Saab kaubamärgi omanik NEVS andis äsja teada, et on saanud 11 miljardi euro suuruse tellimuse hiinlaste ettevõttelt Panda New Energy. Hiinlased soovivad saada ühtekokku 150 000 Saab 9-3 elektriautot. Need peavad kliendile olema kätte toimetatud hiljemalt 2020. aasta lõpuks.
Hiinlaste omanduses olev rootsi elektriautode tootja NEVS ehk National Electric Vehicle Sweden sai 11 miljardi euro suuruse megatellimuse Hiina ettevõttelt, nimega Panda New Energy.
150 000 elektriautot tuleb valmis ehitada ja kätte toimetada nelja aasta jooksul. Õnneks ei nõua hiinlased võimatut vaid soovivad särtsukaid, mis baseeruvad vanal heal Saab 9-3 mudelil. Saab elektriautod pannakse kokku Rootsis, Trollhättani tehases ja lõppviimistletakse Hiinas.
See on NEVSi jaoks tänavu juba teine, väga hea uudis, oktoobris anti teada koostöö alustamisest Türgiga, et valmistada türklastele uus rahvusauto. Seegi toode põhineb Saab 9-3 platvormil, mis pärineb 2003. aastast ning mille NEVS kaasavarana pankrotipesast kätte sai. Selle platvormi puhul on NEVSil õigus kasutada Saabi märki.
Kuni türklaste ja hiinlastega koostööni pidi Saab kitsukeselt läbi ajama, sest 2012. aastal üles ostetud firma ei olnud just kõige paremas seisus. Nüüd on lootust, et nende suurte tehingute toel suudab Saab tõepoolest jalule tõusta ja viia ellu oma unistuse, alustada innovaatiliste elektriautode tootmisega. Turule plaanitakse tulla ühtekokku nelja uudismudeliga, mille visandeid mõni aeg tagasi ajakirjanikele ka tutvustati.
NEVS aseesimees Stefan Tilk oli Panda New Energy tehingut kommenteerides ülevoolavalt optimistlik: “See on strateegiliselt olulise koostöö algus, mitte üksnes sõidukite müüginumbri tõttu vaid oluline samm edasi meie visiooni ja äriplaani elluviimisel.” Samas rõhutab ta, et tehing ei ole veel allkirjastatud, tegu on esmase kokkuleppega.
Juhul, kui kõik läheb hästi ja leping saab allkirjastatud, on Saabil hiinlastega seoses veelgi häid uudiseid: lisaks sellele, et NEVS tarnib 2020. aasta lõpuni Panda New Energyle 150 000 Saab 9-3 platvormil põhinevat elektrilist sedaani, hõlmab koostöölepe ka 100 000 muu elektrisõiduki ja seotud teenuste tarnet.
“Need sõidukid ja teenused on tulevad NEVSilt ja sellega seotud ettevõtetelt,” heidab Tilk tehingule valgust. NEVSi omanikeringis on China’s National Modern Energy Holdings, Tianjin Binhai Hi-tech Industrial Development Area (THT) ja Beijing State Research Information Technology Co. Ltd. Tehnigu kogumaksumuseks on hinnanguliselt 78 mld hiina jüaani ehk 11 mld eurot.
Hiinlaste Panda New Energy kohta on esialgu üsna vähe teada. Ettevõtte eesmärk on kasvada maailma suurimaks elektrisõidukite liisingfirmaks maailmas ning seepärast vajatakse selleks ka võimekat partnerit. Koostööd tehakse mitmete teenuseosutajatega ja tellimussõite korraldavate ettevõtetega.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] No loodame, et tehing NEVSi ja pandade vahel ka õnnestub. Kuidas ka ei otsinud, hiinlaste meediaväljast me uudist ei leidnud ning ka Panda New Energy kohta oli keeruline andmeid leida. Loodame, et lähiajal lepingu tingimused täpsustuvad ning see ka suure pidulikkusega alla kirjutatakse.
Saabi jaoks tähendaks see koostöö ellujäämist ning kõikide oma utoopilisemate sini-kolla-rohe-punaste elektriliste unistuste realiseerimist. Saabi fännid võiksid aga rõõmsalt hüüda: “SAAB on surnud, elagu Saab!”
Allikas: NEVS, Svenska Dagbladet