Esmaspäev, 15. juuli 2024
Pühapäeval, 2. oktoobril 2022 toimub Harjumaal Saku vallas legendaarne Tagadi Restauraatorite päev, millega vanatehnikahuvilised lõpetavad tänavuse hooaja.

Baltikumi suurim vanatehnikalaat on läbi aastate olnud tubli abiline uunikumautode ja -mootorrataste taastamisel “musta numbri” vääriliseks. Kui Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto aktivistid aastakümned tagasi restauraatorite kokkutulekuid korraldama hakkasid, tulid sinna esimestel kordadel kokku mõnikümmend asjahuvilist. Tänaseks on rahvasuus Tagadi laada nime saanud sündmus rahvusvaheline, sest kaks korda aastas – mai ja oktoobri esimesel pühapäeval – kogunevad Tagadile nii ostjad kui kaupmehed lähiriikidest Lätist, Leedust ja Soomest, aga ka Poolast ja Rootsist.

Tagadi restauraatorite laat

Klubi president Andrus Lüüding nendib, et Restauraatorite päeva põhiline eesmärk on aidata vanatehnikainimesi uunikummootorrataste ja -autode restaureerimisel. “Oleme aastakümnete jooksul aidanud kaasa kümnete ja kümnete ajalooliste masinate taastamisele ja säilitamisele. Eestis on vanatehnika restaureerimine väga kõrgel tasemel, seda kinnitavad ka eksperdid lähiriikidest. Meil on päris suur hulk taastatud vanatehnikat, mida on tunnustatud “musta numbri” vääriliseks – see tähendab, et sõiduk on enam kui 35 aastat vana ning vastab vanasõidukina registreeritava sõiduki tehnonõuetele ja originaalsusele kehtestatud nõuetele.”

16. septembri seisuga 2022 on Eestis väljastatud vanasõidukiks tunnustamise akte kokku 940 sõidukile. Viimase kahe aasta jooksul on “musta numbri” aktide arv oluliselt kasvanud. 2021. aastal anti välja 83 sõiduauto, 38 mootorratta ja 6 busside, veoautode, traktorite ja haagiste akti, tänavu on need arvud juba praegu vastavalt 95, 40 ja 3.

“Restauraatorite päevast on saanud tükike Unic-Moto ajaloost, mida püüame ka külastajatele tutvustada,” räägib Lüüding. “Selleks on laadal avatud Unic-Moto infotelk, kust saab informatsiooni nii meie klubi tegevuse kui ka üldse Eesti vanatehnikaliikumise kohta ning telgi ees on avatud ka pisike vanamootorrattanäitus. Seekord toome rahva ette kuninganna Elizabeth II mälestuseks näituse Inglise uunikummootorratastest. Esindatud on näiteks Royal Enfield, BSA, AJS ja Ariel. Lisaks on näitusel ka täiesti uued Royal Enfieldid, mida esitleb Moto Estonia OÜ. Igaüks saab ise võrrelda, kuidas on üks mootorrattamark aastakümnetega muutunud.”

Tagadi restauraatorite laat

Tagadi Restauraatorite päeva korraldamine ei ole aga sugugi Unic-Moto põhitegevus. 1976. aastal alguse saanud klubi eesmärgiks on ühendada vanamootorratta valdajaid ja huvilisi ning vanatehnika säilitamine. Suviti korraldatakse rahvusvahelist kokkutulekut, kus esitletakse aasta jooksul valminud projekte, hinnatakse “musta numbri” vääriliseks peetavaid tsikleid ja sõidetakse koos paraadil. Toimuvad ka muud ühised tegevused, näiteks jõulupidu. Alates 1994. aastast antakse kord aastas välja ajakirja Tempo ning samuti on klubil oma motokalender.

Seekord toimub Tagadi Restauraatorite laat pühapäeval, 2. oktoobril kell 8-15. Sissepääs laadale maksab 5 eurot, kuni 16-aastastele tasuta. Parkimine oli ja on tasuta.

Rohkem infot leiab klubi kodulehelt ja Facebooki lehelt.

Fotod: Gerli Ramler

KOMMENTEERI SIIN