Teisipäev, 18. juuni 2024
Juunis teatas Volvo, et lõpetab järk-järgult diiselmootorite kasutamise ja asendab need keskkonnasõbralikemate hübriidajamitega. Nüüd on Toyota teinud samasuguse avalduse ja plaanib kõigepealt Euroopas ja seejärel kõikidel turgudel asendada diiselmootorid hübriidajamitega. Põhjuseks järjekordselt karmistuvad euronormid jõuallikatele ning hübriidajamite mitmed eelised diiselmootoritega võrreldes.

2017. aasta septembrist karmistuvad järjekordselt sõiduautode diiselmootoritele esitatavad keskkonnanõuded. Nagu võime uniooni keskkonnastrateegiast lugeda, ei jää see viimaseks kruvide pealekeeramiseks. Autotööstuse jaoks tähendab “puhtamate” diiselmootorite valmistamine aga suuri kulutusi. Mingist punktist alates muutub heitmekoguse vähendamise nimel võitlemine mõttetuks.

Toyota Yaris

ESIMESENA JÄÄB DIISLIST ILMA TOYOTA YARIS

Toyota on – kas Volvo eeskujul või mitte – kuulata mõistuse häält ja asuda Euroopas diiselmootorite osas tagasi tõmbuma. Jaapani autogigandi jaoks ei saa see olema kuigi valulik üleminek, sest Toyotal on olemas rida efektiivseid hübriidajameid ning diiselmootoritega sõiduautode müük on suure osa mudelite puhul nagunii marginaalse tähtsusega.

Kõige tõenäolisemalt on Toyota Yaris esimene mudel, mille mootorivalikust diisel kaob – Yarise ostjatest alla kümne protsendi eelistavad diiselmootorit. Järgmisena võivad jaapanlased üle vaadata populaarse väike-keskklassi Aurise mootorivaliku. Sellele mudelile pakutakse bensiinimootorite kõrval korralikku hübriidajamit, mille müüginumbrid on järjekindlalt tõusujoonel.

Loomulikult on mudeleid, millele Toyota kohe hommepäev hübriidset varianti pakkuma ei hakka – Land Cruiseri ja Hiluxi mootorivalikusse jääb diisel alles. Kuna tegu pole tavapäraste sõiduautodega, siis on tootja otsus mõistetav.

UUTE VOLVODE BAASMUDELID SAAVAD PISTIKHÜBRIIDID

Volvo on möönnud, et otsust, edaspidi diislist loobuda, kiirendas Volkswageni “dieselgate”. Eesmärki, diiselootoritest järk-järgult loobuda, lihtsustab uute modulaarplatvormide loomine. Näiteks saab Volvo uuse 40-seeria baasjõuallikaks uus T5 Twin Engine pistikhübriid, mis on vähemalt sama võimas kui särtsakad bensiinimootorid, mille heitmenäit jääb aga alla 100g/km kohta.

Aastaks 2025 tahab Volvo täita suure eesmärgi – müüa miljon osaliselt või täielikult elektri jõul edasiliikuvat autot. Rootsi ettevõte kavatseb selleni jõuda, pakkudes igast tootevalikus olevast mudelist vähemalt kaht hübriidversiooni ja lastes 2019. aastaks välja ka täiselektrilise auto. Uued SPA ja CMA modulaarplatvormid on loodud  toetama nii hübriidajamiga kui täiselektrilisi sõidukeid.

DIISEL KALLIMAKS, HÜBRIID ODAVAMAKS

Euroopas paistab diiselmootorite tulevik, võrreldes bensiinimootorite ja hübriidajamitega tume. Mida peenemaks ja saastevabamaks tehnoloogiad, seda kõrgemaks hinnad. Samal ajal tuleb hübriidide hind alla ja sooritusvõime läheb üles, pakkudes juba praegu diislitele konkurentsi.

Nii Toyota Motor Europe direktori asetäitja Karl Schlicht kui Volvo peadirektor Håkan Samuelsson on öelnud, et uute, veelgi “puhtamate” diiselmootorite arendamine on kulukas ning sel pole tõenäoliselt ka mõtet, sest investeeringut ei suudeta kunagi tagasi teenida.

Mõlemad leiavad, et hübriidajamid pakuvad juba täna arvestatavat alternatiivi harilikele sisepõlemismootoritele. Pigem näevad tootjad potentsiaali hübriidajamite arendamisse panustamises. Üks suuremaid väljakutseid hübriidide vallas on nende efektiivsuse tõstmine.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Igas halvas on alati terake õpetlikku ja teine tera kasulikku. Volkswageni “noksitamine” tõi tarbijate teadvusse senisest rohkem arusaama, et auto – peale selle, et temaga saab sõita – peaks olema ka öko(noomne)(loogiline).

Skandaali järelkaja kaigub autotööstuste koridorides veel aastaid – kes mõõdab teadlaste abiga mootorite heitmeid ja kütusekulu päriselus; kes suunab investeeringud kaasaegsete jõuallikate arendamisse, kes populariseerib juba olemasolevaid hübriide veelgi rohkem.

Üks on selge, tossava diisliga on üsna pea krõška ning autod, millega me sõidame, oskavad lisaks teatavale isemõtlemisele ka puhast loodust nautida. Võit-võit eks ole.

Allikas: Toyota, Volvo

Volvo tutvustas esimest korda uut kompaktautode kollektsiooni

Hübriidide Ema, Toyota Prius tuleb neljandat korda; moodsamalt kui eales varem

KOMMENTEERI SIIN