Pühapäev, 17. november 2024
Starship Technologies, endise Skype’i kaasasutaja uus ettevõte, teatas täna oma uute pakirobotite kasutuselevõtmisest. Nende eesmärk on oluliselt parandada kohalikku toidu- jm kaupade kohaletoimetamist, ja seda peaaegu tasuta.

Starship Technologies toob turule terve hulka väikesi, turvalisi, praktilisi, CO2-emissioonivabu, ja mis kõige parem, maa peal liikuvaid pakiroboteid, mis on äärmiselt mugavad ja säästlikud ning aitavad kaasa näiteks kullerfirmade ja toidupoodide ärile.

[dropcap]KOLM NULLI[/dropcap] “Meie visioon keskendub kolmele nullile – olematud kulud, olematu ooteaeg ja olematu keskkonnamõju. Tahame teha kohalike tarnetega seda, mida Skype tegi telekommunikatsiooniga,” ütles Ahti Heinla, Skype’i asutaja ja Starship Technologies’ tegevjuht.

Olles võimeline kandma korraga umbes kahte toidukotti, suudaksid pakirobotid 5-30 minuti jooksul kohale toimetada kauba kohalikust laost või kauplusest, ja seda 10-15 korda väiksema kuluga kui praegused nn. viimase miili kohaletoimetamise alternatiivid.

Kliendid saavad valida erinevate lühikeste, täpsete saabumisaegade vahel – kaup jõuab kohale neile sobival ajal. Kohaletoimetamise ajal saavad kliendid jälgida pakiroboti asukohta reaalajas läbi mobiilirakenduse ja saabumisel saab ainult rakenduse omanik avada pagasiruumi. Integreeritud navigatsiooni ja takistuste vältimise tarkvara võimaldab pakirobotitel sõita iseseisvalt, kuid neid jälgivad ka inimoperaatorid, kes võivad ohutuse tagamiseks alati sekkuda.

https://www.youtube.com/watch?v=MEWfsVPqKi4

[dropcap]VIIMANE MIIL[/dropcap] Ettevõtete jaoks kõrvaldab Starship tehnoloogia ebaefektiivseima lüli tarnimisahelas – nn. viimase miili. Kalli ja aeglase uksest-ukseni kättetoimetamise asemel saavad jaemüüjad transportida kaupu lahtiselt kohaliku lattu, misjärel pakirobotid lõpetavad tarneahela kliendi ukse juures ja seda äärmiselt soodsa hinnaga.

Heinla jätkab: “E-kaubanduse kasvades ootavad tarbijad mugavamaid kohaletoimetamisvõimalusi, kuid sobiva hinnaga. Viimane miil moodustab sageli enamiku kogu kohaletoimetamise kuludest. Meie pakirobotid on loodud kasutades mobiiltelefonide ja tahvelarvutite poolt taskukohaseks tehtud tehnoloogiaid – need teenivad meie eesmärki ja võimaldavad ka kliendil säästa.”

Pakirobotid om mõeldud sobituma keskkonda sujuvalt ja ohutult. “Nad liiguvad kiirusega neli miili (ca 6,5 km – Accelerista) tunnis – reipa jalutuskiirusega. Nad ei lenda – tegemist pole droonidega. Nad liiguvad kõnniteedel, sulandudes ohutult jalakäijate hulka.”

Starship Technologies tegeleb praegu prototüüpide katsetamise ja tutvustamisega ning plaanib käivitada esimesed pilootteenused koostöös partneritega USA-s, Suurbritannias ja teistes riikides 2016. aastal.

[dropcap]STARSHIP TECHNOLOGIES[/dropcap] Starship Technologies on Euroopas baseeruv tehnoloogia-start-up, mis arendab isesõitvaid pakiroboteid eesmärgiga toimetada kaupu kohale 30 minuti jooksul. Disainitud kasutades “riiulilt”-komponente, on pakirobotid kerged ja odavad, mis võimaldab ettevõttel vähendada praeguseid saatmiskulusid 10-15 korda.

Pakirobotid sõidavad ohutult ja keskkonnasõbralikult 99% ajast iseseisvalt ning toimetavad kohale kaupu kohalikest ladudest või kauplustest. Ettevõtte asutajateks on kaks Skype’i kaasasutajat, Ahti Heinla ja Janus Friis. Starship’i eesmärk on fundamentaalselt ümber kujundada kaupade kohaletoimetamist ning vähendada kulusid peaaegu olematuks.

[huge_it_gallery id=”11″]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Pakirobot tundub esmapilgul toreda mõttena. Säärast pakikandmise moodust oleks tihtipeale vaja ka koduses majapidamises – näiteks, et saata lapsele kooli või lasteaeda järgi maha ununenud asju või sõbrannale sünnipäevaks kooki. Võimalusi on tuhandeid!

Mõte sellest, et tänaval liiguvad, lisaks inimestele, jalgratastele, lapsevankritele, koertele ja muule elule ka pakirobotid, võib tunduda lahe hetkeni, mil roboti tee ristub ninapidi mobiiltelefonis istuva komberdajaga või pahura ratturiga. Nende olukordade vältimiseks on arendajal kindlasti olemas mingi lahendus.

Kuidas aga lahendada seda, et meie elu igapäevaselt üha rohkem tehnifitseerub, mobiiltelefoni ja virtuaalsetesse keskkondadesse kolib, Accelerista ei tea. Robotile võiks peale panna mingi Siri-laadse robotsuhtleja, oleks pisut pehmem maandumine, kui pakirobot koputab viisakalt uksele ja ütleb: “Armas proua, teile on pakk.”

Allikas: Starship Technologies, Accelerista

Fotod ja video: Starship Technologies

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.