Esmaspäev, 7. oktoober 2024
Juhtiv elektriautodele akusid tootev Lõuna-Korea SK On rabeleb raskustes, kolme aastaga on võlg viiekordistunud. Ettevõte teatab, et on kriisis.

Lõuna-Korea ettevõte SK On on raskustes. Samal ajal kui Hiinast tuleb teateid, et elektrisõidukite müük aina kasvab ning praeguseks on jõutud tulemuseni, kus ligi pool müüdud uutest autodest on kas täiselektrilised või hübriidid, on USA-s ja Euroopas müügitulemused kukkunud.

Innovatsioonile peab müük taha tulema

SK On on maailma suuruselt neljas elektriautode akude tootja. Selle peamine klient USA-s on Ford. Euroopas on nad teinud väiksemaid diile, näiteks Ferrariga. Ettevõte on viimased kümme kvartalit olnud kahjumis ning netovõlg on kolme aastaga viiekordistunud. Ettevõtte juhtkond on otsustanud säästmismeetmeid rakendada seoses kasvavate kahjudega.

Ettevõte on viimastel aastatel agressiivselt investeerinud USA ja Euroopa turule, tuginedes prognoosidele ja rohepöörde lubadusele: nõudlus elektriautode järele peaks aasta-aastalt püstloodis kasvama.

SK On edusammud on olnud muljetavaldavad, maailma suuruselt neljanda akutootjana ollakse paindlikumad ja loovamad. Paraku, olgu toode kuitahes hea, seda peab müüma. Suur osa autotootjaid ostavad mahtu, ja ei mõtle uutele tehnoloogiatele, sest elektriautode tootmine pole üleliia kasumlik ettevõtmine. Üksnes see, kes suudab välja tulla uuendusega, mida ka massiliselt ja odavalt tootma saab hakata, võib end võitjaks lugeda. Seetõttu ei näe me praegu kiirelt juurutatavat uusi akutehnoloogiaid ning e-autod ei sõida ühe laadimisega 1000 km ja rohkem.

Grupp kaalub ka ühinemise võimalust. Eri allikate sõnul liidetaks SK Oni emaettevõte SK Innovation veeldatud maagaasi tootja SK E&S-iga. Ühinemist arutatakse tuleval kuul ettevõtte juhatuses.

Ettevõtte USA Georgia osariigis asuvas tehases on teatatud koondamistest ning uue tootmisüksuse avamine Kentuckys viibib. Euroopas on SK On jalg maas Ungaris.

 Hiinlaste vastu niisama kergelt ei saa

SNE Researchi andmetel domineerivad elektriautode akuturul Hiina ettevõtted CATL ja BYD, mille turuosa on 53,2%. Ettevõtete tootmine ja müük on aga suunatud Hiina turule. Ja turg kasvab pööraselt.

Lääneriikide pingutused takistada Hiina akude sisenemist lääne turule on andnud Lõuna-Korea LG-le, SK-le ja Samsung SDI-le ning Jaapani Panasonicule võimaluse läänes kasvada. Korea akutootjad, nagu SK On, on saanud miljardeid dollareid toetusi tänu USA inflatsioonivastasele poliitikale.

Ameerika autotootjad valmistasid aga Lõuna-Korea akutootjatele pettumuse, seades elektriautode müügile kõrged müügiootused, mida nad pole suutnud täita.

Veel eelmisel aastal ennustas General Motors, et müüb 2025. aastal miljon elektriautot. Nüüd langes autode müük aasta teises kvartalis 21 930 autoni.

Madalseis võiks olla ületatav

Korea akutootjad ei investeerinud aga pimesi läände– lubati ju piimajõgesid ja pudrumägesid rohepöördega seoses .

Analüütikute (ja mitte ainult – ka USA president Biden on sõna võtnud sel teemal!) hinnangul on probleem selles, et tootjad ei ole tulnud välja piisavalt kvaliteetsete ja soodsamate elektriautodega.

Hea vabandus seegi, näiteks Hyundai ja Kia tulevad veel tänavu välja odavate täiselektriliste väikeautodega, millel on piisavalt sõiduulatust.

Euroopa Liit kehtestas alates 5. juulist Hiina elektriautodele ajutised tollimaksud, mis muutuvad alaliseks kui otsustajate allkirjad on olemas. Ameeriklased piiravad hiinlasi omakorda.

Küsimus ei ole hiina akude või elektriautode kvaliteedis vaid ebaausas konkurentsis: rahvavabariigi valitsus toetab omamaiseid tootjaid ebamõistlikult palju ning see võimaldab hinnad alla tuua. “Vana maailm” ägab ja annab alla. Investeeringuid tõmmatakse maha ja tootmist optimeeritakse.

Palju ažiotaaži on tekitanud JD Poweri äsjane raport, millest selgub, et elektriautod lagunevad rohkemgi kui nn tavalised sõidukid ja nende hooldamine on seetõttu kulukam, sest pidevalt tahab midagi tuksi sisse minna või küljest ära kukkuda või töölepingu lõpetada.

Samas saab iga kriis kord mööda. SK On saab õnneks toetuda kontserni edule ning ei pea vast pille lõplikult kotti pakkima. Rabeleb raskustes mõnda aega, kosub, ja elu läheb edasi.

Tõsi on, et elektriautod on tulnud, et vähemalt mõneks kümnendiks jääda. Akudeta ei saa neist ükski. Seega, mida rohkem akutootjaid, seda kiiremini saavad tootjad toota.

Euroopa Liidus on lihtne: ametnik ütleb, et nüüd on liidu turgudel lubatud müüa üksnes heitevabu autosid ja tootjatel – kui nad tahavad ellu jääda – ei jää üle muud kui kuuletuda. Kui poes müüakse lastevorsti ja juustu ei müüda, siis ostja ka ei nurise, sest leiba lausa kuivalt ei näri. Niisssugune assjad!

Kaanepilt: kuvatõmmis SK On lehelt

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.