Teisipäev, 21. mai 2024
Kaspar Kaljas, ETV liiklussaate “Punane sekund” produtsent ütleb, et liiklus on nagu raha ja suhted: me kõik teame enda meelest, kuidas asjad käivad. Paraku tuleb ette olukordi, kus selgub, et iseenese tarkusest võime teha kahju nii endale kui teistele.

Alates septembrist on neljapäevaõhtuti kell 20:30 ETV eetris liiklussaade “Punane sekund”. Sarjas taaslavastatakse rasked liiklusõnnetused ning analüüsitakse, miks need on juhtunud. Otsitakse vastust, kas õige käitumismuster hoidnuks õnnetuse ära. Selgub, et “punane sekund”, mil andnuks olukorda ennetada, on peaaegu alati meie käeulatuses.

TUNDUB, ET KÜSIMUS POLE “KAS?” VAID “MILLAL?”

Liiklus on sarnane teema nagu raha ja suhted- me kõik oleme igapäevaselt nende keskel, osaleme ühel või teisel viisi. Seepärast arvame end ka olevat nendel teemadel väga teadlikud. Ja meile ei meeldi, kui keegi püüab meile õpetust jagada.

Liiklus on, erinevalt rahast, mis võib olla pangas, ja suhetest, mis püsivad koduseinte vahel, meie paratamatus. Tahame või ei kuid paratamatult tuleb meil aegruumis liikuda. Tänavale astudes oleme liikleja rollis, olgu siis jalakäijana või autojuhina või trammireisijana.

Kahjuks on Eestis liiklusõnnetused meie igapäevase statistika lahutamatu osa. Kohati on tunne, et küsimus pole mitte “kas juhtub?” vaid “millal juhtub?” Vaadake kasvõi värsket statistikat – on päevi, kui juhtub 5-6 liiklusõnnetust, milles inimesed saavad kannatada.

“PUNANE SEKUND” EI VIIBUTA NÄPPU VAID VAATLEB NEUTRAALSELT

Saatesari “Punane sekund” püüabki kaasliiklejatele näitlikustada olukordi, mis igapäevaselt me ümber juhtuvad ja mille osas on meil tunne, et s e e juhtub alati kellegi teisega. Paraku pole see nii. On olukordi, kus oleme sunnitud liiklejatena reageerima teadlikult ja selliseid, mida on võimalik teadlikult vältida.

Me ei püüa saates inimestele näidata kuidas reageerida ohuolukorras vaid eesmärk on inimestele anda mõista, mida saame igapäevaselt teha selle heaks, et säärastesse olukordadesse mitte sattuda. Liiklus ei ole paratamatus – liiklus on me teadlikkuse manifesteering 20m/s.

OLULINE ON TOIMUVAT IGAL AJAHETKEL MÕTESTADA

Olles vaadanud mõne saate sarjast “Punane sekund” võiks televaataja aru saada, et liikluses osalemisel ei ole tähtis omada võidusõitja reaktsiooni ja kaskadööri sõduvõtteid vaid hoopis olulisem on säilitada selge pea ja meeles pidada lihtsad tõed, mis aitavad igapäevaselt punktist A-punkti B jõuda.

Põhitõed nagu mõistlik pikivahe, kontrollitud kiirus, oskus lugeda liiklusmärke, sõita tehniliselt korras autoga, arvestada kaasliiklejatega – seda tundub ühekorraga palju, tegelikkuses aga saame juba autokoolist kogu vajaliku pagasi kaasa.

Alati võib mõelda, et teised käituvad liikluses ebaloomulikult kuid esimesena peaksime ikkagi enesele otsa vaatama – kas mina liiklejana kujutan ohtu teistele või ei? Kui me kõik enne rooli istumist või tänavale astumist teeksime kiire enesekontrolli, siis usun, et tänav oleks liiklemiseks oluliselt turvalisem paik.

Liiklussaadet  “Punane sekund” rahastavad maanteeamet ja ETV, toodab Paprika-Latino. Saade on eetris igal neljapäeval, kell 20:30 ETV-s. Oma panuse saate valmimisse on andnud Autoleht, Info-Auto Ford ja Volvo, PPA. Režissöör Martin Korjus, toimetaja Kadriann Kibus

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN