Reede, 15. november 2024
23. novembrist alustatakse Eesti riigiteedel suviseid 110 km/h liiklusmärke eemaldama, kehtima hakkab talvine teehooldusrutiin. Vaata kaardilt, millised kiirused suurematel teedel  kehtivad.

maanteedel algas talv

Kõigil 2+1 ning teatud 2+2 teede lõikudel jääb kiiruspiiranguna kehtima 100 km/h. Mujal on suurimaks lubatud sõidukiiruseks 90 km/h.

Siinkohal on paslik meelde tuletada, et sõita tuleb vastavalt teeoludele ja ilmale: märgitud piirkiirus pole juhile kohustuslik.

Möödasõitu loetakse liikluses üheks ohtlikumaks manöövriks, talvisel ja pimedal ajal tuleb seda enam jälgida, et mistahes möödasõidu mõte oleks üheksa korda enne läbi kaalutud. Ka võtab teisest sõidukist möödumine rohkem aega kui valgel ja kuival ajal.

2+1 teedel on möödasõidurajad piiratud pikkusega, siis tuleks seda ohtlikku manöövrit vältida. Ka 2+2 teedel võib möödasõidu sooritamisel teekatte libedus erinevatel sõiduradadel olla erinev.

Teed, kus jääb kehtima 100 km/h piirang

2+2 teedest jääb 100 km/h kehtima Tallinna ringteel, Tallinna–Tartu ja Tallinna–Narva maantee osadel lõikudel (vt manust). 110 km/h jääb talvisel ajal kehtima kokku 36-l kilomeetril, 100 km/h 115-l kilomeetril.

Suurem kiirus kehtestatakse kohtades, kus liikluskeskkond on selleks valmis. Teeõikudel, kus on suurem oht metsloomade ja jalakäijate õnnetusteks, jäetakse talveks kiirus 90 km/h juurde.

Samuti jääb valgel ajal heade sõidutingimuste korral Transpordiametile õigus ka talveperioodil Tallinna–Pärnu maantee Laagri–Ääsmäe lõigul ning Tallinna–Tartu maanteel Kose–Võõbu lõigul tõsta lubatud sõidukiirus 110 km/h-ni maksimaalselt. Sellest annavad teada muutteabega liiklusmärgid.

Kordamine on turvalisuse isa

Kiirust tuleb alandada, sest temperatuuride langus toob kaasa suurema libeduseohu. Ohutult oma sihtpunkti jõudmiseks tuleb sõidukijuhtidel valida teeoludele vastav sõidukiirus ning ohutu sõidustiil.

Talviselt libe tee vajab sõidukijuhtidelt suuremat tähelepanu ja teiste liiklejatega arvestamist. Selleks, et oleks aega jälgida toimuvat ja teiste liiklejatega arvestada, on mõistlik oma teekond planeerida portaalis tarktee.ee. Sealt on näha värskeim teeinfo reaalajas. Pikemalt teekonna planeerijate kasutamisest saab lugeda siit.

Oluline on sõita tehniliselt korras ja talvehooajaks ettevalmistatud sõidukiga. Kontrollida, et pidurid ja tuled ja muidugi ka kojamehed oleksid töökorras.

Naastrehvide kasutamine on lubatud alates 15. oktoobrist, talverehvid peavad kõikidel sõiduautodel all olema hiljemalt 1. detsembriks.

Allikas: maanteeamet. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.