Reede, 14. juuni 2024
Oktoobris tutvustas Lexus Mallorcal nii värskendatud “elegantset juhi sedaani” ES-i kui teise põlvkonna “vilgast krossoverit” NX-i.

Kuigi Lexuse nomenklatuur võib esmapilgul silme ees kirjuks ajada, on nimed tegelikult väga loogilised – luksussedaan ehk LS, luksuskupee ehk LC jne… Ja etteruttavalt võib öelda, et hoolimata mõnest kiiksust on uued ES ja NX jätkuvalt oma nime väärilised.

Et näidata, mida on parandatud, toodi nii autod kui ajakirjanikud Mallorcale, kus leidub vägagi varieeruvaid teid mõlema auto omaduste demonstreerimiseks.

Lexus NX 2022

Sõitja käes olgu ratsmed

Mõlemat autot kannab Tazuna filosoofia – see sõna tähendab Jaapani keeles hobuse ratsmeid. Lexuse puhul tähendab see laias laastus seda, et juhile on võimaldatud kõik, et ta saaks sõitmise ajal sõitmisega tegeleda ja ei peaks pilku teelt tõstma.

Kõikide auto funktsioonide juhtimine peab olema intuitiivne, näiteks nuppudelt roolil. Info kuvatakse juhi ette tuuleklaasile, et pilku ei peaks teelt kõrvale pöörama.

Lexus NX 2022 HUD

Lisaks peab auto tegema seda, mida juht soovib – rooli, pedaalide, vedrustuse ja šassii koostöö peab olema konkreetne ja tagasisidestatud, mitte ebalev ja lödi.

Mõlemad autod on ehitatud platvormidele, mida jagatakse Toyotaga – ES jagab põhja Camryga, NX aga RAV4-ga.

Eelroog – kiirelt ES-ist

Lexus ES 2022

Kuivõrd ES sai vaid “näokergituse”, siis oli see rohkem meeleolu loomiseks nagu eelroog koos väikse veiniga. Tegu on juba seitsmenda mudelipõlvkonnaga – ES tuli 1989. aastal müügile koos LS-iga ja on sellest hetkest alates olnud üks tootja tuumikmudeleid.

Välimuse osas on uuendatud kõike, mis värskendusele kohane – uus iluvõre, LED-tuled ja uued velje- ja värvivalikud. Sõitjateruumist leiab uusi viimistlusmaterjale ja värvikombinatsioone ning uue puutetundliku ekraaniga multimeediasüsteemi.

Lexus ES 2022

Uus ES pakub ka valikulisi digitaalseid küljepeegleid, mis asendavad harjumuspärase peegli koos korpusega hoopis voolujooneliste kaamerate ning ekraanidega ukse siseküljel. See lisa tundub pigem pisut meelevaldne – harjub ära küll, kuid ekraanid on justkui järelmõte. Natuke rafineerimist-integreerimist ja on juba millegi moodi!

Lexus ES 2022

Mudeli trumbiks on efektiivsem ajam – neljanda põlve hübriidajam koosneb 2,5-liitrisest bensiinimootorist ja elektriajamist, mille kombineeritud võimsus on 160 kW/218 hj ning WLTP tsüklis lubatakse keskmist kütusekulu 5,2 liitrit “sajale” ja 119 g CO²-heidet. 1700 kg luksusauto kohta on see ootamatult hea ning kindlasti tugev argument ettevõtetele, mis peavad suuremat sõidukiparki.

Samas tundub jõuetu ajam koos variaatorkastiga ka mudeli suurim puudujääk – kära on rohkem kui asi väärt. F Sport varustustase muudab aktiivvedrustuse abil veermiku vägagi täpseks ja sportlikuks, kuid ajam ei toeta seda võimekust.

Lexus ES 300h F Sport 2022

Samas kõige muu osas on tegu täpselt sellega, mida auto lubab: sõit on vaikne ja mugav, multimeediasüsteem reageerib kiirelt, välimus on elegantne, pidamiskulud mõistlikud. Auto hind algab Eestis 46 300 € juurest.

Pearoa juurde – mis on NX-is uut?

Lexus NX 2022

Esiteks, räägime šassiist. Rööbe on 20 mm laiem, teljevahe 30 mm pikem – see tähendab nii paremaid sõiduomadusi kui rohkem ruumi reisijatele. Ees on jäktuvalt MacPhersoni küünalvedrustus, taga aga topeltõõtshargid. Kogu veermikugeomeetria on üle käidud ning prioriteediks seatud sõidu mugavus, vaikus ja stabiilsus. Stabilisaatorvardad on õõnsad, F Sport mudelile pakutakse ka aktiivvedrustust AVS.

Üle on käidud kogu pidurisüsteem koos pedaalipaigutuse ja tunnetusega – väga palju detaile ei jagatud, kuid muuhulgas on ka pedaali vabastamine nüüd amordi poolt pehmendatud. Nagu ikka uuenduste puhul, mille kohta süvitsi ei minda, lubatakse “enesekindlust sisendavat tagasisidet ja tunnetust”. Kahjuks vanemat mudelit kohal polnud, et võrrelda.

Lexus NX 2022

Välimuse osas on uus “vilgas krossover” musklilisema ilmega ning nurgeline, aga mitte häirivalt. Lexuse sõnul on uue mudeli disainikeel kantud funktsionaalsest ilust – kerekuju on voolujoonelisem, tuulekohinat vähem ning kütusekulu madalam. Tagatuli on hetke moeröögatusele kohaselt üks pikk ühendatud LED-triip.

Lexus NX 2022

Esmakordselt pakutakse ka pistikhübriidi – tegu on valiku tipmise, 450h+ mudeliga, kus kombineeritud nii 2,5-liitrine bensiinimootor kui kaks elektriajamit ja 18,1 kWh liitiumioonaku. Kokku annavad ajamid 306 hj ja kiirendus “sajani” vältab 6,3 sekundit, vaid elektri toel peaks ühe akutäiega saama 58 km sõiduulatust. Mujal maailmas on ajamikombinatsioone rohkemgi, Eestis pakutakse nelikveolisi hübriide 350h ja eelnimetatud 450h+.

Lexus NX 2022

Põhjalikult on uuendatud multimeediasüsteemi – saadaval on nii 9,8- kui 14-tolline puutetundlik ekraan, mis on vastus eelnevalt palju kriitikat saanud puuteplaadile keskkonsoolis, millelt süsteemi juhtimine varem käis. Ekraan reageerib kiirelt (protsessor on eelkäijast 3,6 korda kiirem), menüüde ülesehitus vajab pisut harjumist.

Lexus NX 2022

Korralikult on täiendatud häälkäskluste pagasit. Tõsi, auto mõtleb väga kaua, enne kui aru saab – kuid seevastu mõistab rohkelt lauseid. Hääljuhtimise teel on võimalik muuhulgas näiteks temperatuuri korrigeerida (“I’m hot” või “I’m cold”), katuseluuki ja aknaid lahti teha (ka pooleldi), helivaljust sättida ja palju muud.

Uus on isegi ukse avanemine! Ka midagi nii iseenesestmõistetavat saab uuendada, “miks?” on juba teine teema. Esimese Lexusena sai NX süsteemi, mille nimi on e-latch ehk “elektrooniline ukse avamise süsteem”. Teisisõnu asendab ukselinki seespool nupp, mis võimaldab ukse avada sujuva ja vaikse liigutusega. Lahendust inspireerisid Jaapani kodude libistatavad vaheseinad. Samas on alles ka füüsiline tross, kui näiteks aku tühi.

Uuendatud on ka juhiabide- ja ohutuspaketti Lexus Safety System+, mis on kõigi autode standardvarustuses. Lisaks harjumuspärastele kohanduvatele püsikiirushoidikutele-rajahoidjatele-pimenurgaanduritele jne on täiendatud kokkupõrke ennetussüsteemi, mis nüüd peaks ka trajektooril paiknevaid takistusi paremini ära tundma. Lisaks peaks mainitud ukselahendus keelama ukse avamise, kui tagant tuleb näiteks auto või rattur.

Lexus NX 2022
Pagasiruum mahutab 545 l, istmeid kokku klappides lausa 1436 l
Serpentiinidele!

Kõik eelnimetatu on loomulikult vaja ka ära proovida ning sõidupäeval on aega ka Mallorca serpentiinide jaoks. Parafraseerides oma esimest käiku Mallorcale – Sa Calobra ja Cap de Formentori teede arhitekt sai tõenäoliselt inspiratsiooni maha kukkunud märjast spagetist, ja see on väga hea. Sel korral oli aega ühe jaoks ning valitud sai Formentor, kuna see oli lähemal.

Lexus NX 2022

Paraku juhtus kõige hullem – ei, keegi ei kukkunud kuristikku, kuid teed olid turiste ja rattureid täis ning lisaks oli viimane jupp serpentiini kinni, mäe alguses aga oli tee lahti. See põhjustas toreda olukorra, kus kümned ja kümned autod pidid ülikitsal mägiteel ümber keerama ja uuesti alla tulema.

Kuid kehvas olukorras tuleb leida positiivset – ummikus oodates sai ära proovitud, kas lubatud “ratturipäästja” ehk teisisõnu nutikas uks ka töötab. Pilk peeglis, oota ratturit – ja siis püüa hetk enne ta möödumist ust avada. Loomulikult ukse avamist markeerides, mitte hoogsalt… Ja kokkuvõttes võib öelda 50-50. Umbes 10 katset sai tehtud, ust päriselt avades oleks 5 ratturit ka viga saanud.

Lexus NX 2022

Seega nagu juhiabide ja turvalisust tõstvate lisaseadmetega ikka, ei tohi sellele lootma jääda ja lõpuks vastutab juht – enne ukse avamist peaks pilk ikka automaatselt ka peeglis käima. Kuid kiirustamise ja hajameelsuse hetkedel on sellest kindlasti kasu ja isegi 50% efektiivsuse juures saab ainuüksi mastaabiefekti pinnalt nii mõnigi rattur või tõuksija päästetud.

Serpentiinisõidud jäid seega paraku korralikult tegemata, kuid kurviliste teede puudust Mallorcal pole ja “luksusliku krossoveri” juhitavuse kohta saab öelda – ootamatult terav ja konkreetne! Seda on Lexuse puhul ennegi juhtunud – alguses on raske auto kohta eelarvamused, kuid pärast ilmneb, et jaapanlased oskavad jätkuvalt veermikku seadistada ja jäiga šassiiga kokku töötama panna.

Lexus NX 2022

NX keerab kurvi sisse väga agaralt, kuid roolitunnetus on pisut liiga kerge. Kere külgkaldumine on väike, tagasiside läbi rooli ja šassii aga palju parem kui raskelt linnamaasturilt ootaks. See ei ole auto, mis kurvilistele teedele mõeldud, kuid hätta ei jää ja võib näo naerule venitada küll.

Kokkuvõtteks

Kahest autost mõjub NX ootamatult isegi paremini – ta on täielikum pakett ning sellele aitab palju kaasa parem ajamivalik. Ta ei ole kiire ega sportlik, pigem mõlemas täpselt piisavalt leige. Uued mugavuslahendused ja turvavarustus on omal kohal ja ei mõju kitšina nagu paljudes uutes autodes, mis oma pseudo-futu lähenemisega vindi üle keeravad.

Lihvimisruumi on samuti, kuid tootja ajalugu vaadates on selge, et klientide ja arvustajate tagasisidet võetakse ka päriselt kuulda – küll saab siis ka kohmakad häälkäsklused paremini toimima. Uue NX-i kohta saab rohkem lugeda siit, hinnad algavad 46 000 € juurest.

Lexus NX 2022

Fotod: Lexus

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN