Esmaspäev, 23. detsember 2024
Suure kogemusega automüüja Tanel Tiirik räägib seekord pikemalt, millele peaks mõtlema kui on plaan soetada uut autot. Muuhulgas annab ta nõu, kuidas saada üle olukorrast, kus “klemm on koos” ning tekib tahtmine pakkumiste virr-varris kogu ettevõtmine sinnapaika jätta.

Auto ostmise peale mõtlejate valik läheb järjest keerulisemaks. Tekib juurde rohkem võimalusi ostu finantseerida ning uusi mudeleid tuleb nagu seeni peale vihma. Nii mõnegi kliendi puhul tundub, et ollakse valmis isegi käega lööma ja vana autoga edasi sõitma, sest “klemm” on sõna otseses mõttes koos.

Halvemal juhul tehakse rutakas otsus emotsiooni põhjal ning peale maha jahtumist kahetsetakse valikut. Sooviksin anda mõne lihtsa soovituse, et auto ostmise protsess oleks mugavam nii ostjale, kui ka müüjale.

Automüüja teab, kui raske on töötada tulemuslikult kliendiga, kes meeltesegaduses ajab erinevaid salonge külastades konkurendid sassi ning kelle soovid on pidevas muutumises, vastavalt, kuidas mõni tuttav oma kogemustest on rääkinud.

FINANTSEERIMINE

Nii julm kui see ei tundugi, tuleb alustada rahakotist. Esimese asjana tuleb selgeks teha kui palju on vahendeid auto ostmiseks ning millisel moel autot osta soovitakse?

Auto võib osta välja ühekorraga või kasutada liisingu abi. Otse ostes peab olema vajalik summa loomulikult endal olemas. Müüjale pole mõtet pakkuda müümata metsa või korterit.

Kuigi automüüja on pea alati (ei kehti erikampaaniate ajal) nõus kliendiga kauplema, siis pakkumised, mis jäävad oluliselt alla müüdava auto hinna, ei ole reaalsed.

Tõsi, automüüja jaoks pole midagi toredamat kui kliendile auto loovutamine. Kui maailm oleks helge unistus, võiks autovõtmeid kasvõi tasuta jagada, lihtsalt selleks, et näha uue omaniku näol õndsat naeratust.

Paraku on iga autosalong kasumit taotlev organisatsioon, mis sedalaadi heategevusega ei tegele. Seega, jäägem automüüja suhtes viisakaks ja kaubelgem, ent väärikalt!

Enamik muidugi liisib auto. Isegi need, kellel oleks raha osta auto kohe välja, sest laenata on hetkel soodne. On erinevaid laenutooteid, kuid peatuks kahel peamisel võimalusel ehk kapitali- kasutusrendil. Esimese puhul on sissemakse, periood ning lõpuks on auto enda oma.

Mida rohkem sisse maksad, seda väiksem on igakuine kohustus. Kui on võtta esmaseks sissemakseks 15%, siis 16 000 eurose uue auto (enamasti sisaldab see rooli ja rattaid) kuumakse ulatub koos kaskokindlustusega 300 euro lähedale.

Isu “hinnakirja esimese reaga” sõita võib aga peagi kaduda, kui selgub, et sõber sõidab sama kuumakse eest sootuks moodsama autoga, võttes appi kasutusrendi .

Autot liisides peab pea hoidma külmana, et kuu lõpus kiirnuudlid lemmiktoiduks ei muutuks. Auto on oluline ost, oma võimalusi reaalselt hinnates on tulemuseks olukord, kus ostetud autoga tõepoolest ka sõita tahate.

NIPID VÕIMALUSTE HINDAMISEKS

Tee selgeks kuumakse suurus, mida jõuad igal juhul maksta. Liisingusse võttes mängib esmane sissemakse suuremat rolli kui auto hinnasilt. Jääkväärtuse määramisel tee selgeks oletatav läbisõit ning analüüsi oma väljavalitu järelturu väärtust.

Kasutusrendi perioodi lõpuks jääb üles teatud osa auto hinnast. Võimalus on auto tagastada müüjale (auto peab vastama tagastamistingimustele), osta välja liisingust või olles jätnud hea järelturuväärtusega autole natuke väiksema jäägi lubatust, maksab automüüja kinni nii jäägi kui ka uue auto omafinantseeringu.

Raske on jõuda tagasiostuga uue auto soetamisel tulemuseni mõne Eesti mõistes vähem tahetud auto omanikuga, millel suurem jääk. Halvimal juhul tuleb ostjal välja käia tuhandeid, et saaks vana auto müüdud ning uue ostetud.

AUTO OMADUSED

Ükski tootja ei tooda tänasel päeval halba autot, aga otsust tehes peab enda vajadused ning auto omadused tasakaalu saama. Hiljem pettudes saab süüdistada ainult iseennast (või soovitajat), mitte autot.

Esimese asjana tuleb arvutada välja oma aastane läbisõit ja määrata peamine kasutuspiirkond – linn, maa, maantee. Seejärel tuleb teha nimekiri turva- ja mugavusvarustusest, milleta mingil juhul hakkama ei saa. Näiteks on kohanduv kiirusehoidja abivahend, mis teeb maanteesõidust nauditavama. Linnasõidul on suuri eeliseid aga automaatkastil.

NIPID VARUSTUSE VALIMISEL

Ükski auto pole universaalne nagu Šveitsi taskunuga. Väike auto pisikese mootoriga ei kõlba iga nädal Tallinn – Tartu sõitmiseks samas suur diiselmootoriga maastur, mis sõidab 10 000 km peamiselt linnas täielik auto raiskamine.

Turboga mootor ei ole vähem töökindlam kui vabalt hingav jõuallikas, aga pakub väiksema kütusekulu puhul paremaid kiirendusomadusi.

Lisade puhul ei maksaks täna enam koonerdada. Jah, need tõstavad auto hinda ning võivad ka vahest nöökida kuid nagu koduski tahaksite te tunda ennast mugavalt, siis auto, kus veedate olulise aja oma elust võiks olla sama hea.

Ja kui kõik ülal nimetatu polegi oluline, kasutage pigem ühistransporti, rendiautot või jagamisplatvormi (Taxify, Uber) teenuseid. Need kõik on kokkuvõttes odavamad pidada kui valesti valitud isiklik sõiduvahend.

VALIKU TEGEMINE

Kui auto ostmisel on selgeks mõeldud finantseerimise skeem ja reaalsed vajdused ning auto omadused, siis muutub otsimine otsuse langetamiseks kolme-nelja väljavalitud auto vahel. Kliendil hakkab tekkima arusaam, mida ta vajab ning müüja saab pakkuda omalt poolt parimat lahendust.

Soovitan alati enne pakkumise võtmist teha autoga salongis põhjalik tutvus ning paluda võimalikult pikka proovisõitu. Pool tundi linna vahel ei anna midagi.

Lisaks auto tunnetusele aga ka arusaama vajalikest lisadest. Kui näpud hommikul külmetavad ning roolisoojendus muudab elu soojemaks, siis eks seda lisa ikka vaja läheks. Pikem proovisõit annab võimaluse võrrelda ka eri tootjate mugavuslisade tööd.

Näiteks pakuvad pea kõik tootjad täna uutele autodele leed-esitulesid kuid nende tööpõhimõte ja toimimiskiirus ning efektiivsus Eesti viletsas pimedas suusailmas on erinev.

NIPID LÕPLIKU OTSUSE LANGETAMISEKS

Uurige auto hoolduse ja teeninduse kvaliteedi kohta. Teeninduse töö on müüa kliendile järgmine auto.

Valitud autode kohta võib lugeda arvustusi ja ülevaateid, kuid nende põhjal ainuliselt otsust langetada ei tohiks. Sarnaselt igale inimesele on omad lemmikud ka ajakirjanikel ning tihti võib arvustuse nime all olla avaldatud tühi turundusjutt.

Parema ülevaate võib anda välismaine väljaanne, sest vahendeid testida ühe mudeli mitut erinevat versiooni on neil rohkem.

Unustage aga igasuguste foorumite lugemine. Nendes tegutsevad kas andunud fännid, kelle jaoks teist arvamust peale enda oma ei eksisteeri või siis teiste markide fännid kes teevad kõike maha või siis hoopis lapsed, kes ei tea midagi, aga risustavad foorumiruumi.

Arvestage segagi, et kui tuleb aeg müüa oma neljarattaline sõber maha, on ostes tehtud valikud need, mis mõjutavad auto hinda.

Vähesed arvestavad auto ülalpidamiskulude hulka auto järelturu väärtuse ning müügile kulutatud aja, ehkki seda võiks igal juhul teha, et saata täit ülevaadet ostetava sõiduki potentsiaalist tuleviku perspektiivis.

Mängige liisingukalkulaatoris kuumaksetega. Ärge tehke otsuseid kellegi teise arvamuse põhjal vaid proovige ise jõuda selgusele.

Ärge valige autot ainult ühe vajaduse või omaduse põhjal. Lugege põhjalikult läbi info toote kohta. Kui valikus mitu autot, siis võib vajadusel teha mitu korda proovisõitu.

Ja viimane ning ehk kõige olulisemgi: automüüja on parim koostööpartner, sest tema ülesanne on leida mõlemale osapoolele parim lahendus ning tema teadmised seda ka võimaldavad.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.