Reede, 21. juuni 2024
Järgmisel nädalal avalikustab Tesla esimese kvartali tulemused, ja nende sisu osas ei ole analüütikutel suuri kahtlusi – ilmselt on kaotatud palju raha, umbes 73 eurosenti aktsia kohta.

Kuid analüütikute mõttes on hoopis teine oluline küsimus, millele autotootja ei ole veel kunagi pidanud vastama. Tesla teatab tavaliselt oodatava aastase tarnearvu ja aasta edenedes vähendab seda. Eelmisel aastal sai 55 000-st vaevu 50 000.

Sel aastal loodetakse Model S ja Model X tarnida kokku umbes 80 000 kuni 90 000 autot, kuid keegi ei arva, et selle kõrgemasse otsa jõutakse. Tesla lubab rohkem ja teeb vähem, ja see strateegia on analüütikutele ja investoritele mõistetav.

Kuid nüüd peab Tesla seisma silmitsi täiesti uuel tasemel rohkem lubamise ja vähem tegemisega. Selles on süüdi märtsis Californias esitletud massidele mõeldud Model 3, mis peaks 2017. aastal umbes 30 000 euroga müügile tulema. Tuhat dollarit (või eurot) maksnud eeltellimusi on tehtud juba 400 000.

[dropcap]LIIGA SUUR TÜKK? [/dropcap]See on Elon Muskile ja tema meeskonnale muidugi hea, sest raha juhib autotööstust. Tesla ehitab autosid, ja vajab nende kõikide kokkupanemiseks palju raha.

Sellegipoolest on peaaegu kindel, et kui autotootja teatab, nagu arvatakse, kvartalikahjumist ja Elon Musk kolleegidega hiljem analüütikute küsimustele vastab, on üks küsimus ka see, kuidas ettevõte kõik need eeltellimused täita suudab?

Musk mõtleb kindlasti, kuidas sellele küsimusele vastata, ja ei ole kindel, et ta sellest karisma abil kõrvale põigelda suudam. Ettevõtte tulevik sõltub võimest suurendada aastatootmist 2020. aastaks 500 000 autoni. Kuid nüüd on autotootjal kohustus klientideni toimetada 400 000 sama mudeli autot, ja tootmine algab juba aasta pärast. On ebatõenäoline, et eeltellimuse teinud kliendid lepivad kahe- või isegi kolmeaastase ooteajaga.

Samal ajal on vaja tegeleda ka Model S ja Model X tootmisega, sest need palju kallimad autod toovad äärmiselt vajaliku rasvase kasumimarginaali. Lisaks ei tasu unustada, et millalgi lähiaastate jooksul oodatakse uut Roadsterit, mis kasvataks mudelivaliku nelja autoni.

[dropcap]KAS TESLA SAAB HAKKAMA? [/dropcap]Paberil peaks Elon Muski ettevõte olema suuteline tootmist kasvatama. Fremonti tehas Californias suutis General Motorsi ja Toyota ühisjuhtimise all toota 500 000 autot. Ja kuigi 400 000 Model 3 näib suure tellimusena, mida täita, suudaks sissetöötanud autotootja sellise hulga autosid loetud kuudega liinilt maha veeretada.

Kuid kuna Tesla nägi eelmisel aastal juba 50 000 auto tarnimisega vaeva, tekivad kindlasti kahtlused. Ja me pole isegi jõudnud autoosade tarnet puudutava väljakutseni – aastas 500 000 auto tootmiseks jääb liitium-ioonakudest puudu. See on ka põhjus, miks Tesla kulutab Nevadasse massiivse akutehase ehitamiseks miljardeid.

Eeltellimuste arv on autotööstusele muljet avaldanud. Keegi ei ole kunagi sellist ettemaksete hulka ükskõik kui oodatud auto eest saanud. Siiski peab Tesla andma hea vastuse küsimusele, kas ettevõte suudab kõik need eeltellimused õigeaegselt täita. Model 3 on autotootja uuele tasemele viinud, kuid kas nad selleks ka valmis olid? Kui ei, võib Model 3-st saada mitte auto, mis Tesla massidesse viis, vaid auto, mis Tesla hävitas.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Analüütikud, nagu arvata võib, on väga targad ja põhimõtteliselt on nende loogika arusaadav. Siiski antud juhul näib, et nad unustavad või vähemalt alahindavad oma analüüsi käigus ühe, Tesla puhul väga olulise faktori mõju – nimelt inimene, täpsemalt andunud fänn, kes on juba teinud tuhandeeurose (või dollarilise) sissemakse auto eest, mida ta näinudki pole. Need inimesed usuvad Elon Muski ja on tõenäoliselt valmis ka aasta asemel kaks või kolm ootama.

Allikas: Business Insider, Meedia: Youtube, Tesla fännivideo

KOMMENTEERI SIIN