Reede, 19. aprill 2024
Kinnisvara korrashoiu teenust pakkuv ettevõte Stell võttis kasutusele lumekoristusroboti. Eestis arendatud Lumebot teeb tööd Tallinnas, Tehnopoli teaduspargis.

Autonoomseid tänavakoristuse ja lumelükkamise masinaid arendava iduettevõtte Lumebot ja Stelli koostöö sai alguse 2019. aasta suvel, kui masina prototüüpi esmakordselt esitleti.

Stelli müügi- ja ostudirektor Margus Vällingu sõnul mõisteti pea kohe, et Lumebot on võimalus tõsta tänavapuhastuse võimekust ja parandada teenuse kvaliteeti: 

„Lisaväärtust näeme roboti kasutamises juhul, kui lund pidevalt sajab, kuna robot tagab vajadusel ööpäevaringse ja järjepideva puhastuse” rääkis Välling.

Lumebot on Eesti iduettevõte, kelle idee arendada autonoomset tänavakoristus- ja lumelükkamise masinat sai alguse 2018. aastal Cleveroni poolt korraldatud võistlusel.

Koristab kõike ja igal ajal

Lumeboti koristusrobot töötab hooajast sõltumata, koristades tänavaid nii maha kukkunud lehtedest ja rämpsust kui ka lumest. 500 kilogrammi kaaluv robot koristab ühe laadimiskorraga kuni 5000 ruutmeetrit või näiteks 12 kilomeetrit kõnniteid.

Lumeboti kaasasutaja Kaspar Kikerpilli kinnitusel sobib robot kõnniteede, parklate, parkide ning hooneesiste platside aastaringseks puhastamiseks: „Koristusrobotid on varustatud kõrgtehnoloogiliste sensoritega, mis tagavad ohutuse jalakäijatele ja ümbruskonnale,” kommenteeris Kikerpill.

Stelli kirjadega Lumeboti arendamist ja töötamist saab hetkel jälgida Tallinnas Teaduspargis Tehnopol. Vällingu sõnul on ootused Lumebotile suured, tulevikus soovib Stell kasutada robotit kindlasti ka teistel teenindatavatel objektidel.

Robotite kasutusvaldkond laieneb

Tallinnas, Mustamäel on igapäevaselt ringi vuramas kümneid Starshipi pakiroboteid, mis kannatlikult ristmikel rohelist foorituld ootavad, ja siiski üle tee ei kiirusta enne kui on veendunud, et kõik autod on peatunud.

Möödunud nädala suur lumesadu muutis mõnegi nunnu pakiroboti teekonna katsumuste rajaks, sest lumest madalad masinad niisama lihtsalt end läbi ei näri. Võibolla saabub aeg, kus värkvõrku ühendatud pakirobot kutsub endale appi Lumeboti, mis kiiresti takistused teelt viib?

Elu tundub põnev, aga esialgu on “viimase miili” lahendused, paki-, kuller-, lume-, koristus- jne robotid mõeldud siiski vaid linnakeskkonnas toimetamiseks. 

Suuremat ala hooldavate koristusrobotite kasutuselevõtt linnades oleks edumeelne, väheneks mürafoon, õhusaaste ja kuna iselased töötavad ööpäevaringselt, oleksid tänavad ka puhtamad. Unistada võib.

Loe siit lisa

KOMMENTEERI SIIN