Neljapäev, 18. juuli 2024
Nüüd on kindel – 2018. aasta Monte Carlo rallil sõidab Eesti ralliäss Ott Tänak koos kaardilugeja Martin Järveojaga sini-valge auto asemel Toyota Yaris WRC-ga. Meeleolu Toyota Gazoo rallitiimis on kirjeldamatult rõõmus!

Pärast oktoobri alguses Kataloonia kruusal ja asfaltteedel toimunud tolmurallit on kasvava elevusega spekuleeritud järgmise aasta maailmameistrivõistluse meeskondade koosseisude üle.

Toyota Gazoo pealik Tommi Mäkinen:  “Meil on hea meel, et oleme kindlustanud endale võimaluse kasutada Oti oskusi, oleme tal silma peal hoidnud juba mõnda aega. Ta esindab ideaalset segu noorusest ja kogemustest, koos õige suhtumisega.”

“Oleme kindlad, et ta sobitub meie tiimi väga hästi. Nagu Yaris WRC mudel, on ka Ott ületanud kõik selle aasta ootused. Seetõttu olen ma kindel, et saab olema nii kiiruse kui järjepidevuse tugev kooslus kõikidel pinnastel,” lisab Mäkinen.

Malcolm Wilson: “Raske südamega ütleme /M-spordi/tiimis Otile ja Martinile hüvasti. Nemad on olnud  käesoleva aasta eduloo ühed olulised kaasaaitajad. Kaheldamatult ei ole ma ühegi teise sõitjasse nii palju uskunud  – ning ka võimalusi loonud  – tabasin tema potentsiaali otsekohe. “

Wilson jätkab: “Ta on alati olnud kiire. Kui ta esimest korda jõudis mu radarile, ei kahelnud ma kordagi tema kiiruses. Viimastel aastatel on ta arenenud terviklikuks rallisõitjaks – etapivõitja ja võimalik maailmameistri karika pretendent.

M-Sprodi boss lõpetab “Ei ole kerge öelda hüvasti, kuid Otil on aeg kogeda uusi jahimaid ning soovime nii talle kui Martinile tulevikuks kõike paremat. Kuni sinnamaani ootab meid ees kaks väga tähtsat võistlust ja ma tean, et Ott ja Martin annavad endast kõik ning lõpetavad M-Sport perekonnas kõrgel tasemel.”

Soovime edu mõlemale tiimile – M-Sport ilma otsese Fordi tehase rahalise panuseta sellel aastal saavutanud uskumatu tulemuse ja on punktiarvestuses teistest tehasetiimidest kaugel ees.

Autoralli on tehnikasport – kõik ei sõltu alati ettevalmistusest. Neljakordse maailmameistri juhitavas Toyota Gazoo Rally tehasetiimis sõitmine on Oti jaoks selgelt samm edasi.

Töökindel Yaris?

Väidetakse, et Toyotal on olnud sel hooajal ootamatuid tehnilisi probleeme. Võiks siiski analüüsida, kas neid on rohkem kui teistel ja miks?

Kuni Portugali ralli etapini heitles Toyota punktide eest kahe autoga. Monte Carlo rallil saavutas Toyota kogenud esisõitja Jari-Matti Latvala Ogieri järel teise koha. Tõsi, ralli viimasel päeval kõlas Fordi tiimiraadios Tänaku kurjakuulutav info: „Ma ei tea, mis toimub, sõidame ainult kahe silindri peal!“.

Niisiis – Fordil olid mootoriprobleemid. Samas kui Yaris sõitis Monte Carlo mägedes nagu peab. Juho Hänninen tõi oma Toyota Yarise üle finišojoone kokkuvõttes 11., olles esimesel ralli päeval teinud sõiduvea.

Rootsi rallil võttis Latvala põhjamaalasena kohustusliku esikoha.  Taas Tänaku ees. Hänninen parandas kogu ralli jooksul taas oma esimesel võistluspäeval tehtud sõiduviga. Toyota tehnikale ei saanud midagi ette heita.

Ebaõnne naeratus

Latvala jaoks läks asi läks tõeliselt käest ära vihmast mudasel Poola rallil, kus tema Yaris vuras üle finišijoone lõpuks alles 20. kohal. Hänninen tõi Toyota jaoks kastanid tulest lõpparvestuses 10. kohaga.

Mis siis Latvalal juhtus? SS16 lagunes käigukast, sõita oleks saanud ainult 6. käiguga. Õnneks tegid tehnikud kõik mis võimalik. Järgmisel päeval oli Latvala uuesti rivis.

Meenutame siin Tänaku õnnetut kruusaseades käigukastilugu Kataloonias. Hulk Eesti rallifänne pidi ennast peaaegu sama siniseks kui Tänaku auto vihastama (põhjuseta!). Väideti, et Tänakule tehakse liiga, kui Ogieri teist kasti ei lubatud kasutada.

Enne vihastamist uurige WRC kirjutatud reegleid. Ja õppige Tänaku enda suhtumisest, mis oli täpselt nii rahulik, kui pidigi. Õige rallisõitja sõidab ükskõik millise kastiga head ajad välja!

Järgmisel rallil Soomes ütles Latvala Yarisel keset rallit üles auto juhtaju (ECU). Seda teepervel vahetada oli võimatu. Võitjana lõpetas ralli Toyota pesamuna Esapekka Lappi.

Saksamaa rallil tõrkus Latvala mootor, kuid mees siiski lõpetas. Hispaania rallile mindi hea tundega, kuid õlilekke tõttu jäi esisõitja jaoks ralli katki.

Tehnika või sõiduvead?

Kokkuvõttes – me ju ei tea, kas Latvala Yarise pidevalt kerkinud tehnilised  probleemid olid põhjustatud eeskätt auto nõrkustest või üle-kivide-ja-kändude sõidust.

Kummaline igatahes, et enamik Toyota tõsiseid tehnilisi probleeme just Latvala autoga juhtus. Selge on, et esisõitjalt oodatakse kiiret sõitu ja autot ei hellitata.

Aga siiski, kaldun pigem sinnapoole, et probleemide mustrist joonistub kokkuvõttes ikkagi välja esisõitja ja uue auto koostöös tekkinud ebaõnnesünergia.

Kindlasti ei maksa unustada, et esimest aastat WRC karussellis olles on üldiselt tehnilised probleemid pigem reegliks, mida siis teine ja kolmas piloot aeg-ajalt meeskonnapunktide arvestuses kõrge koha püüdmiseks siluma peavad. Niisiis – Yarise tehnilist nõrkust võrreldes Fordiga ei maksa kokkuvõttes väga tõsiselt võtta.

Kes sel aastal just Austraaliasse või Walesi rallit vaatama ei sõida, siis järgmisel aastal Monte Carlosse jõuab küll! Meenutagem, et 2017 hooajal tõusid seal poodiumile Ott, Toyotast Jari-Matti Latvala ja Fordi Sebastian Ogier.

Pildid ja tekst: Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN