Kolmapäev, 16. oktoober 2024
Opel Ampera-e, üks esimesi “rahva-elektriautosid” ei jõua Eestis tõenäoliselt kunagi müügile. Sama mure on paljudel Euroopa sihtturgudel, sest PSA Grupi ja General Motorsi vahelt näib olevat must kass läbi jooksnud. Aga see pole peamine põhjus, miks võime Opel Ampera-e ilmselt igaveseks unustada.

Opel Ampera-e, Chevrolet Bolt’i Euroopa sõsarmudel on jätnud paljud soovijad pika ninaga. 2017. aasta kevadel said esimesed õnnelikud oma autod kätte Norras, sügisel lisandus mõni ostja Saksamaal, Hollandis ja Šveitsis. Ja kõik.

Juba suvel kadusid Opel Ampera-e netilehed Opeli üldisest süsteemist. Ampera-e eraldi veebileht näeb küll hea välja, ent tellida autot selle kaudu ei saa. Rüsselsheimi peamaja info kohaselt on tellimine mõneks ajaks peatatud, kuna soovijaid on palju ning auto kättesaamise tähtajad veniksid liiga pikaks.

PSA GRUPP TÕMBAS PIDURIT

Paraku on see vaid pool tõest, kui neid “paljusid tellijaid” üldse ongi. Tõesem tundub, et hea koostöövaim kadus PSA Grupi ja Opeli endise omaniku General Motorsi vahelt siis kui selgus, kui palju kahjumit üks elektriauto ettevõttele toodab.

Opel/Vauxhalli PSA omandusse minnes pandi paika eesmärgid, millest üks peamisi oli tulude-kulude tasakaalu viimine. See tähendab, et mudelihaaval võetakse eelarve algosakeseks lahti ja antakse hinnang, kas tulevikus toota või mitte toota. Ükski ettevõte ei taha seda teha kahjumlikult.

Chevrolet Bolt ja Opel Ampera-e tunduvad mõlemad suurepärase elektriautona – 570 km sõiduraadiust ühe laadimisega, kuni 5 reisijat, tore välimus, turvaline ja moodne – mis saab olla veel parem? Saati pole peamine konkurent, Tesla Model 3 oma tootmisliine veel täie auruga tööle saanud.

General Motors jättis nii ostjatele kui Opeli uuele omanikule, PSA Grupile, osa asju rääkimata. See, mis rääkimata jäi, tuli uuele omanikule paraja üllatusena. Ebameeldiva üllatusena. Mistõttu PSA tõmbas Ampera-e müügile Euroopas jõuliselt pidurit. Ja meie ütleme: “Tubli, PSA! Aitäh!”

MIDA GENERAL MOTORS MEILE EI RÄÄKINUD?

Uutel sihtturgudel Euroopas, kuhu Ampera-e pidanuks ammu jõudma, ollakse väga imestunud, et suurepärase elektriautona tunduva mudeli maaletoomine järjest viibib (lugege näiteks Soome TM artiklit soomlaste pettumusest). Auto tulekut on mitmel korral erinevatele põhjustele viidates edasi lükatud.

Muu hulgas on meile räägitud, et sõsarmudeli Chevrolet Bolt’i nõudmine on koduturul nii suur, et autosid teistele ei jagu. Seda enam, et Opel/Vauxhall on nüüd eraldiseisev ettevõte, seda enam, et konkurendid pole tänaseni prototüüpidest kaugemale jõudnud. On Nissan Leaf, Renault Zoe, Tesla Model S, mille tootmine alles võtab hoogu, ja tükk tühja maad.

Tegelikkuses on autosid Ühendriikide edasimüüjatel rohkem kui vaja, ega ole mudeli müük ka eriti tormiliselt läinud, kuigi Bolt on nüüd kättesaadav kõigis osariikides.

Kohe alguses on Chevy Bolt elektriautodel esinenud tüüpvigu, mis on tootmist pidurdanud ja ostuentusiasmi kärpinud. Ja – nagu asjaosalised teavad rääkida – on osa tootmisliine juba suvest saati üldse peatatud.

Ja siis muidugi raha. Lühikese aja vältel, mil Opel Ampera-e on Euroopas müügil olnud, on General Motors saanud iga müüdud autoga vähemalt 10 000 eurot kahjumit. Numbrid on näha PSA Grupi aruandest, millele viidates nõuab PSA ligi miljardi euro tagastamist Opeli ostult.

Olukord on PSA Grupi jaoks tõeliselt nigel, sest General Motors’iga läbirääkimisi pidades oli Opel Ampera-e üks ostetava firma tugevustest. Selle abil oli kavas alandada kogu kontserni keskmisi heitmenäitajaid ja vastata karmimaks muutuvatele nõuetele.

Nüüd on PSA sattunud seisu, kus tema valikud on kaotada palju raha igalt müüdud autolt või müük lõpetada. Prantslased on valinud viimase variandi.

MIKS ME PSA-LE SIISKI TÄNULIKUD OLEME?

Opel Ampera-e on oma üle viiesajakilomeetrise sõiduulatusega mõistlik elektriauto. Septembris sai üldsus teada testist Saksamaal, kus auto suutis läbida peaaegu 754,9 kilomeetrit, enne kui akust lõppes vool.

Aga kui imet ei sünni, ei tule Ampera-e kunagi Euroopas müügile. Huvitav fakt – mudel kadus üllatuslikult ka Euroopa Aasta Auto ehk Car of the Year 2018 kandidaatide hulgast ülalkirjeldatud põhjustel.

PSA Grupi otsust tuleb mitmel põhjusel tervitada. Esiteks oleks Ampera-e müük Euroopas mitmes mõttes riskibisnis, ja küsimus pole üksnes müügi kahjumlikkuses vaid võimalikes tüüpvigades, nende lappimises (uus mudel, vigu on kindlasti) ning auto hoolduse ja varuosade tarne tagamises.

Mistahes General Motorsiga tehtud leping ei pruugi pidada vett, sest Ühendriikide turg on ja jääb alati eelisolukorda. Selle aja peale, kui Ampera-e küsimus lahendatud saab, on tehnoloogia vahepeal suurte sammudega edasi arenenud ja konkurendid oma mudelitega turule jõudnud.

Kes aga tahaks osta vananenud mudelit? Arvestades asjaolu, et Euroopas on praegu kuum kaup hübriidajam, jätkuvalt popimad särtsukad Nissan Leaf ja Renault Zoe, Opel aga alles ehitab kogu oma brändi uuesti üles, on PSA Grupp on astunud päris julge sammu, mis kokkuvõttes kaitseb ostjate huvi.

PSA GRUPP OPELI SÄRTSUKATA EI SAA?! MÕELGE UUESTI

Ja kuigi arvatakse, et PSA soetas Opeli paljuski tänu elektriauto olemasolule, siis mõelgem korra uuesti: PSA Grupi uued EMP2 ja e-CMP platvormid võimaldavad ehitada nii hübriidajamiga kui täislektrilisi (e-CMP) autosid.

2019. aastal peaks valmima esimene pika sõidutsükliga elektriauto, DS7 Crossback E-Tense 4×4 prototüüp on valitud ajakirjanikel juba proovisõita olnud.  Diiselhübriid on PSA-l korra isegi müügil olnud, aga otsustati 2015 tootmisest maha võtta. Seega ei ole hübriidajam grupi jaoks mingi suuruudis.

PSA Grupi üks tähtsamaid sihtturge on Hiinas. Hiina valitsus soosib elektriautosid, ning võitleb erakordselt jõuliselt saaste vastu – piltlikult öeldes lähevad kõik, kes natukegi situtavad, otse vangi.

PSA Hiina haru on partnerluses Donfeng Motor Grupiga, riigi elektrisõidukite tootjaga nr. 1. Tõe huvides, DMG ajab rida kõigiga, kes vähegi särtsakamat visiooni evivad.

Äsja on Hiina valitsus teinud omavalitsusele ettekirjutuse, milles tungivalt soovitatakse lõpetada kohalike elektriautotootjate subsideerimine. See annab võimaluse nii PSA-le, Teslale, R-N-M-le, VAG-ile kui ka mitmele teisele tootjale tulla oma särtsukatega välja, aga sugugi mitte ainult Hiinas.

Nimetatud ettekirjutus võiks hõlbustada uute elektrisõidukitega Euroopa turule tulemise, sest Hiina on lähemal kui Ühendriigid ning tootmine seal kaugelt efektiivsem kui mujal. Geely, Volvo ja kohe ilmselt ka suure tüki Daimleri omanik, hakkab oma uudismudeleid tootma Belgias. Ja need on just nimelt hübriidsed!

Arutlust, miks PSA Grupp ei ostnud Opelit üksnes elektriauto pärast, võiks jätkata lõputult. Meie siin oleme päris tänulikud, et “käsi sai vahele” enne kui katastroof oleks juhtunud. Parem õudne lõpp kui lõputu õudus!

Seda, mismoodi PSA Grupp GM-iga oma rahaasjad ja muud keerulised küsimused lahendatud saab, kuuleme uudistest edaspidi. Jah, on kahju, et nii läks. Ehk ongi tulevik hoopis värvikam?

Refereerisid Kadi Rünkla, Ylle Rajasaar
Allikad: PSA, GM. Kaanepilt: Opel, TM, Inside EV-s Forum

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.