivse kasutamise nimel on tehtud muudki: näiteks selleks, et saada juurde jalaruumi, on loodud lamedam kütusepaak. Ruumipuuduse üle kurta ei õnnestu küll mitte mingil moel ei esi- ega tagaistmel.

Pagasiruum on samuti varasemast mahukam ja laadimisava mõõtmetelt kasvanud. Tagaistme seljatoe allaklappimine ühe käeliigutusega ei tohiks kellelgi üle jõu ega mõistuse käia.

Mugavuslahendus on ka piiratud avanemisega tagaluuk, mille avanemiskõrgust saab sobivaks programmeerida ja niiviisi vältida näiteks garaažis rumalaid mõlkimisi luugi avamisel.

Väikese finessina on muudetud lävepaku disaini, et sisenedes ja väljudes sääred poriseks ei saaks. Mugavuse huvides avanevad nüüd ka uksed varasemast rohkem.

Oluline uuendus ja oma segmendis täiendav konkurentsieelis on aga asjaolu, et esmakordselt saab nelikveolise CR-V valida ka 7-kohalisena. Viimase puhul sobivad need kaks lisakohta muidugi peamiselt lastele, aga ega see teistel (ja suurematelgi) teistmoodi ole.

This slideshow requires JavaScript.

SÕIDUOMADUSED

Austria ja Saksamaa teedel-tänavatel-kiirteel sai ära katsetada kõik mudelikombinatsioonid, kuid proovida ei õnnestunud kruusateid ega maastikku-metsarada.

Enamik Eesti linna-, pargi- ja parketimaasturitest muidugi ei eksi ka kuigi sageli väljapoole linnatänavaid ja maanteid ning sellisel maastikul pidas CR-V end täie enesekindlusega ülal.

Mudeliuuenduse eesmärgiks oli seatud tasakaal hea juhitavuse ja sõidumugavuse vahel. Selle teenistuses on kergem, tugevam ning edasiarendatud dünaamikaomadustega veermik, uuendatud vedrustus ja kurvisuutlikkust parandav nelikveotarkvara.

Mägistes kurvides lustimiseks on mõeldud küll hoopis teistsugused autod, kuid CR-V pidas seal end igati ettearvatavalt ja kindlalt ülal. Sama koduselt näis ta end tundvat kitsukestel külateedel ja linnatänavatel.

Kehvemaid teeolusid ja kruusalõike võis paraku otsima jäädagi. Väiksemaid teekattekonarusi leidus siiski, need salgas ta olematuks, küll aga andis neist teada kõrvaga tajutaval viisil.

Mürasummutusega on tõsiselt tegeldud ja rakendatud on tehnoloogiat, mis sarnaneb mürasummutavates kõrvaklappides kasutatavaga.

Päris olematuks see küll rehvi- ja tuulemüra ei muuda, kuid salongis on siiski meeldivalt vaikne. Lausa niivõrd, et kaasreisijaga sai vaiksel häälel vestelda ka tiheda liiklusega Saksamaa kiirteel sõites.

This slideshow requires JavaScript.

RIKKALIK STANDARDVARUSTUS

Mõistagi pakub CR-V kõiki tänapäevaseid mugavus- ja ühenduvuslahendusi, juhiabilisi ning turvalisustehnoloogiat. Erinevalt aga paljudest konkurentidest on CR-V standardvarustuses vägagi ulatuslik Honda Sensing aktiivturvalisuslahenduste pakett ja hulgaliselt muud varustust.

See tähendab, et põhivarustuses on leed-täislahendusega tuled ees ja taga, intelligentne distantsijälgiv püsikiirusehoidja koos liiklusmärkide tuvastusega, linnakiirusel töötav eessõitva auto jälgimise süsteem stopp-lahendusega, sõidurea hoidja, sõidurealt väljakaldumise hoiatus, sõiduki või jalakäijaga kokkupõrget vältiv pidurdussüsteem ja palju muud.

RÄÄGIME RAHAST KA

Oktoobris Eestisse jõudva uue Honda CR-V hinnad algavad 25 990 eurost ja siin ei ole tegemist mingi rool-ja-rattad lahendusega, vaid väga rikkaliku aktiivturvalisusvarustusega manuaalkäigukastiga 173 hj esisillaveoline mudeliga.

CVT-käigukastiga 193 hj nelikveolise versiooni hinnaks on 32 990 eurot ja tippmudel maksab 36 990 eurot. Äärmiselt rikkalik põhivarustus ja konkreetne mudelivalik peaks hõlbustama valiku langetamist.

Honda CR-V eelmised põlvkonnad on suutnud ära võluda miljoneid autoostjaid. Ei ole kahtlust, et uus mudel valdab seda võlukunsti varasemaist pareminigi.

Kui tähekombinatsioon CR-V tõepoolest tähendabki comfortable runabout vehicle ehk mugavat kõikjalsõitjat, siis mugavus on kahtlemata õige omadussõna, mis puudutab nii sõiduomadusi, kasutusmugavust kui ka sõidumugavust.

This slideshow requires JavaScript.

Konkurendid:
Toyota RAV4, Kia Sportage, Škoda Kodiaq, Hyundai Tucson, Opel Grandland X, Peugeot 5008, Nissan X-Trail, Mazda CX-5, Renault Kadjar.

Pildid ja meedia: tootja

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN