Pühapäev, 19. mai 2024
Traktorid ja suured liikurmasinad on meie teedel liikvel aastaringselt. Liiklusturvalisuse spetsialist annab nõu, kuidas ohutult suurest, aeglaselt liikuvast traktorist mööduda.

Suured traktorid liiguvad meie maanteedel ja kõrvalteedel aastaringselt. Ja ehkki mõni praegu pahandab, et me nii lihtsal teemal õpetussõnu jagame, siis ettevaatus ei ole liiast: igal aastal juhtub õnnetusi, kus üheks osaliseks on traktor või põllutöömasin või mõni muu suur liikur.

Traktorite, põllutöö- ning teehooldusmasinate üheks ühisnimetajaks on küllaltki aeglane liikumiskiirus. Kollaste vilkuritega masin paistab kaugelt silma, ennetava sõidustiiliga juhi jaoks on see signaal: kogu tähelepanu teele, sest suure tõenäosusega on vaja sooritada möödasõidumanööver.

ENNE MÕÕDA, SIIS MÖÖDU

Möödasõit on teadupärast liikluses üks ohtlikumaid manöövreid ning suurte traktorite puhul eriti ohtlik, sest suure ja aeglaselt liikuva masina taga sõitja vaateväli on piiratud. Kuidas niisuguseid möödasõite ohutult teha?

Soome liiklusohutusorganisatsiooni Liikenneturva koolitusjuht Ari-Pekka Lattu tõdeb, et möödasõite tehes on paljud liiklejad üsna muretud. “Esimene reegel tasub hoida meeles: alati kui on vaja sooritada möödaõitu, tuleb manöövri ohutuses veenduda enne selle alustamist. Katkestatud möödasõit on üliohtlik.”

Ohtlikud on niisugused olukorrad, kus suur masin teeb ootamatu vasakpöörde teelt põllule või metsa vahele seal, kus ei ole selget teed või ristmikku. Ohtlikud on ka pimedas teehooldemasinast möödasõidud – teel võib olla objekte, millest masin möödapõike teeb, takistust aga taganttulija ei märka.

Esimene lumi toob teedele ka lumesahad ja teehooldemasinad. Neist möödasõitu alustades tuleb olla topelt tähelepanelik, sest saha alt lenduv lumi või taevast alla sadav lumelobjakas halvendavad nähtavust veelgi, ja teedele võivad koguneda vaalud, mis ratta “kinni” võtavad. Surm on piltlikult sekundi ja sentimeetri kaugusel.

KIIRUSTAMINE ON KURJAST

Traktorijuhi kavatsusi saab siiski ette näha, kui jälgida tähelepanelikumalt sõiduki liikumist, suunatulesid ja muid märguandeid. Üldjuhul on meie masinajuhid viisakad ning tõmbavad suure töölooma teeserva alati kui taha on kogunenud sõidukitest kolonn.

Ja nüüd üks ootamatu nõuanne: enne möödasõidu alustamist tuleks oma sõidukiirust vähendada. Sellisel juhul jõuab veel ohutult reageerida, juhul kui suur masin siiski otsustab näiteks ootamatult vasakpööret tegema hakata või takistusest mööduda.

Traktor või selle haagis võib olla ka päris lai ja pikk. Kui niisuguse haagise järel sõites ei hoia piisavat pikivahet, võib kurvides ja ristmikel pööret sooritades ootamatuid ja ohtlikke olukordi tekkida.

Isegi parempööret tehes võib selline veos võtta üllatavalt palju ruumi ka tee vastassuunavööndist. Kui selle taga sõitja on parasjagu möödasõitu tegemas, võib teel päris kitsaks minna.

Traktori või muu liikurmasina järel sõitja peaks arvestama ka seda, et suure masina juhil on nn pimenurki oluliselt rohkem. Tasub meeles pidada rusikareeglit – mida suurem masin, mida pikem ja laiem haagis, seda “pimedam” on traktori juht.

Seetõttu tuleks hoolitseda selle eest, et traktorijuhil oleks võimalik teid oma tahavaate- ja küljepeeglitest näha. Ja kindlasti tuleb vältida liiga väikest pikivahet.

Allikas: Liikenneturvakeskus. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN