Jõuluõhtul said Ühendkuningriik ja Euroopa Liit lõpuks Brexitijärgse kaubandusleppe detailide osas kokkuleppele. Autotootjad võivad (peaaegu) kergendatult hingata.
1. jaanuaril lahkub UK Euroopa Liidu ühisturult. 31. jaanuaril saab läbi 12-kuuline üleminekuperiood ning kui selleks ajaks poleks kokkuleppele saadud, oleks tagajärjed olnud katastroofilised.
Kaubanduslepe lubab alates 31. detsembrist teineteise päritolu kaupu vahetada ilma kvootide ning tollimaksudeta. Kaubad tuleb küll deklareerida, kuid neile ei pea rakendama WTO kolmandate riikide tollimaksumäärasid. Eranditeks on teenindus- ja finantssektor.
Euroopa Autotootjate Ühenduse (ACEA) sõnul tähendab kaubanduslepe seda, et kogu sektorit raputav kaos jääb õnneks ära. “Ilma kaubandusleppeta BREXIT oleks Euroopa autotööstusele olnud hävitav,” ütles ACEA peadirektor Eric-Mark Huitem.
Nissan, Honda ja Toyota – kes toodavad koos üle poole UK-s ehitatavatest autodest – ähvardasid oma tegevused Ühendkuningriigist minema kolida, kui need peaksid BREXITi tõttu kahjumlikeks muutuma.
Üleminek saab siiski olema segane
Igal aastal ostetakse ja müüakse EL-UK vahel umbes 3 miljonit sõidukit väärtusega 54 miljardit eurot. Autoosade turg lisab omakorda 14 miljardit eurot.
Järgmiseks takistuseks saab autode ja autoosade päritolu – näiteks ekspordi korral peab maksutariifide vältimiseks olema toode enne lõplikku kokkupanekut vähemalt 60% ulatuses Briti või Euroopa Liidu liikmesriigi päritolu.
Ühendkuningriik suutis saada kokkuleppele, et Euroopa Liidu päritolu materjalid ja komponendid loevad samuti “Briti päritoluna”. Samas Jaapani ja Türgi päritolu komponendid seda ei ole, kuigi mõlemal riigil on nii Euroopa Liidu kui Ühendkuningriigiga kaubanduslepe.
ACEA sõnul on keeruline anda põhjapanevat hinnangut, kuniks leppe detailid ei ole täies ulatuses avalikustatud. “Alles siis saame lõplikult aru, kas lepe soosib Euroopa Liidu autotootjate ja nende tarneahelate huve,” sõnas ACEA pressiteade.
Lisaks on kehtestatud ka ridamisi uusi tolliprotseduure, mis hakkavad kehtima uue aasta esimesest päevast. Nüüd on tolliametnikel ja ettevõtetel vaid nädal aega, et uute tingimustega kohaneda.
Foto: Reuters