Neljapäev, 4. juuli 2024
Bloombergi värske raporti kohaselt kaalub Toyota Lexuse tehase ehitamist Shanghaisse. Uus tootmisüksus soovitakse jätta 100% Toyota omandusse, mis on Hiinas üsna erandlik. Varem on sarnase kübaratrikiga hakkama saanud Tesla.

Bloombergi uue raporti kohaselt soovib maailma suurim autotootja Toyota ehitada Shanghaisse uue tehase, kus hakataks tootma täiselektrilisi (peamiselt Lexuse) sõiduautosid. Toyota soov on jätta tootmisüksus 100% oma valdusse, mitte luua koostööettevõtet nagu see Hiina Rahvavabariigis tavapärane oleks.

Lootust on, et asi õnnestub, kuna varasemalt on sarnase kübaratrikiga hakkama saanud Tesla, avades 2019. aastal Shanghais oma gigatehase.

Toyota taotleb kohalikelt võimudelt nii maksusoodustusi, maa kasutamise õigust kui ka poliitilist toetust. Kuigi Shanghai võimud tuleksid jaapanlastele meelsasti vastu, tuleb keskvalitsuselt saada tegevuseks luba. Seega ei saa veel täie kindlusega öelda, et lähiaastatel Toyota Lexuse elektrisõidukite tootmist Hiinas alustab.

Bloombergi allikad ütlevad, et sellise tehase rajamine, mille omandiõigust ei jagata ning kontroll ettevõtte üle jääb välisettevõttele, on riigis ebatavaline.

Hiina annab konkurentsieelise

Kui Tesla 2019. aastal Gigafactory Shanghai avas, oli see esimene täielikult välisettevõtte omanduses olev autotööstuse tootmisüksus riigis.

Gigafactory Shanghai tütarettevõte sai kasu ka ettevõtte tulumaksumäära alandamisest. Aastatel 2019–2023 tasus ettevõtte tulumaksu 15%, mis on 10% madalam kui seadusega kehtestatud määr (25%). Tesla omab nii tootmishoonet kui ka maakasutusõigusi (esialgselt 50 aastaks).

Toyota seisab Hiinas silmitsi tugeva konkurentsiga BYDi ja teiste kodubrändide poolt, müük on langenud osas segmentides koguni kolm korda.

Uute pistikhübriidide ja täiselektriliste sõiduautode tootmine kohapeal aitaks konkurentsiaugust välja tulla ja annaks hoogu Lexuse brändi turupositsioonide tugevdamisele kogu maailmas. Toyotal on plaan 2030ndaks aastaks muuta Lexus nii Hiinas, Lääne-Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas üksnes täiselektriliseks brändiks.

Praegu on Lexusel Hiinas valikus kolm pistikhübriidi: Lexus RX, NX ja TX ning kaks täiselektrilist mudelit: UX ja RZ. Juhul kui Hiina otsustab vesinikkütuste levikule õla alla panna, võiks Lexus tehases tootma hakata ka Miraid.

Esimesed mudelid, mida tahetakse Lexuse märgi alt Hiinas toota on täiselektriline sedaan Lexus LF-ZC ning linnadžiip LF-ZL, millest oleme näinud esialgu vaid prototüüpi. Luksusliku sõiduelamuse nautijatele on kavas välja tuua LFA järeltulija. 2023. aasta Kenshiki foorumil tõmmati kate pealt nii kahel eelnimetatud prototüübil kui näidati ka “täiselektrilise spordielamuse” tulevikuvisiooni KF4.

This slideshow requires JavaScript.

Toyota tahab olla nr.1

Toyota pikem plaan on säilitada üleilmselt liidripositsioon ning tuua lähiaastatel kahe brändinime all müügile 30+ täiselektrilist sõiduautot. Aastane tootmisvõimsus 3,5 mln elektriautot peaks saavutatama 2030ndaks.

Lisaks uudismudelitele jätkab Toyota uute akutehnoloogiate ja laadimisstandardite väljatöötamist. Samuti on võetud sihiks toota elektriautosid, mis ühe laadimisega suudavad sõita kuni 1000 kilomeetrit.

Kui hiinlased on nõus Toyotale tegema erandi ning tootja tingimustel lubama tehase rajamist, võib olla tõsi, et tulevikus meie täiselektrilised Lexused Shanghaist tulevad.

Fotod: Ylle Rajasaar, Lexuse pressiruum. Kaanepilt: Lexus KF4

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN