Reede, 22. november 2024
Jaapani autotootjad lülitavad Euroopat aina enam oma plaanidest välja – Mitsubishi läheb kogu täiega minema, Nissan plaanib samuti sildu põletama hakata.

Jaapani päevalehe Yomiuri teatel plaanib Nissan koomale tõmmata maaletoojad 30 Euroopa riigis ning müüa oma autosid edasi Renault’ abiga. Muudatus juhtuks peamiselt Ida-Euroopa riikides, aga ka näiteks Hollandis.

Kas sama juhtub ka meiega, on artikli põhjal ebaselge – tegevaks jäädakse suurtel turgudel nagu Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, UK, Hispaania ning “põhja-Euroopa riikides, kus elektriautode müük on kasvamas”.

Kui plaan läheb teostamisele, ei tohiks kliendi jaoks siiski veel midagi muutuda – autosid saab, lihtsalt “taustajõud” alates reklaamist logistikani on teised.

Lisaks maaletoojatele satuvad löögi alla ka Hispaania tehased – kinni pannakse Madridi lähedal Avilas asuv tehas, mis tootis kergveokeid NT400 ja NT500 ning pidi pärast nende tootmise lõppu aastal 2019 hakkama tegelema hoopis Nissani ja Renault’ varuosadega.

Ka Barcelona tehas pannakse kinni, kuigi pärast arutelusid kohalike ametiühingute ja poliitikutega otsustati seda liigutust edasi lükata detsembrini 2021.

Mõlema tehase sulgemise järel jääb kogu kontserni tarbesõidukite tootmise raskus Euroopas Renault’ õlgadele. Ka Euroopas müüdavate sõiduautode puhul plaanib Nissan Renault’ tehaste abi kasutada. See pole võõras teguviis – näiteks Nissan Micra valmib koos eri Nissani kaubikutega Prantsusmaal.

Uue globaalse strateegia kohaselt jääks Renault’ juhtida ka uute Euroopa turu jaoks mõeldud mudelite arendus ja müümine. Nissani fookuseks jääksid Hiina, Jaapan ja USA.

Hetkel ei ole ametlikku infot, mis saab Ühendkuningriigis Sunderlandis asuvast Nissani tehasest, kus toodetakse Juke’i, Qashqai’d ja Leafi. Ilma kaubandusleppeta, nn. “raske Brexiti” korral oleks tehas tõenäoliselt pillid kotti pannud. Kuna aga kokkuleppele jõuti ning Nissan jääb UK turule, võib loota, et tehas jääb toimima.

Sunderlandi tehas on ajuti tootnud üle 500 000 sõiduki aastas, kuid eelmisel aastal vaid 350 000 ning uuel aastal tõenäoliselt veelgi vähem.

31. märtsist 2020 kuni sama kuupäevani uuel aastal saab prognooside kohaselt Nissanile osaks läbi aegade suurim kahjum summas 2,7 miljardit eurot, millest enamus on “tänu” Euroopale. Kulude kontrolli alla saamiseks tõmmatakse toodangut viiendiku võrra alla. Kolme aasta pärast peaks see tähendama aastast kokkuhoidu summas 2 miljardit eurot.

Foto: Nissan

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.