Esmaspäev, 17. juuni 2024
Uuringute põhjal arutlevad paarid autos kõige rohkem päevapoliitilistel teemadel, vaidlevad muusikavaliku üle, räägivad oma päevast ning teevad koos plaane. Auto tundub hea kohana suhete klaarimiseks, tülitsemise asemel tuleks aga hoopis intiimsemalt vestelda. Psühholoog selgitab, miks on auto parim koht seksist rääkimiseks.

Kari Kiianmaa on Soomes populaarne paarisuhtenõustaja ning psühholoog, kelle kodulehelt soome keele oskajad mõnegi harmooniliseks kooseluks vajaliku nipi leiavad.

Kiianmaa sõnul on kahekesi autos sõites võimalik kasutada mitut eelist, mida mugav ja kõrvaliste pilkude eest varjatud ruum pakub. Esimene üllatav boonus on see, et oma kaaslasele ei pea silma vaatama. See tähendab, et jutuks saab võtta asju, mida üle söögilaua teineteisele võib-olla nii avameelselt öelda ei tihka.

auto

Seksist rääkimine võib olla keeruline, seda eelkõige meie eelarvamuste ja ebalemise tõttu – me peame “neist asjadest” rääkimist ebaviisakaks, ja liiga intiimseks, et suud lahti teha. Autos aga saab oma senistest hirmudest kenasti vabaneda.

Kari Kiianmaa tõdeb, et robinal teema kallale asuda ei ole mõistlik: “Oma fantaasiatest ja soovidest rääkides peaks igal juhul olema peenetundeline. Aga fakt on, et seda vestlust ei tasuks pidada voodis, kui ollakse seksimeeleolus vaid alustada oma sügavate soovide avamisega vaikselt hoopiski ühise autosõidu ajal.”

MIKS ON AUTO PARIM KOHT SEKSIST RÄÄKIMISEKS?

1. Auto on privaatne ruum, kus on harva teisi pealtkuulajaid ja -nägijaid. Auto on turvaline vestluskoht, liigsete kõrvade ja silmadeta.
2. Autos peetud vestlusel on üks oluline eelis: sa ei pea oma partnerile silma vaatama. Seksist rääkides ei ole meil kombeks üksteisele silma vaadata, me ei ole harjunud seksiteemadel silmast-silma rääkima. Autos on pilk suunatud ette ehk teele. Kõrvalistujale ei saa silma vaadata, see on mugav ja turvaline viis asjadest rääkimiseks.
3. Kui julge algus tehtud, on märksa lihtsam teemaga edasi minna. Seda kinnitavad mitmed tagasisideuuringud: paradoksaalselt on paarid seksiteemadel kõneledes autos avatumad, sest nad ei pea hoidma pidevat silmsidet.
4. Keskkonnana on auto huvitav koht, võimaldades inimesel eralduda ning iseseisvalt otsuseid langetada. Auto võimaldab inimesel otsustada, millal, kuhu ja kellega sõita.

Kari Kiianmaa tõdeb, et just see viimane – iseseisvuse illusioon – on psühholoogiliselt kõige kaalukam põhjendus sellele, miks me nii väga tahame autot osta ja omada. Loogiliselt ei ole tegu kuskilt otsast ratsionaalse otsusega, sest auto omamine on kulukas ja – linnatingimustes – enamasti ka täiesti mõttetu.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kas teadsite, et enamasti sõidame me autos üksi või kahekesi? Ning et iga päev sõidab Eestis ringi pool miljonit tühja istekohta? Tühja neist täitmata istekohtadest, millest me autos ikkagi kõige rohkem räägime?

Seitsesada aastat orjapõlve, raske lapsepõlv ja malmist mänguasjad on meist tõenäoliselt vorminud ebalevad ja eelarvamuste küüsis vaevlevad tüübid, kes autos pigem võitlevad kui romantilistel teemadel rääkima soostuvad. Või mine tea? Äkki me siiski oleme võimelised oma salajasematest soovidest avameelselt rääkima?

Kommenteerige julgelt, millest teie paarilisega kahekesi autos sõites kõige rohkem räägite? Ja kas te kunagi olete igapäevateemade kõrval jutuks võtnud ka… “need asjad”? Seda me ju ei küsi, kas te “seda” kunagi autos teinud olete, las see jääda kalamehejuttude rubriiki edaspidiseks.

Allikas: Helsingin Sanomat, Kiianmaa koduleht. Pilt: Pixabay. Tõlge: Marika Johannson

Autoseksi ABC: kas ja kuidas seda (viisakalt) teha? 18+

KOMMENTEERI SIIN