Kolmapäev, 28. veebruar 2024
Pühapäevast, 1. märtsist on Eestis kasutusel üks hädaabinumber 112, kust vajadusel saab appi kutsuda politsei, kiirabi ja pääste.

Eestis on politseid olnud võimalik kutsuda Häirekeskuse teenindatavalt hädaabinumbrilt alates aastast 2015. Politsei lühinumbri sulgemine lõpetab riikliku projekti ühtse hädaabiteenuse loomiseks, mille tulemusel jääb Eestis kasutusele üks hädaabinumber 112, kust saab kutsuda appi nii politseid, päästet kui ka kiirabi.

Nipp, kuidas jätta meelde 112

PPA jagab oma Facebooki lehel vaimukat nippi, kuidas endale meelde jätta ja teistele õpetada, et õige lühinumber on 112: sul on 1 suu, 1 nina ja kaks silma.

hädaabinumber 112

Abistada on lihtsam

Häirekeskuse koostöö korraldamise talituse juhataja Juta Urbalu sõnul on hädaabikõnede ühte koondamise lahendus inimeste abistamise süsteemsemaks ja kiiremaks muutnud:

„Häirekeskus saab aastas inimestelt miljon kõnet, millest politsei abi vajatakse keskmiselt 300 korda ööpäevas. On palju sündmusi, mis puudutab rohkem kui üht reageerivat osapoolt. Hädaabikõnede menetlemine ühes kohas aitab seda protsessi muuta kiiremaks ja inimeste abistamine toimub ühtsete põhimõtete alusel.“

Alates 2015. aastast on politsei lühinumber 110 suunatud hädaabinumbrile 112. 2019. aastast teavitab endise numbri kaudu abi otsijaid kakskeelne automaatteavitus, et number suletakse.

Selle ja muu viimastel aastatel tehtud teavitustöö tulemusel on helistajate hulk vanale numbrile tublisti ka kahanenud, jäädes mõne protsendini kõikidest Häirekeskusele tehtud kõnedest.

Juta Urbalu sõnul jälgib Häirekeskus seda, et kõik 110 valinud inimeste kõned jõuaksid pärast 1. märtsi Häirekeskuse hädaabinumbrini 112.

„Koostöös Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusega valminud monitooringusüsteem annab edaspidi märku, kas inimene on peale automaatteavitust valinud 112 või mitte. Proovime teha omalt poolt kõik selleks, et keegi ei jääks abita ja kõned jõuaksid abiandjateni,“ ütles Urbalu.

Vana numbri kasutajad ei jää üksi

110 valimisega paistavad piirkondadest enim silma suuremad linnad. Suurim hulk kõnesid vanale PPA numbrile laekub Tallinnast ja Harjumaalt. Sellele järgnevad ida regioonist tehtud kõned. Jaanuaris 2020 valiti numbrit 110 kokku 3902 korda.

112 on hädaabinumber kõikjal Euroopas ja sellest numbrilt saab appi kutsuda politseid, päästet ja kiirabi. 112 kõnedele vastab Häirekeskus, mille päästekorraldajad töötavad Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Pärnus.

Ööpäevas vastab Häirekeskus umbes 2600 kõnele, millest appi saadetakse kiirabi, pääste või politsei umbes pooltel kordadel.

Allikas ja kaanepilt: PPA

KOMMENTEERI SIIN