Reede, 20. detsember 2024
Talve eel avastavad paljud, et on aeg auto mootori õlitaset kontrollida ja “peale valada”, kui puudu on. Soomes on käimas isegi teavituskampaania, kus autoomanikke õpetatakse teadlikult õli lisama. Uku Tampere hoiatab, et kümnel juhul kümnest ei peaks asjatundmatult auto kallale minema – mootor võib üldse otsad anda.

Soome autoteeninduste liit soovitab autoomanikel olla ise mootoriõli lisades tähelepanelikud. Vanemate autode omanikud lisavadki oma autole mootoriõli sageli ise.

Õlitaseme jälgimine aga on igati mõistlik tegu, sest liiga madal õlitase kulutab mootorit ja kui seda ei avasta, on häda majas. Kes enda oskustes kindel, võib õli pealevalamise ise ette võtta. Siiski peab õli lisamisel täpne olema, sest ka liigne õli teeb mootorile liiga.

KASUTUSJUHEND ABIKS

Kui mootoriõli on liiga palju, siis õlis ujuv väntvõll ei ole sugugi hea. Kui väntvõll pääseb õli kallale, võib sellest vahustamisel tekkida salatikastet meenutav emulsioon. Sellisel kujul ei suuda see enam mootorit õlitada, õlitamise puudumise tulemuseks on aga mootori tugev kulumine.

Niisiis ei tasu õli umbropsu kallata. Hoolduse asjatundjad soovitavad käepärast hoida auto kasutusjuhendi, sest sealt saab teada, kui palju täpselt õli vaja on.  Enamikes autodes on endiselt olemas õlivarras, mille abil saab õlitaset mõõta.

Kui juhtub, et õli sai liiga palju, siis saab liigse koguse mootorist välja lasta, kuid sellegagi tasub ettevaatlik olla. Nimelt võib mootor nii õlist üldse tühjaks joosta. Kõigil autoomanikel ei ole ilmselt ka võimalust ega oskustki auto all toimetada. Õli väljalaskmisele on alternatiiviks selle välja pumpamine.

Kui liigne õli on väljutatud, tuleb lasta mootoril veidi aega tühikäigul töötada. Seejärel tuleb õlivardaga uuesti õlitaset mõõta, soovitavad Soome asjatundjad.

ASJATUNDMATUS MAKSAB KÄTTE

Uku Tampere arvates ei ole kampaaniakorras autoomanike isetegevuse nõustamine kuigi mõistlik tegevus, sest asjatundmatu autoomaniku käes võib sõiduki mootor lihtsalt otsad anda. Siinkohal pole isegi oluline, kui vana auto on – ka uue auto võib kiirelt tuksi keerata.

Kui asi on jõudnud sinnamaale, et õli tuleb “peale valada”, on omanik suhtunud oma neljarattalisse nagu rösterisse. On ebatõenäoline, et seni autot vaid oma hüvanguks kasutanud inimene ühel päeval võluväel teadlikuks õlitaseme mõõtjaks ja vigade parandajaks ümber sünnib.

Kui autot korralikult hooldada –  Eesti oludes ja tulenevalt sõiduharjumustest – iga 10 000 -15 000 km tagant  õlivahetus teha ning kord kuus auto kapoti alla pilk visata ja kõik elutähtsad sõlmed vähemalt kord kuus üle vaadata ja kõpitseda, ei tohiks sellist olukorda, kus õli on ootamatult vaja “peale valada” isegi tekkida.

Samas ei maksa unustada, et kaasaegsed mikromootorid “söövad” õli ja kui ise ei oska asjale muud moodi läheneda, siis võiks aeg-ajalt õlivarrast ikkagi vaadata ja kui seal on paista, et tase hakkab langema miinimumi lähedale, sõita töökotta ja paluda asjatundjal õige kogus õli mootorisse lisada.

ÕLITASEME MÕÕTMINE

Õli taset tuleb mõõta töösooja mootoriga, tasasel pinnal ning oluline on ühtlasi ka see, et pärast mootori väljasuretamist tasub minutikene oodata – õlipump pumpab õli mootorisse laiali ning kulub natuke aega enne kui kogu õli tagasi õlivanni voolab. Selleks ka väikene ooteaeg mootori väljasuretamise ja õlitaseme mõõtmise vahel.

Õlitaseme mõõtmiseks tuleb kõigepealt varras välja võtta ning paberi või lapiga puhtaks pühkida. Seejärel tuleb õlivarras uuesti oma kohale panna ja jälle välja võtta.

Alles siis saab õige õli taseme näidu, sest töötava mootoriga liigub õli usinalt ringi ja tavaliselt märgab õlivarda mõõtmisosa üleni.

Kui õli on mootoris liiga palju, siis peksab väntvõll selle vahtu ning ta määrimisomadused halvenevad, kuid lisaks tekib üleliigne õlikulu, mis kahjustab näiteks katalüsaatorit. Sama oluline kui õli taseme mitteületamine, on jälgida ka seda, et mootorisse ei lisataks vale õli.

MIKSIMINE ON SAATANAST

Üks õli näitaja on tema SAE number, näiteks 5W30. Kui mootorisse läheb juurde erinev õli, võib see omakorda probleeme tekitada.

Sarnaste näitajatega sünteetilise ja mineraalõli baasil mootoriõlide segamine ei pruugi küll otseselt mootorit kahjustada, aga mineraalõli juurde kallamine kaotab ära sünteetilise õli omadused ning lisaks võib tekkida ka ühilduvuse probleem.

Kahe kokkusobimatu õli segu muutub häguseks ja siis on võimalik juba ka mootori kahjustumine. Seega iga suvalist õli madala mootoriõli taseme korral peale kallata ei tohiks.

MIKROMOOTORI TERVISE PANT

Kuid igal juhul ei maksa end lasta heidutada – õli taseme jälgimine on auto tervise seisukohast äärmiselt oluline ja seda eriti mikromootorite ajastul.

Õli on ainus, mis mootorit üleliigse kulumise eest kaitseb. Kui õli on vana, seda on vähe või liiga palju, võib sellega kaasneda oluline rahaline väljaminek.

Eriti kaasaegsed autod on nii õli kvaliteedi kui ka värskuse suhtes äärmiselt tundlikud. Peamiselt seetõttu, et väikese töömahuga mootoritest pigistatakse tänapäeval välja kohati ulmelisi jõunumbreid.

See omakorda tähendab suurt koormust mootorile ja rohkelt tööd turboülelaadurile. Õli on see, mis jahutab ja määrib ja seob mootoris tekkivaid kahjulikke ühendeid.

Vana õli kaotab oma omadused ning kaitse mootorile väheneb. Kui õlitus jääb kehvaks, saavad esimesena otsa turboülelaadurid ja silindripea, aga kui viimatinimetatutest mõni detail näiteks juppidena läbi silindrite sööstab, tuleb autole panna uus mootor.

Kampaaniamaterjale sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.