Neljapäev, 20. veebruar 2025
Jälle on uus aasta alanud ning seega on viimane aeg rääkida autodest, mis tänavu meie müügisaalidesse jõuavad. Infot sai kogutud nii automüüjatelt kui kõikvõimalikest muudest allikatest, ent sellegipoolest on mõistagi tegu üksnes ennustusega.

Eelmisel aastal suure nimeskandaali saatel teatatud Alfa Romeo Milano jäi tulemata, kuid selle asemel saabunud Alfa Romeo Juniori esimesed täiselektrilised versioonid on juba kohal. Kevadel lubatakse neile lisaks poolhübriidi ning aasta lõpuks jõuab meile heal juhul ka uus Stelvio, mis on tõenäoliselt täiselektriline.

280-hobujõulise mootoriga Junior Veloce hakkab tänavu küll Euroopa ostjaid rõõmustama, kuid vähemalt esialgu meid selle vääriliseks ei peeta. Ehk aasta lõpus võib-olla… Ja kuigi ametlikult keegi seda välja öelda ei julge, siis pole võimatu, et teistsuguse logoga Opel Corsa jõuab tänavu müüki elektrilise Alfa Romeo Giulietta nime all.

Alpine toob tänavu müügile tehniliselt Nissan Ariya lähisugulase A390, kuid kas see käesoleva aastanumbri sees ka Eestisse jõuab, on muidugi kahtlane. Samuti pole kindel, kas Euroopa Aasta auto tiitli võitnud Renault 5 kloon Alpine A290 ka meie turule saabub, pigem mitte.

Aston Martin on lubanud tänavu tuua Eestisse tõelise superauto Valhalla, kuid kas ka veidi lahjem (“ainult” 656 hj) Vantage Volante ka meie maale jõuab, pole veel teada.

Aston Martin Valhalla
Aston Martin Valhalla

Audi korraldab Eestis kasinavõitu autoaasta kohta võimsa tulevärgi: viis täiesti uut mudelit (kõik need on loomulikult täiselektrilised) ja kaks näovärskendust. Juba veebruaris jõuavad kohale A6 Avant e-tron, S6 Avant e-tron ja S6 Sportback e-tron, aprillis järgneb neile A6 Sportback e-tron ning lehekuu jooksul Q6 Sportback e-tron.

Uus Q5 saabub siia märtsis ning maikuus peaks talle järgnema Q5 Sportback.

Ühe viimase mohikaanlasena bensiini ja lausa diislikütust (häbi-häbi-valehäbi!) tarbivana saab tänavu uue kuue ka “rahvaauto” Q7 ning kurjem SQ7, kuid Maarjamaale jõuavad need ilmselt alles järgmisel aastal. Sama kehtib ka ühe viimase mitte-elektrilise A7 ja A7 Avant kohta.

Mida keegi lubada ei julge, aga kõik ootavad, on uus Q3. Seda võiks aasta lõpus juba meie müügisaalidesse oodata küll.

Bentley kavatseb uuendada oma Bentaygat ja pakkuda talle laia valikut jõuallikaid, kuid ilmselt jääb see ka viimaseks sisepõletajaks, sest järge ootab (ilmselt küll alles 2026) juba täiselektriline mudel tööversiooni nimega SUV EV.

BMW poolelt saab kerge näovärskenduse suur elektrimaastur iX, autosid on müügisaalidesse oodata aasta esimestel kuudel. Aasta lõpus peaks turule tulema iX3 – esimene Neue Klasse disainikeeles loodud elektriline krossover. Eestisse võib see jõuda väga vabalt ka järgmisel aastal, siis aga järgneb talle üsna peatselt arvatavasti i3 nime kandev täiselektriline kolmas seeria.

BYD avas oma esinduse Eestis möödunud aasta detsembris, kuid sisuliselt algab müük alles tänavu, mistõttu tinglikult võib kõiki saabunud sõidukeid ka uudismudeliteks lugeda.

Siiski on oodata ka päris uudiseid: veebruaris jõuab Eestisse Sealion 7 ning samuti on veebruaris suure tõenäosusega oodata Atto 2 esmaesitlust. Tegu on Dacia Dusteri mõõtu 4,31 meetrit pika autoga, mis positsioneeritakse allapoole 2022. aastast toodetavat suuremat Atto 3. Atto 2 on firma seni kõige soodsam linnamaastur.

Lisaks plaanib BYD selle aasta jooksul turule tuua paar uut pistikhübriidset mudelit, kuid nende kohta täpsem info hetkel puudub. Küll aga on teada, et tänavu jõuavad Eestisse mõned BYD tarbesõidukid, vähemalt kahes suuruses E-Vali kaubik.

BYD Sealion 7
BYD Sealion 7

Citroën katab oma müügivõrgustiku Eestis eelmisel aastal Eestisse jõudnud C3 kõigi versioonidega (mida on nii täiselektrilisena, poolhübriidina ja bensiinimootoriga) aasta esimeses pooles. Sarnase jõuallikate valikuga lisandub kevadel C4.

Täiesti uus C3 Aircross jõuab meieni suvel ja C5 Aircross peaks sügistalvise uuenduse käigus saama ka täiselektrilise versiooni.

Cupra seekord Eestisse midagi uut ei too, globaalselt uudismudeleid ilmselt ka ei lansseeri, kui just Cupra Raval maailma esmaesitlus 2025. lõpus ei toimu. Eestisse see tänavu aga niikuinii ei jõuaks.

Dacia suurim uudis on loomulikult kauaoodatud Bigster, kuigi tehniliselt see endaga revolutsiooni ei too, olles samal platvormil Dusteriga. Eestisse peaksid autod saabuma aasta teises pooles.

FIAT poolt on uudiseid samuti vähe – müügile saabub Citroën C3 kloon FIAT Grande Panda esialgu täiselektrilise ja poolhübriidsena.

Ford täiendab oma sõiduautode valikut kolme särtsukaga. Juba on kohal Volkswageni MEB platvormile konstrueeritud Explorer ning veebruaris järgneb talle tehniliselt sarnane Capri. Mõlemad on kolme erineva mootori ja kolme eri veoakuga ning taga- või nelikveolised.

Neist väiksem on hiljem saabuv Puma Gen-E, mille näitajad on tunduvalt tagasihoidlikumad ning auto ise esiveoline. Elektriline Fiesta aga ei pruugi meile jõuda isegi mitte järgmise aasta lõpuks.

Tarbesõidukite poolelt jagub elektrilisi uudiseid: tulekul on nii Courier Tourneo BEV kui Courier Transit BEV ning Custom Transit BEV. Transit Van BEV saab aga suurema veoaku ning seetõttu oluliselt pikema läbisõidu ühe laadimise kohta.

Ford Capri EV 2024
Ford Capri EV

“Suurel” ehk Ameerika Fordil, kes Eestis on esindatud üksnes F-150 kaudu, uudiseid paraku oodata ei ole.

Eeldatavalt juba märtsis jõuab müügile GWM pistikhübriidide valiku kompaktsem mudel Wey 03, mis on sellegipoolest piisavalt võimas ning vajadusel nelikveoline.

Hyundai mudelivalikusse jõuab märtsis Euroopa aasta auto valimiste suurüllataja, täiselektriline Inster ning samal ajal saab näovärskenduse Ioniq 5. Suur Ioniq 9 saabub meile aga kava kohaselt lõikuskuul. Lisaks sahistatakse, et Ioniq 6 saab endale samuti N-versiooni, kuid sellest pole hetkel rohkem teada.

Hondal tänavu Eesti turule uudismudeleid saabumas ei ole. Üksnes aasta lõpus on oodata Civicu näovärskendust, kuid autod ei pruugi niipea kohale jõuda. Läbi on käinud ka uudis, et aasta viimases kvartalis algab uue Honda Prelude tootmine, kuid selle saabumine jääb kindlasti 2026. aastasse.

Ineos oma mudelivalikut tänavu uuendada ei plaani. “Kastiga Grenadier” ehk pikapversioon jõudis meile juba mullu ning kuigi elektrilist Grenadieri on ka lubatud, peame seda ootama mõnel järgmisel aastal.

Ineos Grenadier Quartermaster
Ineos Grenadier Quartermaster

JaGUari poolt käesoleval aastal midagi meie maale jõudmas ei ole. Heal juhul võib esimese uudismudeli esmaesitlus tänavu toimuda (siiani on olnud vaid uhke kampaania), kuid Eestisse see niipea ei jõua.

Jeep toob suvel turule nelikveolise Avenger 4xe ning samuti uueneb Jeep Compass.

KGM lisab aprillis oma maastur Torrese valikusse kauaoodatud hübriidversiooni ning suvel saab auto kerge näovärskenduse. Aasta lõpus jõuab aga meile selle baasil ehitatud täiselektriline pikap O100.

KIA Sportage saab suve alguses sõna otseses mõttes näovärskenduse, mis peaks samaks jäänud tehnika juures auto välimust kõvasti muutma. Septembris jõuavad siia EV4 sedaan- ja luukpäraversioonid ning aasta lõpu poole EV5 ja täiesti uus Ceed (mis ei pruugi olla üldsegi Ceed, vaid hoopis K4). Lisaks saabub siis ka elektriline kaubik PBV.

Lamborghini toob kevadel meile nii “tavalise” kui ka eriversioonis Temerario.

Lamborghini Temerario
Lamborghini Temerario

Land Rover jätab käesoleva aasta meie turul vahele. Kuigi suvel peaks avalikustatama detailne info täiselektriliste Range Rover ja Range Rover Sport kohta, siis jäävad need ilmselt järgmise aasta uuteks tulijateks.

Lexus Accelerista päringule ei vastanud.

Maserati jaoks on ainus uudis GT2 Stradale laiem jõuallikate valik.

Mazda suursündmuseks on täiesti uue 6- või 7-kohalise (vastavalt kliendi soovile) linnamaasturi CX-80 saabumine aasta alguses. Teisel poolaastal peaks meile jõudma ka jaanuari alguses Brüsseli autonäitusel esitletud täiselektriline Mazda 6.

Mercedes-Benzi sõiduautode valikut on sel aastal täiendamas uus täiselektriline CLA ja ühtegi teist mudeliaasta värskendust ametlikult oodata ei ole (ehkki sahistatakse S-klassist). Valikus saab olema kaks täiselektrilist jõuallikat või täiesti uus bensiinimootor, mis lubab diiselmootori kütusesäästlikkust. Eeldatav saabumise aeg on suve lõpp või sügise algus.

Tarbesõidukite poole pealt on uudiseks kohe jaanuaris pärale jõudev uue põlvkonna Actros L raskeveok.

Mini millegi uuega tänavu Eestis üllatada ei kavatse. Mitsubishi lubab aga uut Outlanderit hiljemalt aprillis ning värskelt näokergituse läbinud ASX saab mootorivalikusse täishübriidi.

Nissanilt väikesi kohandamisi sel aastal loota pole. Nissan Ariya Nismo peaks saabuma kevadel, aasta lõpus tulevad aga täiesti uued Micra ja Leaf, mis pole enam luukpära, vaid krossover.

Nissan Ariya Nismo
Nissan Ariya Nismo

Opeli suurimaks uudiseks on uus Grandland, mille mootorivalikus on Stellantise platvormile kohaselt nii poolhübriid, pistikhübriid kui ka täiselektriline versioon. Kevadel saab näovärskenduse Mokka ning sügisel jõuab Eestisse eelmiste põlvkondadega võrreledes täiesti teistsugune, nüüd Citroën C3 Aircrossiga äravahetamiseni sarnane Frontera.

Peugeot‘ ainsaks tõsisemaks uuenduseks on enne aastavahetust saabuv täiselektriline e-308, e-3008 ja e-5008 valikusse lisanduvad aga suurema mahtuvusega veoakud.

Porsche liigub jätkuvalt elektrifitseerimise lainel. 718 Boxster ja Cayman saavad omale täiselektrilised versioonid, kuid vähemalt esialgu jäävad ka bensiinipõletajad tootmisse, et pakkuda seda, mida kliendid hetkel rohkem tahavad. Ka Cayenne’i ootab põlvkonnavahetus ning särtsukaks muutumine, kuid Eestisse see tänavu ilmselt veel ei jõua.

Renault täiendab oma täiselektriliste mudelite valikut. Hiljemalt märtsis saabub meile uus Renault 5 (mida küll näidati juba Tartu Motoshowl, paraku polnud tegu ise liikuda suutva versiooniga) ning lubaduste kohaselt saabub seejärel ka Renault 4. Austral ja Espace on aga juba nii eakad, et tänavu on ees väike värskendus.
Aasta teises pooles peaks avalikustatama ka uue põlvkonna Clio, aga selle Eestisse jõudmine võtab ilmselt aega.

Renault 5, Euroopa aasta auto 2025
Renault 5 valiti Euroopa aasta autoks 2025

SEAT esineb tagasihoidlikult, ainsana Eestis müüdavatest mudelitest saab Arona tänavu näokergituse.

Škoda tähtsaimaks uudiseks on mõistagi märtsi teises pooles saabuv Elroq, millele järgnevad varsti ka Sportline ja RS versioonid. Samal ajal peaks jõudma siia ka Kodiaq RS ning juba aprilli keskel uus näovärskenduse läbinud Enyaq.

Superbi luukpäraversioon saab lõpuks pistikhübriidi ning kevadel saabub kauaoodatud nelikveoline Octavia, kahjuks küll ainult 2,0 TSI mootoriga.

Subaru mudelitest jõuab kohe aasta alguses müügile kuuenda põlvkonna Forester. Kõvasti uueneb ka Outback, olles viimase moe kohaselt rohkem kastikujuline linnamaastur, kuid see mudel saabub siia ilmselt alles järgmisel aastal.

Subaru Outback 2025
Värske Subaru Outback jõuab meile tõenäoliselt alles järgmisel aastal

Suzuki toob suve lõpus meie turule kauaoodatud e-Vitara. Aasta lõpus saavad näovärskenduse lihtsad, kuid vastupidavad S-Cross ja Vitara.

Toyota ei vastanud Accelerista päringule.

Volvo täiselektrilise lipulaeva ES90 globaalne esitlus peaks toimuma 2025 märtsikuus, Eestisse võiksid esimesed Hiina turu nõudmiste järgi loodud autod jõuda kunagi sügisel. XC60 näovärskendust on oodata kevadel, Eestisse saabub see suve teisel poolel.

Volkswagen toob tähtsaima uudisena märtsis siia linnamaasturi Tayron. Müügihiti T-Roc uus põlvkond küll näeb ilmavalgust juba tänavu, aga Eestisse jõuab alles järgmisel aastal.

Rohkem on Volkswagenil uudiseid tarbesõidukite osas. Juba jaanuaris peaks saabuma uus Crafter, kevadel California ning suveks peaks jõudma meieni ka uus Transporter.

Fotod: tootjad, Accelerista

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.