Reede, 19. aprill 2024
Renault esitles eelmisel nädalal Pariisis autoajakirjanikele Scenic Visionit – ideeautot, millel kasutatavad lahendused ja põhimõtted näitavad kätte nii uue Scenicu kui ka Renault’ suuna. Nüüd, kui embargo aeg on ümber, võib sellest pisut rohkem kirjutada.

Idee-Scenic põhineb samal CMF-EV platvormil mis Megane E-Tech, kuid ühe suure vahega – sellel on vesinikul toimiv sõiduulatuse pikendaja. Kardinaalsed muutused on läbinud ka kerekuju – kui eelmine Scenic ja sellele eelnenud ideeauto olid MPV-d, siis Scenic Vision on krossover.

Renault Scenic ideeauto 1991
Näidati ka esimest ideeversiooni Scenicust, mida esitleti 1991. aastal Frankfurdis. Ilmselge MPV!

Megane E-Techilt on laenatud nii platvorm, 160 kW elektriajam kui ka väiksema akuga mudeli 40 kWh akupakk. Neid täiendab aga 16 kW vesinikelement, mis vajadusel akut laeb. Niiviisi on võimalik olnud autosse paigutada kaks korda kergem aku, pakkudes siiski suurema aku sõiduulatust.

Eriti suurt rõhku on aga pandud keskkonnasõbralikkusele – sõitjateruumis ei ole näiteks kasutatud nahka, enamus (70%) materjale on taaskasutatud ning uuesti taaskäideldavad (lausa 95%, sealhulgas akupakk). Tavapärase elektriautoga võrreldes on Scenic Visioni kliimajälg lausa 75% väiksem.

Sõitjateruumi aitab värvi tuua dikroidpindade kasutamine – kui neid tabab valgus, peegelduvad kiired erivärviliselt tagasi. See tähendab, et sõitjateruumi ilmestamiseks pole pidanud kasutama mingeid värvipigmente. Vesinikupaak aga on tehtud süsinikkiust, mis toodetud taaskasutatud pabermaterjalist.

Renault Scenic Vision

Sõitjateruum on avar ja valgusküllane, uksed avanevad vastakuti ja B-piilarid puuduvad. Istmed kohanduvad kasutajate järgi, istmete külgtugi aga on integreeritud ustesse, kasvatades nii veelgi ruumikust. Iga reisija kasutada on erinevad ekraanid, kuhu saab oma soovi järgi eri rakendusi paigutada.

Scenic Vision kasutab ka keerukat näotuvastussüsteemi, mis tunneb auto kasutajad ära ja sõiduki neile lähenedes lahti teeb.

Ka turvalisuse osas on esindatud mitmed uuendused, näiteks suur ja lai keskekraan, mis paikneb tuuleklaasi all ja vajadusel juhi poolt nähtavat pilti “laiendab”, kuvades kaamerapildi sellest, mis varju jääb. Tulemus: 24% parem nähtavus ja tunne, et kapott puudub – või on läbipaistev.

Scenic Visioni loojatega rääkides aga on selge, et paljud uued lahendused ei saa juba eos seeriatootmismudelile jõuda – näiteks vastakuti avanevad ja ilma piilarita uksed ei ole praeguste nõuete järgi külgkokkupõrke korral piisavalt turvalised.

Scenic Vision peaks tootmisküpseks seeriamudeliks muudetama 2024. aastal – siis näeme lähemalt, kui palju uuendusi kasutusele jäävad.

Fotod: Veli V. Rajasaar

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN