Neljapäev, 21. november 2024
Maailma suurim karbamiidi (ehk uurea ehk kusiaine) tootja Hiina maadleb tootmisraskustega ning piirab eksporti. See mõjutab vaikselt ka ülejäänud maailma.

Kusiaine on oluline komponent nii väetistes kui uuemates diiselmasinates kasutatavas AdBlue vedelikus, mis on uurea ja vee lahus. AdBlue’d pihustatakse diiselautode väljalaskegaasidesse, et valikulise katalüütilise reduktsiooni (SCR) käigus ohtlike NOx-ühendite heidet vähendada, lagundades lämmastikoksiidid lämmastikuks ja auruks.

Uurea on söe, maagaasi ja ammoniaagi tootmise kaassaadus. Hiljutine maagaasi hinnatõus on viinud uurea tootmise vähendamiseni, lisaks on Hiinas muresid ka vooluga ning tarbimine on rangelt reglementeeritud.

Kusiaine vähesus on omakorda põhjustanud väetise defitsiidi ning Hiina valitsus on lõpetanud uurea ekspordi, et kohalikke talunikke toetada ja riigi toiduvaru kindlustada.

Lõuna-Korea tugineb Hiinast imporditavale uureale ning kohalikud logistikafirmad peavad juba ära ütlema tööotsi, mis eeldavad pikkade vahemaade sõitmist. Kriisi lahendamiseks on hakatud kusiainet importima Austraaliast, paraku aga tuleb 80% Austraalia varudest Hiinast… Selge on, kuhu suunas see tüürib.

Lõuna-Korea suutis Hiinaga lühiajalisele ekspordikokkuleppele jõuda, kuid kui lumepall veeremist jätkab, võivad kriisi tagajärjed ka Euroopat mõjutama hakata.

Foto: Pinterest

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.