Kupee(linna)maastur – milline segadusseajav leiutis! Nagu keegi võtaks kätte maika ja väidaks Sulle tõsimeeli, et see on talvejope, või et röster on hoopis külmkapp.
Kuid ometi algas kupeelinnamaasturite trend juba 2005ndal aastal SsangYong Actyoni ja Euroopas 2007ndal aastal BMW X6-ga. Loomulikult järgnesid viimase edu tuules riburadapidi ka teised tootjad ning nüüdseks on saanud täiesti normaalseks, et lauge katusejoonega linnamaasturit nimetabki turundus “kupeeks”.
Läheme ajas tagasi – nagu ikka, pärineb sõna “kupee” juba hobuvankrite ajast, mil kahele inimesele mõeldud kaarikut just niimoodi kutsuma hakati. Sõna coupé pärineb prantsusekeelsest sõnast couper ehk lõigatud. See kandus ka autotööstusesse edasi ning kupeeks hakati nimetama kaheukselisi, kahekohalisi ning langeva katusega autosid.
Kuid 2000ndate alguses märgati, et kui oma krossoveritele-linnamaasturitele samuti langev katusejoon anda ja need kupeeks nimetada, saab neid turundada kui rohkem preemiumklassi tooteid. Vähem pearuumi tagasõitjatele, väiksem pagasiruumi maht… ja kõrgem hind. Millisele tootjale see ei meeldiks?
Ometi kaalub Saksa väljaande Handelsblatt kohaselt Mercedes-Benz tõsiselt GLC ja GLE Coupe tootmisest maha võtmist. Kuigi otsust veel pole, on see võimalik osa tootja mudelivaliku koomale tõmbamise strateegiast. Eelmisel aastal tehti sarnane liigutus, asendades CLS, C-klassi ja E-klassi kupee hoopis uue CLE Coupe‘ga ning A-klassi sedaan leidis oma lõpu 2022. aastal, mil selle asendas CLA Coupe.
Mis saab GLC ja GLE Coupe’dest, näitab aeg – ehk seotakse need üheks mudeliks, ehk kaovad üldse valikust. Kuid selge on see, et kupeekrossoverite valiku koomale tõmbamise kaalumise taga ei ole kindlasti arusaam, et tegu on veidra ja vastuolulise keretüübiga – pigem sööb nii mitme eri mudeli samaaegne tootmine kasumimarginaale. Business as usual.
Fotod: Indrek Jakobson, SsangYong, The Long Island Museum of American Art, History & Carriages