Laupäev, 27. juuli 2024
Liiklussaate “Punane sekund” režissöör Martin Korjus paneb meile kõigile südamele, et liikluses pea hoiaksime seal, kus selle koht – õlgadel. Me ei saa vastutada teiste liiklejate otsuste eest, aga saame ise palju teha, et õnnetut “punast sekundit” kunagi ei tuleks.

Neljapäeva õhtuti kell 20:30 on ETV eetris liiklussaade “Punane sekund”. See ei ole vaatajale lihtne saade: poole tunni sees taaslavastatakse kaks rasket liiklusõnnetust ning analüüsitakse, miks need on juhtunud. Otsitakse vastust, kas õige käitumismuster hoidnuks õnnetuse ära. Selgub, et “punane sekund”, mil andnuks olukorda ennetada, on peaaegu alati meie käeulatuses.

Saate režissöör Martin Korjus räägib, mis on olnud “Punase sekundi” tegemise juures kõige keerulisem ning kuidas on tootmisprotsess mõjutanud teda ennast. Kas üldse on? Martin on tõsine autofänn, ja muuhulgas Kevin Korjuse onu ning üks mentoritest.

Igapäevaselt sõidab režissöör ringi päevinäinud valge Volvoga, ja sõidab muuseas turvaliselt! Martin ise ütleb, et linnaliiklus ja maantee ei ole need kohad, kus “talda anda”, selleks on teised kohad, kus inimeste turvalisuse eest hoolt kantud.

Mis on “Punase sekundi” tegemise juures olnud kõige keerulisem?

Minu ja kogu tiimi jaoks on kõige keerulisem on teha liiklusohutussaadet turvaliselt. Kuna me taaslavastame liiklusõnnetusele eelnevaid hetki, siis on äärmiselt oluline tagada näitlejate ja osaliste ohutus. Enamus riskantseid plaane teeme alati kinnisel teelõigul ja mitte liikluses, et turvalisus oleks tagatud.

Samuti on keeruline kogu logistikapool. Mitmed kooskõlastused ja reeglid, mis tihti teevad meie elu raskeks tuleb igal juhul läbi käia. Peavalu tekitab saateks vajalike katsete läbiviimine, kuna seal on ohus nii osaliste kui autode tervis.

Sa oled saba ja sarvedega olnud selle saate sees alates varakevadest. Koosolekutel istud sa tihtipeale täiesti vaikselt ja kuulad. Ning siis kui kõik on rääkinud, ütled lõppsõna. Midagi, mis tuletab meelde, et enne kui tormata, tuleb kasutada seda ümmargust asja õlgade kohal, ja mõelda, analüüsida, argumenteerida.

Nagu ütlesin, selle saate tegemises ei ole midagi lihtsat. Me teeme seda sarja igale liiklejale. Minu sõnum vaatajale, ja igale liiklejale on see, et PALUN MÕTLE iga päev ja iga hetk oma peaga kaasa, kui viibid sõidukis. Olgu juhi või reisijana. Või kui kõnnid tänaval. Mõtle oma peaga. Ole kohal. Palun!

Me ei saa vastutada teiste liiklejate eest, aga me saame ise ära teha kõik selleks, et jõuaksime turvaliselt koju. Kui kõik hakkaksid enda eest ise mõtlema, siis muutuks kogu liiluskultuur oluliselt rahulikumaks.

Hea näitena oli katse, mis tegime tipptunnil Tallinnast Kesk-Eestisse. Tõestasime, et sõites 110 km/h asemel 90-ga ja 90 asemel 85-ga ei jõua sa kiiremini kohale. Nii et närvilisust maha RAHVAS.

Kas ja kui palju muutuvad sinu liikluskäitumise mustrid kogu saateprotsessi läbitegemise ajal ja järel? Kuus võttepäeva on veel ees, aga ilmselt oled sa endamisi juba asja üle mõelnud…?

Mustrid kindlasti muutuvad. Nagu televaataja, pean ka mina endale samu probleeme meelde tuletama. Kõige olulisem on vast kõrvalised tegevused roolis.

Mul on küll telefon ühendatud Hands Free süsteemi, aga ikkagi kipub telefon mingil põhjusel tihti kätte. Tähelepanu on roolis väga oluline ja selle kadumine on erakordselt ohtlik. Nii et mina püüan eelkõige keskenduda nüüdsest auto juhtimisele, mitte auto ei juhi mind.

Liiklussaadet  “Punane sekund” rahastavad maanteeamet ja ETV, toodab Paprika-Latino. Saade on eetris igal neljapäeval, kell 20:30 ETV-s. Oma panuse saate valmimisse on andnud Autoleht, Info-Auto Ford ja Volvo, PPA. Režissöör Martin Korjus, toimetaja Kadriann Kibus

KOMMENTEERI SIIN