Briti autotootjate ja -müüjate ühendus SMMT hoiatab, et hoolimata värskest kaubandusleppest kasvavad Brexitiga seotud kulud tootjatele hoogsalt. Ajal, mil elektrifitseerimine nõuab tootjatelt suuri investeeringuid, on see väga õhukesel jääl käimine.
Jõuluõhtul said UK ja EL kaubandusleppele joone alla tõmmatud, mis tähendab tariifi- ja maksuvaba kauplemist ka sõidukitele – seda juhul, kui suudetakse tõestada nende komponentide piisav UK või Euroopa päritolu.
SMMT sõnul aga ei ole see piisav päästerõngas – lisaks kasvanud bürokraatiale ja muudele kuludele tuleb sõidukitele eraldi saada nüüd nii UK kui EL heakskiit.
“Igale tootjale võib see tähendada kulude kasvu kõrge ühekohalise protsendi jagu. See ei ole tasuta kokkulepe,” sõnas SMMT tegevjuht Mike Hawes.
“Enne tuli pikemat paberitööd ette üksikute sõidukitega. Nüüd käib aeganõudev bürokraatia kaasas pea kõigi sõidukitega, välja arvatud nendega, mis lähevad müüki UK turul,” lisas ta.
Kõnealune bürokraatia tähendab peamiselt dokumente, millega tõestada, et autod sisaldavad rohkem kui pooles ulatuses “kohaliku päritoluga” komponente. Elektriautode puhul on nõue hetkel veel leebem – 40%. See tuleneb sellest, et suur osa akutehnoloogiat tuleb hetkel Aasiast.
Nii Ühendkuningriik kui mitmed teised Euroopa riigid loodavad investorite peale, et rajada ka Euroopasse akude nn “gigatehaseid”. Ellesmere’s asuva Vauxhalli ehk Opeli tehase töötajad paluvad PSA-l ning tulevasel Stellantisel investeerida tehasesse elektriautode tootmise toomisesse.
Hawesi sõnul ongi see üks suuremaid tuleviku väljakutseid – rajada ka Ühendkuningriiki akutehaseid, mis suudaks konkureerida Euroopa ning kunagi ka ülejäänud maailmaga.
Foto: Getty Images