Laupäev, 31. august 2024
Ylle Rajasaar käis Kenshiki foorumil ja teeb kogetust ülevaate. Jaapanlased annavad lootust, et autotööstus ei suregi igavusse: kuigi põhifookus on jätkuvalt heitevabadusel, on Toyotal varuks ridamisi seni nägemata ja kogemata üllatusi, kuid ka edulugude edasirarendusi.

Autotööstuse homsest päevast rääkides pöörduvad pilgud Jaapanisse: tõenäoliselt on liikuvusvaldkond see, mille kaudu Tõusva Päikese Maa teeb teaduspotentsiaali eduka rakendamise renessanssi.

Kui praegu ei olegi veel jalustrabavaid seninägematuid teadusrakendusi, siis mitte sellepärast nagu poleks neid olemas, vaid seetõttu, et jaapanlased neile omasel moel kõigepealt teevad ja siis teevad suu lahti.

Kenshiki foorum on nüüdseks juba traditsiooniline Euroopa autonduse suursündmus, kus kommunikeeritakse sisulist sõnumit mitmesajale kutsutule ja tehakse seda arusaadavas lihtsas keeles ning tugeva visuaaliga (loe: kõiki uudiseid saab silmaga näha ja käega katsuda). Värskeim meelte avardamine leidis aset Brüsselis, lõppenud aasta viimasel kuul. TME (Toyota Motor Europe) pakkus kohaletulnutele korralikku tulevärki.

Austus ja mõistmine rapsimise asemel

Autotööstuses valitseb peataolek: järjest uued regulatsioonid tekitavad frustratsiooni ning surutist, nõutakse uusi tehnoloogiaid, mis päästaksid meid lähituleviku lämbumissurmast. Paberil tundub kõik ilus, inseneridelt ja füüsikutelt ununeb aga utoopiate paikapidavuse kohta uurida. Lämbumine lükkub, aga mitte sellepärast, et mõeldakse välja mõni seninägematu õhust ja armastusest toimiv imemootor vaid et tööstussektor annab alla, uksed sulguvad ja valikud tõmbuvad koomale.

Jaapanlased ei kehita isegi õlgu. Kaoses on võimalik luua kord kui vankumatult “oma asja” ajada. Seda nad ju oskavad – hoida suu kinni ja silmad lahti ning sihikindlalt eesmärgini liikuda.

Meediamüras tuimaks tümitatud publik ei pane tähelegi, et tahkisaku suuremad valukohad – turvalisus ning kestvus – on lahenduse lähedal. Toyota, valdkonna pioneer, ei pane igale edusammule õhupalle külge, ei tao trummi, vaid liigub kõrvaltvaataja jaoks vaikselt ja filosoofiliselt tulemuse poole. Päeval, mil rahvas õpib ära uue jaapanikeelse mõiste, on nemad juba uute horisontide poole teel.

Kenshiki, jaapani keeles 見識, on mitme tähendusega sõna. See võib tähistada nii vaadet, arvamust, austust iseenda suhtes kui ka mõistmist. 2023. aasta foorumil rõhutati mõistetavuse ja mõistmise tähtsust: kui luua uut tehnoloogiat, siis eduka kasutusele võtmise eelduseks on üheselt lihtne ja arusaadav sisu. Ei mingit tilu ja lilu. Kenshiki. Igal aastal korra tõuseb eesriie, et avardada vaadet järgneva(te)le kümnendi(te)le.

Võit on hetk rõõmustamiseks

Toyota on viimase kümnendiga teinud hiiglasliku arenguhüppe: silmaga nähtavaim on kahtlemata mudelite valik, välimus ja olemus. Mitte keegi ei peaks enam vinguma, et Toyota või Lexus on igav jaapani auto.

Seda, et autotööstus ei pruugigi igavusse surra, kuna Toyota on otsustanud hakata huvitavaks, kinnitavad ka kaalukad disainiauhinnad ning võidukarikad: eelmisel nädalal Ringvaate aasta autoks nomineeritud uus Prius oli nimetajategi jaoks üllatus. Teise põlvkonna C-HR on aga Euroopa aasta auto finalist.

Võit on siiski ainult hetk ja päris kindlasti pole karikas kapis omaette eesmärk. Jaapani meelelaadiga egolaks ei haagi ning meilgi tasuks teadvustada, et eilne võit on homme unustatud. Ühehiti-poliitikat maailma suurim autotootja omale lubada ei saa. Mullune suurtehing akutootja LG-ga aitab Toyota tugevamalt kanda kinnitada nii USA-s kui Euroopas ja käristab vahet konkurentidega tõenäoliselt veel laiemaks. “Suurim”, “parim”, jne on üksnes epiteedid kuniks lõpptarbija pole oma poolehoidu näidanud.

Tulevik oli tegelikult juba eile

Kenshiki foorumil nähtust ühest kokkuvõtet teha on keeruline, kuid proovin: tulevik oli tegelikult juba eile; me ei sure kindlasti igavusse; traditsiooniliste konkurentide paratamatu allaandmine ei too kaasa kollapsit või ka valikute kahanemist kolme mudelini.

Suurim vabadus on liikuvusvabadus, “Mobility for all”, mida Toyota sel kümendil sisulise sõnumina Euroopas kommunikeerib.

Sõltuvalt sihtturgude julgusest võtta kasutusele uudse kontseptsiooniga liikuvuslahendusi, võime unistada inimsõbralikumast linna- ja suburbiakeskkonnast, kus sõidetakse ainult siis ja sinna kui vaja ja tehakse seda väikeste, heitevabade masinatega.

Jaapanlase jaoks oli tulevik eile ära, meie siin kõhkleme ning hoiame harjumuspärasest kinni, sest uus tekitab võõristust. Hoiad minevikust kinni ja kardad tulevikku, üksiti jätad elamata ka oleviku.

Hakkame siis tulevikuga pihta! Kenshiki 2023 parimate palade loetelu kipub pikaks, nähtu väärib eraldi lugu, neid tasapisi oma lemmikutest ka jagama hakkan.

Uus platvorm, uued mudelid

Kõige rohkem furoori tekitavad alati prototüübid ja ideeautod, nii ka sel korral. Korporatsiooni elektrisõidukid põhinevad edaspidi uuel moodulpõhjal, kus on ühendatud gigacasti šassii ja uus Arene operatsioonisüsteem ning millele ehitades saab komponentide hulka oluliselt vähendada. Gigacast-i loetakse autotööstuses hetkel kuumimaks trendiks, esimese kasutuselevõtja au omistatakse Teslale.

Lähiaastatel jõuavad teedele täiselektrilised uustulnukad nii Lexuse kui Toyota brändinimede alt. Lexus LF-ZC, Toyota FT-Se Toyota FT-3e, Toyota Sport Crossover ja Toyota väike-keskklassi linnamaastur.

Viimased kaks on esialgu ideetasandi prototüübid, kuid korporatsiooni uudismudelite põhjal saab öelda, et head ideed raisku ei lasta ning näiteks C-HR-i teine põlvkond on sarnane paari aasta tagusele prototüübile.

Toyota hübriidajamiga sõidukite osakaal Euroopa müügist oli 2023. aastal 71% ning 2024. aastal on oodata 75%ni kasvamist.

2026. aastaks peaks TME elektrisõidukite valik laienema 15 mudelini, sealhulgas on ka tarbesõidukid. Umbes viiendik kõikidest müüdud Toyotadest on kahe aasta pärast täiselektrilised ning aastas loodab jaapani tootja müüa rohkem kui veerand miljonit e-sõidukit (sh vesinikust elektrit tootvad).

Midagi utoopilist ei ole – TME on teinud viimastel aastatel Euroopas järjest paremaid müügitulemusi. Jagades 250 000 mudelite arvuga, teeb see keskeltläbi 16 500 müüdud sõidukit üle kogu Euroopa ühe mudeli kohta, ja see on väga laia lauaga lihtne arvutus. Ainuüksi Eestis müüakse aastas üle 4000 Toyota, Euroopa mõistes oleme me mikroturg.

Toyota annab lootust, et autotööstus ei suregi igavusse
Vesinik tarbesõidukitele

Kuigi vesinik autokütusena tekitab jätkuvalt vaidlusi – tänaste tootmisoskuste juures võiks see kütuseliik olla pigem veokite, busside, laevade jms suurtranspordi pärusmaa – jaapanlased katsetamist ei jäta. Euroopas on TME Hydrogen Factory Europe võtnud sihikule kogu transpordisektori, A-st O-ni.

Belgiast Saksamaale, Prantsusmaale ja Hollandisse viivatel marsruutidel sõidavad vesinikkütuseelemendiga elektriveokid; vesinikul liikuvate sõiduautode valikusse on Mirai kõrvale lisandunud Crown, tarbesõidukitele töötatakse välj laiendamist (Mirai kõrvale Crown) ja töötades aktiivselt tarbesõidukite vesiniklahenduste kallal.

Kenshiki foorumil näidati Toyota Hiluxi kastika prototüüpi, mis liigub vesinikkütusega ning mis paari aastaga seeriatootmisse jõuda võiks.

2026. aastal toob Toyota turule kolmanda generatsiooni vesinikkütuseelemendi tehnoloogia, lisandub uusi mudeleid ja panustatakse vesiniktaristu kaasaegsematesse lahendustesse.

Vesinikul liikuv veoauto
Suur kaubik Proace Max

Seni pole Toyotal Euroopas olnud suurt kaubikut, aga nüüd see tuleb, koostöös Stellantisega nagu ka Proace ja Proace Verso ning ja kannab nime Proace Max.

Kolmes eri pikkuses ja kõrguses suur tarbesõiduk peaks rahuldama väga erinevaid vajadusi. Sõsarate tuules on valikus ka täiselektriline versioon, mis võimaldab ühe laadimisega heitmevabalt sõita kuni 420 km (WLTP).

ei suregi igavusse
Täiselektriline Toyota Proace Max
Kokkuvõtteks

Võtan vabaduse edaspidi Kenshiki foorumilt silma jäänud lemmikutest pikemalt kirjutada. Üks on kindel: TME autotööstusel igavusse surra ei lase.

Kuigi jaapanlased on hoo sisse saanud täiselektriliste sõidukite arendamisega, ei viska nad nurka oma DNA-d – hübriidtehnoloogiat, ja arendavad ka seda edasi. Vaadates viimastelt proovisõitudelt saadud kulunumbreid ja võrreldes neid konkurentidega, tuleb tõdeda, et japsid on kaugele eest ära kapanud. Uue põlvkonna Lexus 450h RX – kümne sõidupäeva keskmine kütusekulu 4,1 l/100 km – tehke järele või ostke ära. Tutikas “beebs” LBX napp kolmekas – millest me räägime!? Võrdluseks Renault Espace hübriid 8,5l/100km, sealjuures on see oma olemuselt tugev konkurent keskklassi linnadžiipidele.

Päris džiipidest rääkides: sain õhtutundidel rõõmsas üksinduses hullata uue Toyota Land Cruiseriga, sõita ei, aga pildistada ja näppida nii palju kui jaksasin. Sellest saab ihalusobjekt ja hitt, kui vaid kõigile jaguks!

Uus Toyota Land Cruiser, vastuvaidlematult ihaldusväärne

Fotod: Ylle Rajasaar

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.