Neljapäev, 26. detsember 2024
Renault Grupp teatas kuu aega tagasi, et lõpetab Ukraina sõja tõttu Venemaal tegevuse. Tegu oli keerulise otsusega, kuna Venemaa on grupi suuruselt teine turg ja Renault on 68% osalusega AvtoVAZ-i suurosanik.

Venemaal on enamus välismaiseid autotootjaid oma tegevuse lõpetanud, sealhulgas Volkswagen, BMW, Stellantis, Ford ja Mercedes-Benz. Renault grupi haare oli aga kõige laiem – koos Nissani ja Ladaga kuulus grupile lausa 30% kohalikust turust.

Osana tegevuse koomale tõmbamise teadaandest öeldi ka, et hinnatakse üle oma osalus AvtoVAZ-is ning Vene suurima autotootja edasine saatus. Nüüd on läbirääkimised käimas ning grupi finantsjuht Thierry Pieton sõnas, et kõik “edeneb”. Mida oodata ja mis variandid Renault’l on?

Otsus Venemaal tegevus lõpetada tõmbas grupi 2022. aasta kasumiprognoosilt terve protsendi maha, kukutades selle 4% pealt kolmele. Lisaks ennustatakse, et otsus läheb käesoleva aasta esimeses pooles Renault’le erinevate kulude näol maksma umbes 2 miljardit eurot.

AvtoVAZ-i müük ja Renault’ muu äritegevus Venemaal moodustas eelmisel aastal grupi käibest umbes 10%. 24. veebruaril alanud Ukraina sõda tõi aasta esimese kvartali tulemustes kohe kaasa mitu suurt mõju: Lada müük kukkus 33% ja AvtoVAZ-i käive kukkus 23%, samas kui Renault grupi käive kukkus tänu kõrgematele hindadele ja vähendatud laoseisule vaid 2,1%.

Venemaa hoiatab, et Ukrainasse sissetungi järel riigis majandustegevuse lõpetanud firmade varasid võib oodata arestimine. Renault’ puhul tähendab see ohtu ka AvtoVAZ-i Togliatti tehasele, kuhu Renault on moderniseerimise eesmärgil matnud sadu miljoneid eurosid.

Grupi tegevjuht Luca de Meo kavatses Lada vananenud mudelivaliku lähitulevikus Renault-Nissani liidu ühisele CMF-B platvormile kolida, et suurendada ühisust Dacia toodanguga. See mõte on ilmselge küsimärgi all.

Lada moodustas Renualt grupi eelmise aasta kasumist hämmastavalt suure osa, tuues sisse tervelt 247 miljonit eurot – moodustades samas vaid 14% kogumüügist. AvtoVAZ-i kõrvale jättes oli grupi kasum vaid 260 miljonit.

AvtoVAZ-i ülejäänud 32% suurune osalus kuulub vene riigifirmale Rostec. Suure tõenäosusega vangerdataks Renault’ osalus kas neile või mõnele seotud ettevõttele, kuid mida täpsemalt Pieton’i kirjeldatud “edenemine” tähendab, kuuleme lähiajal.

Foto: Lada/Renault

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.