22. mai on see päev, kui tiksub täis järjekordne pealinna ühistranspordi aasta: nüüdsest saame öelda, et Tallinnas on regulaarne bussiliiklus toiminud sada ja üks aastat. Busside regulaarliinide püsimine ajakavas on oluliselt mõjutatud sellest, kui suur osa linnast parasjagu üles on kaevatud, kuid ta liigub siiski! Ja aastat lä`evad.
22. mail on regulaarse bussiliikluse sünnipäev ning tänavu saab täis 101 aastat liinibusside sõitude algusest. Sada ja üks aastat tagasi toimetasid päevinäinud Daimleri bussid viiel liinil soovijaid Lasnamäe veerule, Seewaldi kanti, Kalamajja, Piritale ja Kosele.
Aastaks 2023 on liinide arv kasvanud 72-le ning linlaste teenindamiseks on sõiduvalmis 550 bussi. Neid haldab AS Tallinna Linnatransport.
101 aasta jooksul, mil bussid Tallinnas elanikke teenindavad, on vahetunud valitsused, elatud üle maailma vapustanud sõjasündmused ning okupatsiooniaeg ja suudetud taasiseseisvumisele järgnenud aastatel kohaneda Tallinna ja tallinlaste kasvavate nõudmiste ning ootustega.
Nende aastatega on lisaks kunagi liinitööd alustanud Daimleritele sõitnud linnatänavail Scania Vabised, Opelid, LAZ-id, ZIZ-id, aastakümneid linnapilti ilmestanud Ikarused, Renaultid, Mercedes Benzid, Scaniad, Volvod ja MAN-id.
Täna moodustavad linlaste käsutuses olevast bussipargist tuumiku 350 Solaris gaasibussi, lisaks 200 EURO6 kõrgetele saastenormidele vastavat MAN-i ja Volvo Hybridi.
Bussid on juba 101 aastat linlasi teenindanud ning Tallinna taolises kesksuures ning hajutatud linnas jäävad need vaatamata rööbastranspordi arengukavadele ka tulevikus peamiseks ühistranspordivahendiks. Kui liinide logistika paraneb, võiks tulevikus Tallinn olla inimsõbralikum linn.
Tipptunnil teenindab tallinlasi samaaegselt 440 bussi. Aastas läbivad liinibussid 30 miljonit kilomeetrit ning neid kasutab linnas liikumiseks enam kui 100 miljonit sõitjat, bussijuhte on 1200.
Kaanepilt: Ylle Tampere