Neljapäev, 5. detsember 2024
Juba eelmisel nädalal jõudsid meieni esimesed miinuskraadid. See tähendab, et külmakindlad kütused on jõudmas ka Eesti tanklatesse.

Näiteks Circle K kütuste keskmine külmakindlus on alates oktoobri algusest jaamades -15° ja jõuab järk-järgult novembri lõpuks -32° kraadini, Neste MY taastuvdiislil on külmataluvus aga aastaringselt -32° kraadi.

“Esimese miinuskraadide saabumisel on oluline, et iga autoomanik kontrolliks, kas paagis võib olla veel suvine mootorikütus. Kui miinuskraadide saabudes on kütusepaagis madala külmataluvusega kütus, siis võib juhtuda, et sõiduk ei käivitu ning vajab vale kütuse tõttu sootuks remonti,” sõnas Circle K Eesti mootorikütuste ja autopesu kategooriajuht Jan Osa.

Osa selgitas, et miinuskraadidega tekivad mittesobiva külmakindlusega diislikütusesse parafiinikristallid, mis ummistavad kütusefiltri ehk kütus ei voola enam filtrist läbi ning auto ei käivitu. Selle ära hoidmiseks tuleb tankida talvekütuseid, millel on kõrgem külmataluvus. Näiteks Circle K arktiline diislikütus on külmataluvusega -32° kraadi.

Eksperdi sõnul on eriti külmatundlik diislikütus ning kuigi mootoribensiin on mõnevõrra külmakindlam, on siiski ka talvistel bensiinidel eriomadused. “Peamine erinevus suvise ja talvise bensiini juures on lenduvusklass ehk kütuse aurustuvus. Talvine mootoribensiin peab mootori käivitumiseks aurustuma ka madalamatel temperatuuridel,” selgitas ta.

Nii bensiini- kui ka diiselmootoriga autode puhul on oluline hoida auto kütusepaak talveperioodil võimalikult täis ja tankida tihedamalt. See aitab paagis vaba õhu koguse minimaalsena hoida, vähendades veeauru kondenseerumist paagi siseseintele ning vee sattumist kütuse hulka. “Vesi kütusepaagis võib tekitada mootoririkkeid sõltuvalt sellest, kui palju parasjagu vett paaki on sattunud. Mida rohkem vett, seda suurem tõenäosus, et sõiduk ei käivitu ning vajab remonti,” kirjeldas Osa.

Neste alustas samuti külmakindlama diislikütuse vedu jaamadesse. Autojuhid, kes kasutavad Neste MY taastuvdiislit, ei pea aga jälgima kütuse külmaparameetreid, sest Neste MY külmataluvus on aastaringselt -32 kraadi.

“See tähendab, et kui autosse on tangitud 100% taastuvast toormest diislikütust, võib rahuliku südamega miinuskraadidele vastu minna. Fossiilne diisel kütusepaagis tuleks aga nüüd lõpuni tarvitada,” ütles Neste Eesti turundusjuht Risto Sülluste.

“Külmakindlam üleminekuperioodi kütus on saadaval kõigis Neste tanklates ning hiljemalt alates 1. detsembrist on jaamades müügil juba arktiline diislikütus, millega võib vastu minna ka kõige suuremale pakasele,” rääkis Sülluste ning lisas, et täpset infot kütuste külmakindluse kohta saab küsida klienditeenindusest.

Et auto talveks valmis oleks, on kütuse valiku kõrval tähtis pöörata tähelepanu veel nendele teguritele:

  1. Vaheta rehvid, et sõit libedaga oleks ohutu. Mustri jääk rehvil peaks olema vähemalt 3 millimeetrit. Talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist.
  2. Vaheta välja katkised kojamehed, et vihma ja lörtsi korral oleks auto aknast parem nähtavus.
  3. Hakka kasutama talvist aknapesuvedelikku, sest suvine aknapesuvedelik külmub juba esimeste miinuskraadidega.
  4. Kontrolli kütusefiltrit, sest ummistused filtrites on üks sagedasemaid põhjuseid, miks mootor hakkab tõrkuma, kui temperatuur langeb allapoole 0 kraadi.
  5. Kontrolli, et ABS-pidurid ja elektrooniline stabiilsuskontroll töötaksid nõutud tasemel.
  6. Kontrolli ka pidurivedeliku taset ning auto liigutatavate detailide toimimist.
  7. Hoia kütusepaak maksimaalselt täis, et vältida õhuniiskusest kondensvee tekkimist kütusepaagis.

Foto: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.